گوناگون

آیا دروغ سیزده در ایران باستان وجود داشت؟

آیا دروغ سیزده در ایران باستان وجود داشت؟

پارسینه: بیشتر مردم عقیده دارند که دروغ گفتن در روز سیزدهم فروردین تحت عنوان دروغ سیزده، رسمی باستانی است. اما حقیقت ماجرا چیست؟

به گزارش پارسینه، بیشتر مردم دروغ سیزده را باور کرده‌اند و با آن سر گرم می شوند و آن را یکی از رسومات ایرانی میدانند اما در بیشتر کتاب‌هایی که به موضوع آداب و رسوم جشن‌های ایرانی یا فرهنگ عامیانه می‌پردازند، به پدیده‌ای تحت عنوان دروغ سیزده اشاره‌ای نشده است و باید بدانید در ایران باستان بزرگترین گناه، دروغ بود. دروغ هیچ توجیهی نداشت و چیزهایی مثل دروغ‌مصلحتی و دروغ‌سیزده همه ضدفرهنگ‌های وارداتی هستند و هیچ‌ یک ایرانی نیستند.

در مهریشت از کتاب اوستا، یکی از بزرگترین ایزدان ایرانی یعنی ایزد مهر (ایزد نگهبان خورشید و نگهدار عهد و پیمان) مردم را از دروغگویی نهی کرده و به ایرانیان گفته است که از «مهردُروج» که دیوی آفریده شده توسط اهریمن است و مردم را به دروغ‌گویی ترغیب می‌کند، دوری کنند.

اهمیت راستگویی و پرهیز از دروغ‌گویی تا آنجاست که داریوش بزرگ در کنار «دشمن» و «خشکسالی»، از دروغ به عنوان سومین رکن بدبختی ملت نام می‌برد و از اهورامزدا می‌خواهد تا ایران را از دشمن و خشکسالی و دروغ، پاک نگه دارد.

بنابر متنی باستانی که در کتاب «کتیبه‌های کوروش» نیز به آن اشاره شده، هخامنشیان هرگاه می‌خواستند عهد و پیمانی محکم ببندند، به «ایزد مهر» که ایزد راستی و دشمن دروغ‌گویی بود، سوگند می‌خوردند.

هرودوت مورخ باستانی می‌گوید که ایرانیان (یعنی ایرانیان دوره هخامنشی) حتی از قرض گرفتن اجتناب می‌کردند. زیرا عقیده داشتند آدم مقروض، ممکن است نتواند به موقع قرض خود را پرداخت کند و به همین دلیل مجبور به دروغ‌گویی برای توجیه دیرکَرد خود شود.

«اما دروغ سیزده چه تاثیرات اجتماعی می‌تواند به همراه داشته باشد؟ دکتر فریده مجیدی - مردم‌شناس و جامعه‌شناس - در این‌باره به ایسنا می‌گوید: «به نظر می‌رسد تاریخِ موضوع دروغ سیزده در ایران به بیش از شصت سال پیش می‌رسد که از سوی چند روزنامه‌نگار ایرانی رواج پیدا کرده ‌است. آغاز ماه آوریل یک روز پیش از سیزده نوروز است و این هم‌زمانی، دست‌آویزی شد که در سیزده نوروز که ویژه جشن، شادی و نیایش برای باران و باروری زمین است، زیر نام شوخی سیزده با مردم و دیگر رسانه‌ها شوخی کنند و شمارهٔ سیزده فروردین سال ۱۳۲۲ شمسی یکی از روزنامه‌های آن زمان را یکپارچه به صورت دروغ درآوردند. مشابه مراسم دروغ سیزده که در روز سیزده به در همراه با شوخی و خنده از سوی دوستان و اعضای خانواده و نزدیکان انجام می‌گیرد، مراسم دروغ اول آوریل در برخی کشورهای اروپایی و همچنین اول ماه نیسان است که در ترکیه نیز انجام می‌گیرد. دروغ سیزده حالت شوخی دارد و در مبحث جامعه‌شناسی شایعه جا می‌گیرد. به عبارتی دروغ سیزده به در نوعی شایعه است که از روی شوخی یا قدرت شکل می‌گیرد.»(خبرگزاری دانشجو)»

لذا سنت دروغ سیزده برگرفته از دروغ آوریل غربی‌ها است و هیچ ارتباطی با فرهنگ زیبای ایرانی ندارد.

ارسال نظر

 • بهاریراد هستم منتظر جواب ۰۹۳۰۲۱۲۹۹۱۲

  کسی که اضافه حرف میزندفاسد است انسان نباید اضافه حرفبزند چون درجامعه جهانی ایجاد فساد میکند به مردم وتمام مجودات مضر وخترناک است جامعه را به انحراف میبرد وازمسیرنابودی میبرد

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار