گوناگون

راهکار مقابله با تنشنگی در ماه رمضان

راهکار مقابله با تنشنگی در ماه رمضان

پارسینه: یکی از سخت ترین قسمت های روزه داری برای مسلمانان مقابله با تشنگی است.

با فرا رسیدن ماه مبارک رمکضان دغدغه اصلی بسیاری از روزه داران مقابله با تشنگی در طول روز است. درست است که علاوه بر آب، غذایی هم در طول روزه خورده نمی شود اما مقابله با تشنگی کار سخت تری به حساب می آید و نیاز به راه حل های کار بردی دارد.

اولین قدم در پیش گیری از تشنگی این است که غذاهای سرخ کرده، ادویه دار، چرب، غذای مانده، کنسروها و غذاهای آماده بسته بندی شده در وعده افطار و سحر نخورید. پرخوری و درهم خوری، مصرف خوردنی‌های ادرارآور مانند هندوانه و چای پررنگ در وعده سحر، مصرف زیاد میوه‌های گرمسیری مانند موز و انبه و مصرف زیاد شیرینی‌ها به ویژه شیرینی‌های قنادی چون بامیه، زولبیا، پشمک در ماه رمضان ممنوع است.

نگران نباشید، درست است که مواردی را برای مقابله با تشنگی ممنوع کردیم اما خوردن خورش‌های کم چرب حاوی چاشنی زرشک، آلو بخارا، تمرهندی، آبغوره، آب نارنج در وعده سحر (سردمزاجان احتیاط کنند)، مصرف متعادل آب و مایعات رطوبت بخش در حدفاصل افطار و سحر، مصرف میوه و سبزیجات با فاصله دو ساعته بعد از افطار (مناسب فصل، سازگار با بدن، بدون درهم خوری و در حد اعتدال)، مصرف فالوده هندوانه با سکنجبین / کاهو سکنجبین/ فالوده خیار و سکنجبین (دو ساعت بعد افطار) و مصرف فالوده سیب (حداقل یکساعت بعد از افطار) که مقوی سیستم قلب و گوارش و رفع کننده عطش هستند توصیه می شود و ضرروی است.

یک نسخه مجرب از کتاب تحفه المومنین برای رفع عطش و تشنگی روزه داری

افراد روزه دار به ویژه روزه اولی‌ها و جوانان عزیز برای رفع عطش و تشنگی در ماه رمضان می‌توانند این نسخه را امتحان نمایند:

تخم خرفه را نیمکوب کرده و در دوغ خیس کنید تا یکساعت بماند. سپس صاف کرده و در صافی خشک نمایید. این کار را تا ۳ مرتبه انجام دهید. تخم خرفه خشک شده را در ظرف دربسته و داخل یخچال نگه دارید و در فاصله افطار و سحر در شربت خاکشیر ریخته و میل کنید.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار