گوناگون

چگونه قرنیزهای دیوار را برای عید تمیز کنیم؟

چگونه قرنیزهای دیوار را برای عید تمیز کنیم؟

پارسینه: در این مطلب با چگونگی تمیز کردن قرنیزهای دیوار با ما همراه باشید.

قرنیزهای دیوار اغلب از جنس چوب بوده و گرما و زیبایی خاصی را به منزل می‌بخشند اما اغلب در فرایند تمیز کردن منزل نادیده گرفته می‌شوند. زیرا تمیز کردن این قسمت‌ها نیازمند خم شدن و استفاده از دست و زانو است و اغلب در طی فرایند تمیز کردن منزل از آن رد می‌شوند. اغلب افراد ممکن است تا زمانی که چیزی روی قرنیزها نریزد به تمیز کردن آن‌ها توجه نکنند. قرنیزها می‌توانند بسیار کثیف شوند و تمیز کردن عمیق آن‌ها می‌تواند تفاوت بسیاری در تمیزی و زیبایی ظاهری ایجاد کنند.


قرنیز چیست؟

قرنیز یک تکه‌ی برجسته است که اتصال بین دیوار و کف را می‌پوشاند. این تکه‌ها اغلب شکاف‌هایی دارند که پر از گرد و غبار و آلودگی هستند و بهترین مکان برای لکه‌های کفش، وسایل و هر وسیله‌ی چرخ‌دار محسوب می‌شوند.

با وجود اینکه تمیز کردن قرنیزها نیاز به جابه‌جایی یک سری وسایل دارد اما فرایند نظافت آن آسان است. راهنمای ما در این مطلب هم حتی این فرایند را ساده‌تر کرده‌ است.


نکات حرفه‌ای تمیز کردن قرنیزها

تمیز کردن از بالا به پایین بسیار موثرتر است زیرا گرد و غبار هنگام پاک شدن از بالا به پایین می‌افتد. در صورتی که یک میز را تمیز کرده و سپس لامپ بالای آن را تمیز کنید میز دوباره کثیف می‌شود و باید مجددا آن را تمیز کنید زیرا گرد و غبار لامپ روی آن می‌ریزد. بنابراین حتما به خاطر داشته باشید که فرایند تمیزکاری را همیشه از بالا به پایین انجام دهید.

قرنیزهای دیوار باید پس از اینکه نواحی بالای آن‌ها تمیز شدند تمیز شوند زیرا هر گرد و خاک و مویی که در بالای آن‌ها در نواحی‌ دیوار و سقف وجود داشته باشد پس از گردگیری روی آن‌ها خواهد ریخت. در صورتی که کف زمین کثیف است، باید قبل از شستن قرنیزها زمین را جارو برقی بکشید زیرا همه‌ی آن زباله‌ها به دستمال نظافت چسبیده و دوباره روی قرنیزهایی که شسته‌اید باز می‌گردند.

از یک دستمال میکروفایبر خشک برای پاک کردن آلودگی‌های درشت‌تر قابل دیدن مانند گرد و غبار، مو و لاشه‌ی حشرات مرده از روی قرنیزها استفاده کنید. باید بدانید که میکروفایبر دارای بار مثبت است و گرد و غبار با بار منفی را جذب می‌کند.

مطمئن شوید که دستمال میکروفایبرتان، میکروفایبرهای جدا داشته باشد. این بدان معنا است که آن‌ها به آلودگی و ذرات می‌چسبند و نظافت و تمیزی را بهتر انجام می‌دهند. یک روش ساده برای تشخیص اینکه میکروفایبرتان دانه‌های جدا دارد این است که هنگام در دست گرفتن اینگونه احساس می‌شود که دستمال به دستتان چسبیده است.

جاروبرقی کشیدن یکی از راه‌های موثر است زیرا نیازی به فشار آوردن زیاد روی زانوها ندارد و بنابراین بدون درد هم است.


تمیز کردن عمیق قرنیزها


هیچ کس تمیز کردن کف را فراموش نمی‌کند اما داستان قرنیزها فرق می‌کند. برای تمیز کردن قرنیزها یک روش آسان وجود دارد. در ادامه گام‌های تمیز کردن قرنیز به شیوه‌ی ساده و موثر بیان شده‌اند. با اضافه کردن این مراحل به روتین نظافتی خود تفاوت را مشاهده کنید.

در صورتی که مدت زمان زیادی از تمیز کردن قرنیزها می‌گذرد، حتما به تمیز کردن عمیق نیاز دارند. تمیزی تاثیر غیر قابل انکاری بر ظاهر خانه می‌گذارد. ظاهر درخشان، خانه‌ی تمیز و ظاهر درخشان قرنیزها خستگی را از تنتان در می‌آورد. در ادامه وسایلی که برای تمیز کردن کثیف‌ترین قرنیزها نیاز دارید آورده شده‌اند. چک لیست تمیز کردن عمیق ما را بررسی کرده و خانه‌ی خود را به روشی عالی تمیز کنید.


مواد مورد نیاز

برای تمیز کردن قرنیزها به جاروبرقی، گردگیر، آب گرم، اسفنج، مایع ظرفشویی، سرکه‌ی سفید مقطر و پارچه‌های خشک‌کننده نیاز دارید.


تمیز کردن قرنیز

به کمک یکی از اعضای خانواده همه‌ی وسایل را از کنار دیوار بردارید.
پس از گردگیری قرنیزها با جاروبرقی یا دستمال مایکروفایبر و جمع کردن زباله‌های بزرگ باید آلودگی‌ها و جرم‌هایی که به مرور زمان تشکیل شده‌اند را پاک کنید.
به شکاف‌ها و درزهایی مانند گوشه‌ها و جایی که لبه‌ی قرنیز با زمین برخورد دارد توجه ویژه‌ای داشته باشید.
چند قطره از مایع ظرفشویی را با حدود ۲ لیتر آب گرم در یک سطل بریزید.
یا به جای این کار می‌توانید به سادگی از یک پاک کننده‌ی همه منظوره استفاده کنید و آن را در یک سطل با آب مخلوط کنید.
حال به سادگی قرنیزها را با یک دستمال تمیز کنید. حتما آب دستمال را به صورت کامل بگیرید زیرا در صورت جاری شدن آب کف منزلتان صدمه می‌بیند. علاوه بر این دستمال خیس نمی‌تواند به خوبی سطح را تمیز کند. حتما بررسی کنید که رد و باقیمانده‌ای از دستمال میکروفایبرتان بر جا نماند.
برای قرنیزهای کثیف‌تر مانند قرنیزهای آشپزخانه یا سالن پذیرایی باید آن‌ها را بیشتر بسابید. به همین منظور از یک برس کوچک مانند یک مسواک قدیمی در لبه‌ها و گوشه‌ها همراه با ماده‌ی تمیز کننده استفاده کنید.
دستمال نخ پنبه هم گزینه‌ی مناسبی برای نقاط دور از دسترس است.
از یک پاک کننده‌ی جادویی خیس برای از بین بردن لکه‌های سختی که به آسانی با دستمال خیس از بین نمی‌روند استفاده کنید.
نکته: دستمال میکروفایبر خود را به چهار قسمت تا کنید با این کار هشت قسمت برای تمیز کردن و دستمال کشیدن قرنیزها ایجاد می‌شود.
فن‌ها و هواکش‌ها را روشن کنید تا قرنیزها قبل از قرار دادن وسایل در جایشان خشک شوند.

مراقبت از قرنیزها


برخی خانه‌ها به نظافت منظم نیاز دارند. در صورتی که رفت و آمد در منزلتان زیاد است باید قرنیزهای دیوار را در قسمت‌های شلوغ منزل بشویید. همچنین باید هر هفته آن‌ها را تمیز کنید. در غیراین‌صورت ماهی یکبار حتما باید این کار را انجام دهید. هر بار یک اتاق را تمیز کنید تا کار ساده‌تر و موثرتر شود.

اگر آلرژی یا آسم دارید مراقب باشید؛ قرنیزها مقدار بسیار زیادی آلودگی و میکروب جذب می‌کنند. تمیز کردن کامل باید در مواقع لزوم انجام شود اما دست کم دو بار در سال اجباری و ضروری است. هنگام تمیز کردن به خاطر داشته باشید که کودکان از کارهای نظافتی یا هر چیزی که شامل سطل باشد لذت می‌برند. در صورتی که آن‌ها دوست دارند به شما کمک کنند این فرصت را به آن‌ها بدهید. این کار عادت‌های خوبی را در آن‌ها ایجاد کرده و به آن‌ها یاد می‌دهد چگونه از منزل محافظت کنند.

باید گردگیری کنید؛ در صورتی که قرنیزها را به صورت منظم جاروبرقی نمی‌کشید آن‌ها را با دست تمیز کنید. گردگیری قرنیزها یک‌بار در هفته علاوه بر از بین بردن گرد و غبار، پوشش محافظتی را برای قرنیزها ایجاد می‌کند. به عنوان یک گزینه‌ی دوست‌دار محیط زیست می‌توان از دستمال میکروفایبر استفاده کرد که گرد و غبار رار مانند آهنربا جذب می‌کند.


زمان‌بندی نظافت

داشتن برنامه‌ی نظافت در همه‌ی خانه‌ها لازم است. این کار به تنظیم جزییاتی مانند تمیز کردن قرنیزها کمک می‌کند. تمیز کردن عمیق قرنیزها و دیگر گوشه و کنارها در روتین نظافت منزل گنجانده نمی‌شود. بسته به میزان گرد و غباری که به منزلتان نفوذ می‌کند برنامه‌ریزی کنید که هر هفته یا هر دو هفته یک‌بار گردگیری کنید.

تمیز کردن قرنیزهای کف ممکن است زمان بر و خسته کننده به نظر برسد اما هنگامی که با یک روتین منظم نظافت همگام می‌شوید هر بار به کار کمتری نیاز خواهد داشت. در صورت تمیز کردن منظم قرنیزها تنها به یک گردگیری سریع و ساده نیاز دارند تا تازه و زیبا به نظر برسند. تمیز کردن عمقی فصلی باعث افزایش طول عمر کفپوش شده و باعث می‌شود تمیز کردن در بازه‌های میانی راحت‌تر شود زیرا گرد و غبار کمتر به سطح تمیز می‌چسبند.

در صورتی که کف را به صورت منظم جاروبرقی بکشید مراقبت از قرنیزها راحت می‌شود زیرا با برس جاروبرقی هر بار آن‌ها را تمیز می‌کنید. در صورتی که قرنیزها به تمیزی بیشتری نیاز داشته باشند باید به فکر نقاشی یا تغییر آن‌ها باشید.


فواید تمیز کردن قرنیزها


از جمله فواید تمیز کردن قرنیزهای دیوار عبارتند از:

داشتن خانه‌ی خوش بو
هوای تمیزتر خانه
کاهش آلرژی
کاهش هزینه‌های مراقبت از خانه
داشتن خانه‌ی تمیز بدون لکه
برق زدن قرنیزها

حتی اگر همه‌ی قسمت‌های خانه تمیز باشند باز هم قرنیزهای کثیف باعث می‌شوند خانه کثیف و نامنظم به نظر برسد. از آنجایی که تمیز کردن قرنیزها خیلی سخت نیست باید آن را به روتین نظافت هفتگی خانه‌ی خود اضافه کنید. در غیراین‌صورت همه‌ی آلودگی‌ها و جرم‌ها باعث می‌شوند قرنیز سفیدتان زرد و کدر به نظر برسد. همچنین در زمان تمیز کردن عمیق منزل به دو برابر زمان و تلاش نیاز دارید.

برخی منازل قرنیزهایی دارند که با فرمولاسیون خاصی نقاشی شده و برخی از این طرح‌ها دوام بیشتری دارند و کمتر آلودگی را نشان می‌دهند. بدون در نظر گرفتن نوع نقاشی مورد استفاده در قرنیزها تمیز نگه داشتن آن‌ها در حالت کلی دشوار نیست اما باید هر ماه این کار را انجام دهید.

منبع: دی جی مگ

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار