گوناگون

سرنوشت هریک از اعضای خانواده پهلوی چگونه رقم خورد؟+ عکس

سرنوشت هریک از اعضای خانواده پهلوی چگونه رقم خورد؟+ عکس

پارسینه: با وقوع انقلاب اسلامی در سال ۵۷ بیشتر اعضای خانواده پهلوی از ایران فرار کردند.

خاندان پهلوی از سال ۱۳۰۴ به مدت ۵۳ سال بر ایران حکومت کردند که پایان کار آنها در سال ۵۷ و با پیروزی انقلاب اسلامی مردم ایران بود. در این نوشتار، به محل دفن اعضای خانواده پهلوی می پردازیم.

رضاشاه میرپنج پایه گذار سلسله پهلوی و از سال ۱۳۰۴ به مدت ۱۶ سال، بر ایران حکومت کرد و در اواخر شهریور ۱۳۲۰ بعد از سه هفته اشغال ایران توسط نیروهای متفقین، کشور را ترک کرد و به جزیره موریس و بعد از آن به ژوهانسبورگ نقل مکان کرد و در سومین سال تبعید و در ۶۸ سالگی درگذشت.

به دستور محمدرضاشاه در روز ۲۶ آبان سال ۱۳۲۳،مومیایی رضاشاه در قاهره به خاک سپرده شده و در نهایت اردیبهشت ماه ۱۳۲۹ به ایران بازگردانده شد و در حرم عبدالعظیم در محلی که آماده شده بود، دفن شد.

مریم سوادکوهی

رضاشاه در طول زندگی خود ۴ بار ازدواج کرد ؛ اولین همسرش، مریم سوادکوهی بود و در هنگام زایمان در سال ۱۲۹۰ خورشیدی فوت شد و در الاشت از توابع سوادکوه مازندران دفن شد.

تاج الملوک آیرملو

دومین همسر رضاشاه بود که در زمان انقلاب از کشور خارج شد و یک سال پس از درگذشت پسرش، محمدرضاشاه پهلوی، در سال ۱۳۶۰ بعد از یک دوره طولانی درگیری با بیماری سرطان خون در نیویورک به خاک سپرده شد.

توران امیرسلیمانی

کمی بعد از تولد اولین فرزندش، یعنی غلامرضا پهلوی از رضاشاه جدا شد، بعد از وقوع انقلاب ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۷۴ و در سن ۹۱ سالگی در پاریس درگذشت.

عصمت الملوک دولتشاهی

آخرین همسر رضاخان بود، در تهران ماند و در سال ۱۳۷۴ در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

همدم السلطنه پهلوی

بزرگترین فرزند رضاشاه، بعد از انقلاب از کشور خارج نشد و در سال ۱۳۷۱ در کرج به خاک سپرده شد.

شمس پهلوی

دومین فرزند رضاشاه بود که در زمان انقلاب اسلامی به همراه همسر و مادرش از ایران فرار کرد و در سال ۱۳۷۴ در سن ۷۸ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

اعضای خانواده پهلوی

محمدرضا پهلوی

سومین فرزند رضاخان بود که بعد از رضاشاه به سلطنت رسید و ۳۷ سال بر ایران حکومت کرد در دی ماه ۵۷ با اوج گیری انقلاب اسلامی مردم، مجبور به خروج از ایران شد و به همراه چهار فرزندش و فرح پهلوی در مصر ساکن شدند و در مرداد ماه ۱۳۵۹، به علت سرطان در بیمارستانی در شهر قاهره درگذشت و پیکرش در مسجد رفاهی قاهره به خاک سپرده شد.

اشرف پهلوی

چهارمین فرزند رضاخان است که در سال ۱۳۹۴ به دلیل کهولت سن در موناکو درگذشت و همانجا به خاک سپرده شد.

علیرضا پهلوی

پنجمین فرزند رضاخان بود، در یک سانحه هوایی در سال ۱۳۳۳، هواپیمایش سقوط کرد و پیکرش در شهر ری دفن شد

غلامرضا پهلوی

ششمین فرزند رضاشاه بود که یک سال قبل از انقلاب از کشور خارج شد و سالهای زیادی از عمرش را با سرطان لنفاوی درگیر بود، در سال ۱۳۹۶ در پاریس درگذشت.

عبدالرضا پهلوی

هفتمین فرزند رضاخان بود که در سال ۵۷ از ایران فرار کرد و گفته می شود که حتی نام خانوادگیش را تغییر داده و در نهایت در سال ۸۳ در فلوریدای آمریکا درگذشت.

احمدرضا پهلوی

هشتمین فرزند رضاشاه بود که در زمان انقلاب اسلامی به پاریس رفت و در سال ۱۳۶۰ ، زمانی که ۵۶ سال سن داشت، به علت ابتلا به سرطان خون از دنیا رفت و در پاریس به خاک سپرده شد

محمودرضا پهلوی

نهمین فرزند رضاشاه پهلوی که بهمن سال ۵۷ ایران را ترک کرد و در سال ۱۳۷۹ در کالیفرنیای آمریکا درگذشت

فاطمه پهلوی

دهمین فرزند رضاشاه بود که بعد از انقلاب ، مدتی ساکن پاریس بود و برای درمان بیماری سرطان، به لندن رفت و در سال ۱۳۶۶ در همان جا به خاک سپرده شد.

حمیدرضا پهلوی

آخرین فرزند رضاشاه بود که در تهران ماند و در سال ۱۳۷۱ در بهشت الزهرا به خاک سپرده شد.

سرنوشت خانواده پهلوی دوم

اولین همسر محمدرضا شاه پهلوی، فوزیه فواد بود که ازدواج شان دوام زیادی نداشت و جدا شدند و فوزیه در سال ۱۳۹۲ و زمانی که ۹۱ سال داشت در مصر از دنیا رفت و در قاهره به خاک سپرده شد.

ثریا اسفندیاری دومین همسر محمدرضا پهلوی بود که از محمدرضاشاه جدا شد و در سال ۱۳۸۰ در شهر مونیخ آلمان درگذشت

علیرضا پهلوی سومین فرزند محمدرضا پهلوی، بود که در دی ماه ۱۳۸۹ در بوستون آمریکا درگذشت.

لیلا پهلوی کوچکترین فرزند محمدرضا پهلوی بود و در سال ۱۳۸۰ و زمانی که فقط ۳۱ سال داشت در اتاقی در لندن با خوردن داروی خواب آور اقدام به خودکشی کرد و در شهر پاریس به خاک سپرده شد

ارسال نظر

 • شیرین صفوی

  مال خلچل رضا پهلوی هم بنویسید بستری در تیمارستان آن هم با ژاکت ثابت کنار ثابتی !!!!!!

 • ناشناس

  یکی مرد و یکی مردار شد یکی به درد خدا گرفتار شد.

 • hamid

  سرنوشت فرزند بزرگ محمد راضا پهلوی و همسر سوم ایشون ظاهرا حذف شده؟!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار