گوناگون

ویژگی‌های تانکی که خودرو‌های زرهی اوکراین را منهدم می‌کند+ فیلم

ویژگی‌های تانکی که خودرو‌های زرهی اوکراین را منهدم می‌کند+ فیلم

پارسینه: فیلمی از نمایشگر دید حرارتی تانک T-۸۰BVM منتشر شده که خدمه تانک با شلیک دو موشک خودرو زرهی اوکراینی را منهدم میکنند

تی-۸۰ گونه‌ای تانک اصلی میدان نبرد است که در شوروی طراحی و تولید و از سال ۱۹۷۶ وارد ارتش سرخ شد. تی-۸۰ بر اساس پیشرفت طرح کلی تانک تی-۶۴ طراحی شده و نخستین تانک روسی بود که نیروی محرکه خود را از موتور توربین گاز تأمین می‌کرد. هم‌اکنون تی-۸۰‌های ساخت شوروی در ارتش‌های روسیه، ارمنستان، بلاروس، قبرس، مصر، قزاقستان، کره جنوبی و یمن فعال هستند و تی-۸۰یودی‌های اوکراینی هم علاوه بر استفاده ارتش اوکراین به پاکستان نیز صادر شده‌اند.

سلاح اصلی تی-۸۰ مثل بقیه تانک‌های روسی ـ از تی-۶۴ به بعد ـ توپ بدون خان ۱۲۵ میلی‌متری با گلوله‌گذار اتوماتیک است و از سه خدمه (راننده، فرمانده و توپچی) بهره می‌برد. موتور توربین گازی آن به سرعت و نیروی آن افزوده‌ایت. تی-۸۰ نخستین تانک روسی بود که از مسافت‌یاب لیزری و سامانه کامپیوتری بالستیکی استفاده می‌کرد که باعث پیشرفت قابل توجهی در سامانه کنترل آتش تانک شده بود. دامن زرهی روی شنی‌های متحرک، و دوازده پرتابگر نارنجک‌های دودزا بر روی برجک وجود دارد.

سرعت چرخش ۳۶۰ درجه برجک تی-۸۰ حدود ۶ ثانیه یعنی تقریباً به سرعت ام۱ آبرامز و ام۲ بردلی ارتش آمریکاست. ظرفیت حمل مهمات این تانک ۳۹ گلوله ۱۲۵ میلی‌متری، ۶ موشک ضد تانک، ۱۲۵۰ فشنگ ۷٫۶۲ م‌م و ۵۰۰ فشنگ ۱۲٫۷ م‌م است. این تانک توان حرکت در عمق ۱٫۸ متری آب بدون هیچ آماده‌سازی، عمق ۵ متری با استفاده از اسنورکل و عمق ۱۲ متری با سامانه برود-ام (BROD-M) را دارد.

فیلمی از نمایشگر دید حرارتی تانک T-۸۰BVM منتشر شده که خدمه تانک با شلیک دو موشک هدایت شونده توپ پرتاب موفق میشوند دو خودرو زرهی اوکراینی را منهدم کنند.
استفاده از موشک‌های توپ پرتاب در تانک‌های با طراحی شرقی باعث میشود بتوانند با اهداف متحرک و ثابت با دقت بالاتری در فواصل دور درگیر شوند. حداکثر برد موشک‌های توپ پرتاب ۹M۱۱۹M روسی ۵ کیلومتر ذکر شده است.

ارسال نظر

 • نا شنا س

  نابودی روسیه ارزوی مسلمانان است

 • ناشناس

  فکرنکنم

 • ناشناس

  خدا لعنت کند پوتین جنایتکار و متجاوز را

 • ناشناس

  ایکاش اوکراین تما تجهیزات ارتش روسیه را نابود کند تا خطرش از سر مردم منطقه ومخصوصا همسایععایش کم شود

 • mostafa

  این اسباب بازی رو واسه بچم میخام از کجا برم بگیرم دیجی کالا داره.کی میاد ایران

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار