گوناگون

جنگده های قدرتمندی که سرنوشت کشور ها را تعیین می کنند+ عکس

جنگده های قدرتمندی که سرنوشت کشور ها را تعیین می کنند+ عکس

پارسینه: Eurofighter Typhoon یک هواپیمای چند منظوره است که توسعه آن در سال ۱۹۸۳ آغاز شده و بزرگ ترین محصول ساخت چند کشور است.

به گزارش پارسینه به نقل از دیجیتاتو، علیرغم کمتر شناخته شدن، جت‌های جنگنده اروپایی نیز در زمینه کارآیی، توانمندی و عملکرد بسیار قابل توجه هستند.

از زمان تشکیل اتحادیه اروپا بود که پروژه‌های نظامی مختلفی از این اتحادیه بیرون آمد که به تولید جت‌های جنگنده متعددی منجر شد. جت‌های جنگنده بخشی کلیدی از نیروی هوایی هستند، زیرا امنیت و حفاظتی که نیرو‌های زمینی به آن نیاز دارند را تامین می‌کنند.


Dassault Rafale


جنگنده Dassault Rafale یک جنگنده چندمنظوره است که توسط کمپانی فرانسوی Dassault Aviation توسعه یافته است. توسعه این جنگنده در اواخر دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و اولین نسخه آن در ۴ جولای ۱۹۸۶ به پرواز درآمد. این جنگنده برای نشان دادن برتری هوایی، بازدارندگی هوایی، عملیات شناسایی هوایی، پشتیبانی هوایی در مسافت نزدیک، نبرد ضدسطحی و نبرد‌های هسته‌ای طراحی شده است. Rafale دارای بدنه کاملاً بهینه سازی شده با بال‌های مثلثی و بالچه‌های با فاصله اندک است که برای عملکرد هوایی در هنگام نبرد اهمیت بالایی دارند.
Dassault Rafale
همچنین این جنگنده از سنسور‌های هوشمند و مجزای توانمند متعدد، ترکیب داده‌های چندسنسوری، سلاح‌های بسیار پیشرفته مختلف، قدرت پشتیبانی پذیری داخلی و آمادگی عملیاتی و هزینه عملیاتی پایین سود می‌برد. این جت جنگنده می‌تواند در ارتفاع ۵۰،۰۰۰ پایی با حداکثر سرعت ۱،۰۳۲ گره دریایی (۱،۹۱۰ کیلومتر بر ساعت) پرواز کند. برد جنگی آن ۱،۰۰۰ مایل دریایی (۱،۸۵۲ کیلومتر) در عملیات‌های نفوذی با سه موشک ضد تانک، دو موشک SCALP EG یا موشک کروز برد بلند عمومی و دو موشک MICA یا رهگیری، درگیری یا دفاع از خود است.


Saab JAS ۳۹ Gripen


Saab JAS ۳۹ Gripen d یک جت جنگنده سبک چندمنظوره سوئدی ساخت کمپانی Saab Group است. مطالعات مربوط به توسعه هواپیمای جنگی که بتواند همزمان نقش جنگنده، تهاجمی و شناسایی هوایی را داشته باشد در سال ۱۹۷۹ آغاز شد. اولین نمونه از این هواپیما در ۹ دسامبر ۱۹۸۸ به پرواز درآمد و در سال ۱۹۹۶ وارد سرویس نیروی هوایی سوئد شد. نمونه‌های جدیدتر برای کشور‌های عضو ناتو ساخته شده و دارای کابین خلبان کاملاً دیجیتال، ارتباط شبکه‌های از طریق لینک داده‌ای چند فرکانسی، یک بسته نمایش الکترونیکی پیشرفته Saab Avitronics EP-۱۷، رادار پالس-دوپلر PS-۰۵/A و سیستم شناسایی دوست یا دشمن TSC ۲۰۰۰ است.
Saab JAS ۳۹ Gripen
همچنین این جنگنده سوئدی به یک توپ چرخان Mauser BK-۲۷، راکت، موشک و بمب مجهز است. JAS ۳۹ Gripen می‌تواند تا حداکثر سرعت ۱،۳۳۰ گره دریایی (۲،۴۶۰ کیلومتر بر ساعت) پرواز کند. برد عملیاتی و پروازی آن به ترتیب ۸۱۰ مایل دریایی (۱،۵۰۰ کیلومتر) و ۲،۲۰۰ مایل دریایی (۴،۰۷۵ کیلومتر) است. این جنگنده چند منظوره می‌تواند تا ارتفاع ۵۲،۰۰۰ پایی پرواز کند.


Eurofighter Typhoon


Eurofighter Typhoon یک هواپیمای چند منظوره است که توسعه آن در سال ۱۹۸۳ آغاز شده و بزرگ‌ترین محصول ساخت چند کشور است. نمونه اولین این هواپیما در ۲۷ مارس ۱۹۹۴ به پرواز درآمد و در سپتامبر ۱۹۹۸ نام Typhoon برای آن انتخاب شد. این جنگنده که در زمان خود پیشرفته‌ترین جت جنگنده چندمنظوره نسل جدید جهان بود از توانایی‌های همزمان شلیک موشک‌های هوا به هوا و هوا به زمین برخوردار است. Typhoon جنگنده‌ای با چابکی بسیار بالاست که از ثبات آن نشأت می‌گیرد، هواپیمایی که به طور ویژه برای داشتن بهترین عملکرد در سرعت‌های پایین و سوپرسونیک طراحی شده است.
جنگده های قدرتمند
این جنگنده دارای چهار سیستم کنترل پرواز با سیم، سیستم Defensive Aids Sub و سلاح‌هایی مانند توپ چرخان Mauser BK-۲۷، موشک هوای هوا به هوا و هوا به سطح و همچنین بمب است. حداکثر سرعت این جنگنده اروپایی ۱،۳۴۷ گره دریایی (۲،۴۹۲ کیلومتر بر ساعت) بوده و تا ارتفاع ۶۵،۰۰۰ می‌تواند پرواز کند. برد عملیاتی آن ۷۵۰ مایل دریایی (۱،۳۹۰ کیلومتر) با ۱۰ دقیقه قابلیت پرسه زنی و حمله زمینی یا ۱۰۰ مایل دریایی (۱۸۵ کیلومتر) با ۳ ساعت پشتیبانی و نبرد هوایی است.

ارسال نظر

 • امیر

  قطعا سرنوشت کشورها را جنگنده ها تعیین نمی کنند!! بلکه لیاقت و دانایی حاکمان سرنو.شت کشورها را می سازند !! با جنگنده ها فقط عمر استبداد طولانی می شود

 • تورک ملتی

  کشوری که ملتش پشتش نباشن بمب اتم هم بخرد بدرد هیچ چیزی نمیخوره شکست میخوره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار