گوناگون

ساختمان ١۵ طبقه‌ای که آسمان خراش محسوب می شد+ عکس

ساختمان ١۵ طبقه‌ای که آسمان خراش محسوب می شد+ عکس

پارسینه: بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه در تهران قدیم؛ ساختمان ١۵ طبقه‌ای که روزگاری آسمان خراش بود

به گزارش پارسینه به نقل از همشهری آنلاین، حتما هنگام عبور از تقاطع بزرگراه شهید چمران و خیابان ولی‌عصر (عج) نگاهتان به این هتل زیبا و قدیمی افتاده. ساختمان ١۵طبقه‌ای که روزگاری از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین هتل خاورمیانه و مرتفع‌ترین آسمان‌خراش ایران یاد می‌شد.

عظمت و بزرگی ساختمان هتل هیلتون سابق و هتل استقلال فعلی را می‌توانید در این عکس قدیمی کمیاب ببینید. این هتل قدیمی در زمان پهلوی در زمینی به مساحت ٩٠ هزار مترمربع توسط یک معمار ایرانی به نام «حیدر غیابی» ظرف ٣ سال ساخته شده است. هتلی که دو برج دارد؛ برج غربی آن در سال ١٣٤١ و برج شرقی آن ١٠ سال بعد، سال ١٣۵١، با انواع سنگ‌های ایرانی و مصالح ساختمانی درجه یک ساخته شده است.

آسمان خراش قدیمی ایران

شرکت سازنده این هتل ، ترکیبی از شرکت‌های آمریکایی، انگلیسی و ایرانی بوده است. طبق گزارش مطبوعات آن زمان، این هتل در ١۵ طبقه، با ارتفاع ٨٠ متر، ٤١٠ اتاق یک‌نفره، ١٨٨ اتاق دونفره، ٢٧ شاه‌نشین و لژهای مخصوص سلاطین و روسای جمهوری، ٩ مغازه، ٣ رستوران مجلل، ٢ تالار غذاخوری با هزینه‌ای بالغ‌بر ٦۵٠ میلیون تومان ساخته و به‌عنوان بزرگ‌ترین آسمان‌خراش ایران به جهانیان معرفی شد.

جالب اینکه در جایی از گزارش آمده است: «این هتل در حومه شمیران و در دامنه‌های البرز و در محلی که ۵ هزار پا از سطح دریا ارتفاع دارد و فاصله‌اش با تهران ٨ کیلومتر است بنا شده است.»

ارسال نظر

 • داوودنژاد

  هزینه ساخت هتل پول یه سواری ایرانی الانه

 • ناشناس

  الان ساخت یک آپارتمان ۸ واحدی را حدود ۲ سال طول می دهند تا بسازند !

 • محمد

  یاد باد ان‌روزگاران یاد باد....

 • ناشناس

  میشه بلند مرتبه تر ساخت و فکر کنم اقتصادی هم باشه ولی نمیسازن مقررات رالزله محافظه کار و کم اطلاعیه این چیز دیگه ای واسه اینکه توریست رو‌همینها میارن

 • ناشناس

  خوشابه حالشون

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار