گوناگون

ظاهر عجیب سریع ترین هواپیمای جهان + عکس

ظاهر عجیب سریع ترین هواپیمای جهان + عکس

پارسینه: ظاهر عجیب این پرنده ممکن است شما را به یاد لاکهید SR-71 بلک برد بیاندازد اما اشتباه نکنید این پرنده در واقع پدر بلک برد به حساب می آید که نامش لاکهید A_12 است و بلک برد بر اساس آن ساخته شده است.

در سال ۱۹۵۵ میلادی بود که نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا هواپیمای جاسوسی بلند برد U۲ را به خدمت گرفت، اما U۲ هواپیمایی پنهانکار نبود و آمریکا به یک هواپیمای پنهانکار نیاز داشت تا بر فراز شوروی پرواز کند و به همین دلیل در سال ۱۹۵۷ پروژه جایگزینی U۲ کلید خورد که به ساخت سریع ترین هواپیمای جهان انجامید.
شرکت لاکهید در بخش WORKS SKUNT با طراحی منهدس کلی کلارنس جانسون از سال ۱۹۵۷ کار بر روی پروژه جدید را شروع کرد و طراحی‌ها arcangel نام گرفتند. به اولین طرح archangel۱ و به طرح دوم که نام مخفف شد تنها A۲ نام گرفت تا در نهایت آخرین طرح که وارد بخش ساخت شد ۱۲-A نام داشت که به دلیل دوازدهمین بار از طراحی این هواپیما انتخاب شده بود.
سریع ترین هواپیمای جهان
سریع ترین هواپیمای جهان اولین پرواز خود را در آوریل سال ۱۹۶۲ در پایگاه هوایی در ایالات نوادا در نزدیکی لاس و گاس انجام داد. لاکهید A۱۲ یک پرنده جاسوسی راهبردی است که قابلیت رسیدن به سرعت ۲.۳ ماخ را دارد و با این سرعت سریع‌ترین هواپیمای جهان می‌شود که می‌تواند تا ارتفاع ۸۵۰۰۰ تا ۹۵۰۰۰ پایی بالا رود که برابر ۲۴ کیلو متری سطح زمین است و این خود یک رکورد محسوب می‌شود

از A۱۲ تنها فروند ۱۳ تولید شد. در این پرنده موتور توربین گازی توربوجت هوا از ورودی وارد موتور میشود که این ورودی دو نوع همگرا و واگرا است، همگرا نوعی است که سرعت را افزایش داده و فشار را کاهش میدهد و واگرا نوعی است که فشارا را افزایش و سرعت را کاهش میدهد.

با توجه به اینکه لاکهید A۱۲ برای این ساخته شده بود که با سرعت ۲.۳ ماخ پرواز کند و سریع ترین هواپیمای جهان باشد و با توجه به اصطحکاک هوا، دمای برخی نقاط بدنه این پرنده حتی به ۲۵۰ درج سانتیگراد هم می‌رسید بنابراین آلومینیوم برای این پرنده مناسب نبود و نیاز به فلز مقاوم و گرانبهای تیتانیوم داشتند. با وجود جنگ سرد و این مسئله که در آن زمان تنها صادر کننده این فلز گرانبها شوروی بود تهیه این فلز امری محال به نظر می‌رسید، اما با توجه به کتاب سال‌های خدمت من در لاکهید که نوشته آقای بن ریچ (پدر فناوری رادار گریزی) است این تیتانیوم‌ها از طریق شرکت‌های سوری که CIA تاسیس کرده بود از شوروی خریداری شدند و به آمریکا تحویل داده شدند و سپس در بدنه سریع ترین هواپیمای جهان از تیتانیوم استفاده شد تا قابلیت تحمل دمای بالا را داشته باشد.لاکهید A۱۲

ارسال نظر

 • ناشناس

  دمشون گرم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار