گوناگون

معبد مقدسی که غول ها آن را ساخته اند! + تصاویر

معبد مقدسی که غول ها آن را ساخته اند! + تصاویر

پارسینه: شهر چولولا در مکزیک معبد مقدسی دارد که بر اساس یک افسانه گفته می شود که توسط غول ها ساخته شده است.

هزاران نفر از راه رسیدند. هرنان کورتز و سپاه اسپانیایی‌اش که پس از ماه‌ها جنگ با بومیان وحشی دچار بیماری‌های عجیب و غریب شده و از فرط گرسنگی در آستانه مرگ قرار داشتند، به شهر بزرگ چولولا لشکر کشی کردند و در انتظار جنگ بودند.

اما چولولا شهری مقدس بود. ساکنان این شهر بجای سرمایه‌گذاری بر روی سلاح‌های جنگی، معبد می‌ساختند. گفته می‌شود که آنها برای هر روز از سال یک هرم مقدس داشتند. با چنین اعتقادی، آنها قطعا فکر می‌کردند که خدایان‌شان از آنها محافظت خواهند کرد.

راه افتادن حمامی از خون و قتل عام بی سابقه

این اتفاق واقعا یک اشتباه بزرگ بود. لشکر اسپانیا به خیابان‌های شهر هجوم بردند، گنجینه‌های مذهبی غارت شدند و اهرام گرانبها از بین رفتند. در عرض ۳ ساعت، سه هزار نفر کشته شدند. ۱۲ اکتبر ۱۵۱۹ حمام خونی بی سابقه به راه افتاد و ۱۰٪ جمعیت شهر کشته شدند.

سرانجام اسپانیایی‌ها در شهر چولولا که امروزه بخشی از مکزیک است مستقر شدند و آنقدر در این شهر ساختمان بنا کردند که امروزه این شهر به داشتن کلیسا برای هر روز از سال معروف است. آخرین اثر آنها که نماد پیروزی مسیحیت بود، کلیسایی با نام Iglesia de Nuestra Señora de los Remediosa بود که آن را در جایی ساختند که گمان می‌کردند بلندترین تپه‌ شهر است.

اما همه چیز آنطور که به نظر می‌رسید نیست. در زیر این کلیسای کوچک، معبدی به واقع عظیم، در زیر توده‌ای از چمن، درختان و خاک پنهان شده بود. ارتفاع این معبد ۶۶ متر و عرض آن ۴۵۰ متر است. در واقع وسعت هرم بزرگ چولولا برابر با ۹ استخر شنای المپیک است.

معبدی که توسط غول ها بنا نهاده شده است!

معبد گمنام چولولا که کسی حتی نامش را نشنیده بود، رکورد دار موارد زیر است: این معبد بزرگترین هرم بر روی سیاره زمین است، وسعت این هرم تقریبا ۴ برابر هرم بزرگ جیزه مصر بوده و ابعاد آن دوبرابر آن است.

حتی اگر عبارت «بزرگترین هرم» را کنار بگذاریم، می‌توانیم بگوییم که این بنا «بزرگترین بنای تاریخی» است که توسط هر تمدنی ساخته شده است. مردم محلی به درستی نام Tlachihualtepetl(کوه ساخته شده به دست انسان) را به آن داده‌اند. به لطف کلیسایی که روی این معبد ساخته شده است، می‌توانیم بگوییم که این بنا قدیمی‌ترین ساختمانی است که در این قاره دائما در تسخیر بوده است.

داستان از آنجایی شروع می‌شود که مردم محلی در سال ۱۹۱۰ شروع به ساخت یک دیوانه‌خانه کردند. تا آن زمان کسی از وجود این هرم در آن مکان خبر نداشت. قطعا زمانی که کورتز و لشکرش به اینجا رسیدند، هزاران سال از عمر این هرم می‌گذشته است. زیرا در زمان ورود آنها سرتاسر این هرم را گیاهان پوشانده بودند و چیزی از آن مشخص نبوده است.

یافته‌های بدست آمده در کاوش‌های اولیه این معبد مقدس وحشتناک است، این اکتشافات شامل جمجمه‌های تغییر شکل یافته کودکانی است که سر آنها بریده شده است.

این معبد از کجا آمده و چرا برای چنین مدت طولانی پنهان بوده است؟

این سازه به هیچ وجه یک هرم نیست، بلکه چیزی شبیه یک عروسک بزرگ روسی است که از شش لایه روی هم تشکیل شده است.

علیرغم اندازه بسیار بزرگ آن، اطلاعات ما در مورد تاریخ اولیه این هرم بسیار کم است. تصور می‌شود که ساخت آن در حدود ۳۳ سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده باشد؛ اما اینکه توسط چه کسی ساخته شده، یک راز است. طبق افسانه‌ها این هرم توسط یک غول ساخته شده است. به احتمال زیاد ساکنین این شهر که با نام Choluteca شناخته می‌شدند، ترکیبی از ملیت‌ها و نژادهای مختلف بودند. دیوید کاربالو، باستان‌شناس دانشگاه بوستون، ماساچوست می‌گوید: «به نظر می‌آید که این منطقه چند قومیتی بوده و مهاجران زیادی را در خود جای داده بوده است.»

اما فارغ از اینکه چه کسانی اینجا ساکن بودند، احتمالا آنها پول زیادی داشته‌اند. چولولا در ارتفاعات مکزیک واقع شده و هزاران سال است که یک منطقه مهم تجاری بوده است، که از شمال با پادشاهی Tolteca-Chichimeca و از جنوب با مایاها در ارتباط بود.

کورتز زمانی که به این شهر رسید آن را «زیباترین شهر خارج از اسپانیا» نامید. زمانی که او چولولا را فتح کرد، این شهر دومین شهر بزرگ امپراتوری آزتک بود. اگرچه این شهر چندین بار تحت فرمان حکومت‌های مختلف بوده است.

نکته شگفت‌انگیز هرم این است که در واقع این سازه یک هرم ساده نیست. بلکه مجموعه‌ای از شش سازه است که درست مانند عروسک‌های روسی، یکی روی دیگری ساخته شده‌اند. این ساخت‌و سازها به تدریج و با روی کار آمدن تمدن‌های مختلف ساخته شده و توسعه یافته‌اند.

معبدی که توسط غول ها بنا نهاده شده است!

کاربالو می‌گوید:« آنها برای حفظ و نمایش دادن قسمت‌های ساخته شده قبلی، تلاشی آگاهانه انجام داده‌اند. این کاری نوین است و نشان از تلاشی عمدی برای حفظ پیوندها با گذشته دارد.»

طبق افسانه‌ها، مردم محلی وقتی شنیدند که فاتحان در حال نزدیک شدن به شهرشان هستند، روی معبد گرانبهایشان را با خاک پوشانده‌اند. شاید باورش سخت باشد، اما بزرگترین هرم جهان از گل ساخته شده است.

آجرهای خشتی بکار رفته در این بنا از ترکیب گل با موادی نظیر ماسه یا کاه و پختن آنها در زیر نور خورشید درست شده است. آجرهای بیرونی بکار رفته در این هرم را با خاک بیشتری صاف کرده‌اند تا سطحی شبیه نقاشی ایجاد کنند. این معبد در دوران اوج خود پوشیده از حشرات قرمز، سیاه و زرد بوده است.

آجرهای گلی در آب و هوای خشک بسیار با دوام هستند و می‌توانند هزاران سال باقی بمانند. در مکزیک که کشوری مرطوب است، خلق یک بنا با گل مانند یک نوآوری خلاقانه برای این جنگل های استوایی بوده است. به گفته کاربالو:«این معبد در حدود قرن هفتم یا هشتم میلادی متروکه شده است. چولوتکا در آن نزدیکی معبد جدیدتری داشت و اسپانیایی‌ها آن را ویران کردند.»

توپوگرافی این منطقه نیز به نفع این هرم عمل کرده است. این هرم بر روی یک سکوی طبیعی و در منطقه‌ای قرار گرفته که تقریبا به طول کامل کوهستانی است.

امروزه این شهر توانسته هرم خود را احیا کند و می‌توان با استفاده از بیش از ۸ کیلومتر تونلی که در اوایل قرن بیستم ساخته شده به اکتشاف در این بنا پرداخت. اکنون این سازه پس از ۵۰۰ سال که با هجوم استعمارگران مواجه شده بود، قرار است با هجوم گردشگران مواجه شود./خبر آنلاین

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار