گوناگون

درنای همسفر وارد ایران شد

درنای همسفر وارد ایران شد

پارسینه: همسفر "امید" تک درنای سفید سیبری ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد از بلژیک به ایران وارد

غلامرضا ابدالی مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همسفر "امید" تک درنای سفید سیبری ساعت ۱:۳۰ دقیقه بامداد از بلژیک به ایران وارد و به صورت مستقیم به فریدون کنار منتقل شده است.

او افزود: این درنا به دلیل پرواز طولانی مدت هواپیما از اروپا تا ایران، فعلا در قرنطینه است و پس از اتمام قرنطینه به درنای سفید سیبری ملحق خواهد شد.

ابدالی در مورد هدف از ورود این درنا از بلژیک به ایران، گفت: هدف نخست سازمان حفاظت محیط زیست از انتقال درنای ماده از بلژیک به ایران، جفت شدن این درنا‌ها نیست بلکه حفظ مسیر پروازی تک درنای سفید سیبری در دستور کار است.

مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: درنا‌ها تک همسری هستند و ممکن است درنای امید تا آخر عمر هم همسری نگیرد.

امید تنها بازمانده جمعیت گله غربی درنا‌های سفید سیبری است که از ۱۵ سال گذشته تاکنون به دلیل از دست دادن جفت خود "آرزو" به تنهایی از سیبری به تالاب فریدونکنار مهاجرت می‌کند.

جمعیت گله غربی درنا‌های سفید سیبری در سال ۱۹۳۰ بیش از ۲۰۰ قطعه برآورد شده بود که به دلایلی تعداد آن‌ها در سال ۱۳۸۵ به دو قطعه درنای امید و آرزو کاهش یافت و با مرگ آرزو، "امید" آخرین بازمانده جمعیت غربی درنا‌های سفید سیبری شد.

سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ مسیر پروازی تک درنای سفید سیبری اعلام کرده بود که یک درنای ماده را از بلژیک وارد ایران خواهد کرد که این امر بامداد امروز محقق شده است.

برای حضور درنای تازه وارد از بلژیک به ایران سه سناریو متصور است، این درنا ممکن است همراه با تک درنای امید در اسفند ماه از مازندران به سیبری مهاجرت کند که با این اتفاق سازمان حفاظت محیط زیست به هدف خود رسیده است و حتی امکان دارد این دو درنا در سال آینده تعدادی درنای دیگر را نیز همراه خود به ایران بیاورند.

از سویی دیگر امکان دارد با توجه به مدت زمان محدودی که تا برگشت امید به سیبری مانده این درنای بلژیکی در تالاب فریدونکنار به تنهایی بماند یا ممکن است هر دو با هم مهاجرت کنند اما درنا ماده با امید به مازندران برنگردد که باید منتظر ماند تا مشخص شود این کریدور مهم مهاجرتی پرندگان احیا خواهد شد یا خیر

سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است بر روی این درنای ماده بلژیکی ردیاب نصب می‌شود تا آن را به صورت دائمی تحت نظر بگیرند.

درنا‌های سفید سیبری به سه جمعیت شرقی، غربی و مرکزی تقسیم می‌شوند، جمعیت شرقی آن‌ها شامل حدود سه هزار درنا است که به چین مهاجرت می‌کنند، جمعیت مرکزی این درنا‌ها نیز به هند مهاجرت می‌کردند که نسل آن‌ها منقرض شده است و جمعیت غربی نیز به ایران می‌آمدند که اکنون فقط درنای امید از آین جمعیت باقی مانده است

درنای اُمید که پنجشنبه ۵ آبان امسال با طی کردن ۳۶۰۰ کیلومتر وارد تالاب فریدونکنار شد برای رسیدن به ایران دو ماه در مسیر روسیه، قزاقستان و جمهوری آذربایجان پرواز می‌کند تا خود را به تالاب بین المللی فریدونکنار برساند و حدود چهار ماه از فصل سرما را نیز در این تالاب سپری می‌کند

نگهداری موقت درنا در سازه‌ای موقت

عطاالله کاویان مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: این درنا از مرکز تکثیر و حفاظت درنا‌ها در بلژیک از مسیر هواپیمایی بلژیک به قطر و سپس به ایران منتقل شده است.

او با بیان اینکه این درنا ساعت ۹ صبح امروز به تالاب بین المللی فریدونکنار منتقل شده است، افزود: سازه‌ای مطابق پروتکل‌ها و استاندارد‌های زیست محیطی، برای نگهداری موقت این درنا در این تالاب تعبیه شده است تا درنای بلژیکی با شرایط محیطی سازگار شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: پرنده صبح امروز به این سازه منتقل شده است و بر اساس آخرین گزارش‌ها علائم زیستی او نیز سالم است.

کاویان با بیان اینکه درنای تازه وارد از بلژیک بعد از یک دوره کوتاه مدت از این سازه به محیط اطراف و محل زیست درنای امید منتقل می‌شود، افزود: تلاش‌هایی از حدود ۲۵ سال گذشته و همزمان با تنها شدن درنای امید برای حفظ کریدور پروازی و مهاجرتی درنای سیبری اندیشیده شده بود که این انتقال نیز در این راستا انجام شده است.

او افزود: از دی ماه ۱۳۸۵ که درنای امید تنها بازمانده گله غربی درنا‌های یا سیبری شده بود مجامع مختلف جهانی از جمله مرکز تکثیر و حفاظت درنا‌ها در بلژیک برای حفظ این مسیر پروازی با ایران همکاری کرده بودند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه درنای امید اواخر اسفند تالاب فریدونکنار را ترک خواهد کرد، ادامه داد: انتظار داریم این درنای بلژیکی نیز با امید به سیبری برگردد و شاید در سال آینده تعداد دیگری از درنا‌ها را نیز با خود همراه کنند تا این مسیر پروازی برای همیشه باقی بماند.

کاویان گفت: فرآیند انتقال این درنا از بلژیک به ایران با رعایت همه پروتکل‌ها با زحمات چند ماهه به خوبی انجام شده است و از این پس تامین امنیت و ایجاد فضای آرام به ویژه در دو هفته ابتدایی حضور این درنا باید در دستور کار جوامع محلی و رسانه‌ها قرار بگیرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار