گوناگون

مشخصات جنگنده سالخورده آمریکایی+ فیلم

مشخصات جنگنده سالخورده آمریکایی+ فیلم

پارسینه: بمب‌افکن سنگین بی-۵۲ سالخورده ترین جنگنده ای محسوب می شود که همچنان در خدمت آمریکاست و ویژگی های بسیار جالبی دارد.

مطالعات طراحی اولیه برای بمب‌افکن سنگین بی-۵۲ که سالخورده ترین جنگنده آمریکا است در سال ۱۹۴۶ آغاز شد و در سال ۱۹۵۴ پیش‌نمونه آن برای نخستین بار پرواز کرد. این هواپیما از سال ۱۹۵۵ تاکنون به‌طور پیوسته در خدمت فعال ارتش ایالات متحده آمریکا است.

بوئینگ بی-۵۲ استراتوفورترس هواپیمای جت بمب‌افکن راهبردی زیرصوت است که شرکت بوئینگ آن را برای نیروی هوایی ایالات متحده طراحی کرده و ساخته‌است. این هواپیما قادر است که تا ۳۲ تُن تسلیحات، را بارگیری و حمل کند. شعاع عملیاتی این هواپیما، با یک بار سوختگیری اولیه ۱۴٬۰۸۰ کیلومتر است

طول بال‌های سالخورده ترین جنگنده آمریکا ۵۶٫۴ متر، طول بدنه آن ۴۸٫۵ متر، ارتفاع آن ۱۲٫۴ متر و وزن آن ۵۳ تن است. از بی-۵۲ در جنگ‌های نا متعارف برای مأموریت‌های تهاجمی استراتژیک، پشتیبانی نزدیک هوایی، و عملیات دریایی استفاده می‌شود. این هواپیما برای مأموریت‌های محرمانه هسته‌ای در دوره جنگ سرد و به عنوان جایگزینی برای بمب‌افکن کانویر بی-۳۶ ساخته شد.

هم‌اکنون تنها مدل بی-۵۲اچ این هواپیما در خدمت نظامی است. تنها ۶۴ فروند از این هواپیما در خدمت فعال نیروی هوایی آمریکا قرار دارند و ۸ فروند در حالت ذخیره نگهداری می‌شوند.

ارسال نظر

 • سیاوش

  بی ۵۲ یک بامبر هست نه جنگنده

 • سعید

  همه ی تعریفاتون چرنده. این جنگنده مال زمانیه که دنیا مجهز به موشکای زمین به هوا نبود. الان یه تن لش بیشتر نیست. به راحتی مورد اصابت قرار میگیره.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار