گوناگون

جنگنده چالاکی که آمریکا قبولش نکرد+ فیلم

جنگنده چالاکی که آمریکا قبولش نکرد+ فیلم

مک‌دانل داگلاس اف/ای-۱۸ هورنت جت جنگنده چالاک، چندمنظوره، زِبَرصوتی، دوموتوره و تک سرنشینه‌ است که در اواخر دهه ۱۹۷۰ بر اساس جنگنده آزمایشی وای‌اف-۱۷ توسط شرکت مک‌دانل داگلاس و نورتروپ برای استفاده در نیروی دریایی و تفنگداران دریایی آمریکا طراحی شد. در آن دوره جت‌های جنگی پیجیده‌تر و گرانتر شده بودند و نروث روپ برای تامین نیاز خارجی دست به توسعه اف ۵ زد. یک جنگنده چالاک ، ارزان و ساده اگرچه محبوبیت زیادی در خارج از کشور به دست آورد، اما هرگز در خدمت ارتش آمریکا قرار نرفت، زیرا از نظر ارتش آمریکا زیادی ساده بود.

این جنگنده چالاک هم توانایی نبرد‌های هوایی و هم قابلیت حمله به اهداف سطحی را دارد و مهمترین مأموریت‌هایی که برای آن تعریف شده شامل دفاع هوایی از ناوگان‌های دریایی، اسکورت جنگنده‌های دیگر، سرکوب پدافند هوایی دشمن، حملات ضربتی و بمباران اهداف زمینی و دریایی، مأموریت‌های برتری هوایی، رهگیری جنگنده‌ها و بمب‌افکن‌ها و موشک‌های دشمن، پشتیبانی نزدیک هوایی، و شناسایی هوایی می‌شود. اف-۱۸ برای انجام مأموریت شبانه‌روزی در هر نوع شرایط آب‌وهوایی طراحی شده و قابلیت سوخت‌گیری در هوا و فرود و پرواز از ناو‌های هواپیمابر را دارد.
جنگنده چالاک آمریکا
هورنت نسبت به وای اف ۱۷ کاهش برد دارد و این به دلیل افزایش وزن هورنت بود. هورنت به صورت چشمگیر سنگین‌تر بود و نه تنها برد کمتری بلکه چالاکی کمتری نیز داشت از طرفی با در نظر گرفتن تورم پیش آمده در اواخر دهه ۱۹۷۰ در آمریکا این طراح بیش از حد گران شد، اما آن‌ها راهی بجز سفارشش نداشتند. نیروی دریایی با در نظر گرفتن سن اف ۴ فانتوم هایش و‌ای ۷ باید اف ۱۸ را میخرید. برای صرفه جوی در بودجه طرح‌ای ۱۸ نسخه تهاجمی لغو و جنگنده جدید با افزایش قابلیت تهاجمی نام اف/‌ای ۱۸ را گرفت تا در آینده هر ماموریتی را انجام دهد. دو نسخه تولید هورنت شامل نسخه تک سرشنیه رزمی با نام اف /‌ای ۱۸‌ای و نسخه آموزشی رزمی دو سرنشینه با نام اف /‌ای ۱۸ بی بودند.

این جنگنده چالاک به یک خدمه نیاز دارد و طول آن ۱۷.۱ متر است. سرعت او ۱۹۱۵ کیلومتر بر ساعت و سقف پروازش ۱۵۲۴۰ متر است. یک دستگاه رادار چند منظوره پالس داپلر APG۷۳ در مدل با برد کشف ۱۳۰ تا ۱۸۰ کیلومتر و توان درگیر شدن
همزمان با دو هدف، توان کشف انواع اهداف هوایی و زمینی و تعقیب سطح عوارض زمین و نقشه برداری از سطح زمین را دارد. این جنگنده از دو دستگاه توربوفن موتور جنرال الکتریک اف ۴۰۴ جی ایی ۴۰۲ با توان ۱۱۰۰۰ پاوند رانش وبدون پس سوز و ۱۷۷۵۰ پاوند با پس سوز استفاده می‌کند.

ارسال نظر

 • ناشناس

  افرین افرین دیگه اینم از این شون

 • بابک

  واقعا چی ساخته بنازم با این علم بنازم

 • مهستی

  واقعا که ، اف ۱۸ سال‌هاست در نیروی دریایی آمریکا خدمت می‌کند و الآن با سوپر هورنت تعویض شد لطفاً اطلاعات غلط ندهید

 • ناشناس

  با این همه هارت و پورت در مقابل اراده آهینین ملت ایران آمریکا هرگز هیچ غلطی نخواهد کرد.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار