گوناگون

هیولای خطرناک و غول پیکر دریایی خبرساز شد+ تصویر

هیولای خطرناک و غول پیکر دریایی خبرساز شد+ تصویر

پارسینه: یوسوکه تاناکا و همسرش هنگام غواصی اسکوبا در خلیجی در سواحل غربی ژاپن، با یک هیولای عظیم دریایی روبرو شدند: یک ماهی مرکب غول‌پیکر دو و نیم متری.

خبرآنلاین نوشت:یوسوکه تاناکا و همسرش هنگام غواصی اسکوبا در خلیجی در سواحل غربی ژاپن، با یک هیولای عظیم دریایی روبرو شدند: یک ماهی مرکب غول‌پیکر دو و نیم متری.

تاناکا گفت:« ما وقتی در منطقه‌ای پر از جلبک‌های دریایی در حال غواصی بودیم، این حیوان نادر را در حال شنا در نزدیکی سطح آب دیدیم. دیدن این موجودات از نزدیک و به‌صورت زنده اتفاق بسیار خاصی است.»

فیلمی که توسط یوسوکه از این موجود گرفته شده، نشان می‌دهد که این ماهی مرکب غول‌پیکر در نزدیکی سطح آب شنا می‌کند و بازوهای بلند و قوی او در پشت بدنش کشیده می‌شود. یوسوکه می‌گوید:« درعین اینکه بسیار هیجان زده بودم، اما در آن واحد احساس وحشت هم می‌کردم؛ چون اگر گرفتار بازوهای قوی او می‌شدم، راه فراری نداشتم.»

تاناکا و همسرش، یک مرکز غواصی اسکوبا با نام مجتمع غواصی تی-استایل در شهر تویوکا، استان هیوگو در غرب ژاپن را اداره می‌کنند. آنها در یک پست وبلاگی در وب‌سایت خود گفته بودند که قبلا از طرف یک کشتی ماهی‌گیری در همان نزدیکی، هشداری در مورد وجود این موجود کمیاب در این منطقه را دریافت کرده بودند.

تسونومی کوبودرا، محقق افتخاری موزه ملی علم و طبیعت توکیو در گفتگو با اخبار NHK گفت:« براساس اندازه این ماهی مرکب، احتمال می‌رود که سن او بین 1 تا 2 سال باشد.»

تاناکا گفت:«با وجود اینکه این ماهی مرکب، بیش از دو و نیم متر طول دارد، اما در مقایسه با سایر ماهی‌های این گونه، نسبتا کوچک است.» جان آبلت، متصدی ارشد نرم‌تنان و سرپایان درموزه تاریخ طبیعی لندن، قبلا در گفتگو با نیوزویک گفته بود که ماهی‌های مرکب غول‌پیکر می‌توانند تا 12 متر نیز رشد کنند.

هیولای خطرناک و غول پیکر دریایی خبرساز شد+ تصویر

آبلت گفت:«تصور من بر این است که ماهی مرکب عظیم‌الجثه ( Mesonychoteuthis hamiltoni)، ممکن است از نظر وزن و اندازه، حتی از ماهی مرکب غول‌پیکر بیشتر رشد کنند؛ اگرچه هنوز کسی نمونه بالغی از این موجود را پیدا نکرده است.علی‌رغم اندازه بزرگ این ماهی مرکب غول‌پیکر، یافتن آنها بسیار دشوار است و تخمین جمعیت آنها بسیار سخت است. از آنجا که نهنگ عنبر، بزرگترین شکارچی این ماهی غول‌پیکر است، برای بررسی جمعیت این ماهی‌های مرکب، یکی از راهکارهای ما مطالعه محتویات معده نهنگ عنبر است.»

او در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به پیش‌بینی در مورد جمعیت این ماهی‌های غول‌پیکر گفت:«براساس مطالعه‌ای که توسط کلاید رابرو الیزابت شی انجام شد، تخمین زده شده که سالانه حدود 131 میلیون ماهی مرکب غول‌پیکر، طعمه نهنگ‌های‌عنبر می‌شوند.»

اگرچه ماهی‌های مرکب را می‌توان در تمام اقیانوس‌های دنیا یافت، اما بیشتر آنها در آب‌های اطراف نیوزیلند و ژاپن، اقیانوس اطلس شمالی و در آب‌های اطراف آفریقا یافت می‌شوند. اما از آنجایی که این ماهی مرکب بسیار گریزان است، شناخت و اطلاعات از این گونه نسبتا محدود استتاناکا گفت:«به نظرم من خیلی خوش‌شانس هستم که توانسته‌ام این ماهی را از نزدیک ببینم، حتی با اینکه تنها یک‌بار این اتفاق افتاده است. امیدوارم که بتوانیم رازهای زندگی این ماهی مرکب را کشف کنیم وغواصان زیادی از این منطقه دیدن کنند.»

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار