گوناگون

۳ کاری که مردم شادترین کشور جهان هرگز انجام نمی‌دهند

۳ کاری که مردم شادترین کشور جهان هرگز انجام نمی‌دهند

پارسینه: شادترین کشور جهان عنوانی است که فنلاند سالهاست به خود اختصاص داده است. علاوه بر شکوفایی اقتصادی و رفاه اجتماعی که در کسب این رتبه اهمیت بالایی دارد، مردم این کشور نیز عادت‌هایی دارند که به آن‌ها کمک کرده است شایسته لقب شادترین مردم جهان باشند.

به گزارش «پارسینه»، طی پنج سال متوالی فنلاند در جایگاه نخست به عنوان شادترین کشور جهان در «گزارش شادی جهانی» قرار گرفته است. در گزارش سال ۲۰۲۲، از مردم در ۱۵۶ کشور خواسته شد که «برای زندگی امروز خود در مقیاس ۰ تا ۱۰ ارزش قائل شوند، با در نظر گرفتن این که امتیاز صفر برای بدترین زندگی ممکن باشد.» همچنین در این گزارش به عواملی که به حمایت اجتماعی، امید به زندگی، سخاوتمندی و عدم وجود فساد کمک می کنند، توجه شد.

فرانک مارتلا به عنوان یک فیلسوف فنلاندی و محقق روانشناسی که اصول شادکامی را مطالعه می کند، اغلب با این پرسش رو به رو می شود: دقیقاً چه چیزی باعث می شود مردم فنلاند به طور استثنایی از زندگی خود راضی باشند؟

او در یادداشتی برای «سی ان بی سی» توضیح می دهد که برای حفظ کیفیت زندگی بالا، سه ​​کار وجود دارد که فنلاندی ها هرگز انجام نمی دهند:

۱- خودمان را با همسایگان مقایسه نمی کنیم.

یک جمله معروف از یک شاعر فنلاندی وجود دارد به این مضمون: شادی خود را [با دیگران] مقایسه نکنید یا درباره آن لاف نزنید.

فنلاندی ها واقعاً به این موضوع توجه می کنند، مخصوصاً وقتی صحبت از مادیات و نمایش آشکار ثروت باشد.

یک بار با یکی از ثروتمندترین مردان فنلاند برخورد کردم. او در حال هل دادن کالسکه کودک نوپایش به سمت ایستگاه تراموا بود. او می توانست برای خود یک ماشین گران قیمت بخرد یا یک راننده استخدام کند، اما حمل و نقل عمومی را انتخاب کرد.

موفقیت در فنلاند این طور دیده می شود: شبیه بقیه بودن.

نکته شادی بخش : بیشتر روی چیزهایی که شما را خوشحال می کند تمرکز کنید و کمتر روی موفق به نظر رسیدن. اولین قدم برای خوشبختی واقعی این است که به جای مقایسه خود با دیگران، معیارهای خود را تعیین کنید.

۲- از فواید طبیعت غافل نمی شویم

بر اساس یک نظرسنجی که سال ۲۰۲۱ انجام شد، ۸۷ درصد از فنلاندی ها گفتند که احساس می کنند طبیعت برای آنها مهم است، زیرا آرامش ذهن، انرژی و رهایی از اضطراب را برای آنها فراهم می کند.

در فنلاند، کارمندان از چهار هفته تعطیلات تابستانی برخوردار هستند. بسیاری از ما از این تعطیلات برای رفتن به حومه شهر و غوطه ور شدن در طبیعت استفاده می کنیم. هر چه امکانات رفاهی کمتر، حتی در حدی که برق یا آب جاری در خانه نباشد، بهتر است.

زنی که در جنگل دراز کشیده و رو به رویش رودخانه جریان دارد

بسیاری از شهرهای فنلاند نیز متراکم ساخته شده اند، به این معنی که بسیاری از مردم در آستانه خانه خود به طبیعت دسترسی دارند. من در کنار پارک مرکزی هلسینکی زندگی می کنم، جایی که به طور منظم پیاده روی می کنم.

نکته شادی بخش : گذراندن وقت در طبیعت نشاط و شادابی ما را افزایش می دهد و به ما احساس رشد شخصی می دهد . راه هایی بیابید تا کمی سبزینگی به زندگی خود بیافزایید، حتی اگر فقط خرید چند گیاه برای خانه خود باشد.

۳- دایره اعتماد جامعه را نمی شکنیم

تحقیقات نشان می دهد که هر چه سطح اعتماد در یک کشور بالاتر باشد، شهروندان آن شادتر هستند.

آزمایش «کیف پول گمشده» در سال ۲۰۲۲ صداقت شهروندان را با انداختن ۱۹۲ کیف پول در ۱۶ شهر در سراسر جهان آزمایش کرد. در هلسینکی، ۱۱ کیف پول از ۱۲ کیف پول به صاحبش بازگردانده شد.

مردم فنلاند به یکدیگر اعتماد دارند و برای صداقت ارزش قائل هستند. اگر لپ تاپ خود را در کتابخانه جا گذاشتید یا گوشی خود را در قطار گم کردید، می توانید کاملاً مطمئن باشید که آن را پس خواهید گرفت.

بچه ها اغلب از مدرسه با اتوبوس عمومی به خانه می روند و بدون نظارت والدین بیرون از خانه بازی می کنند.

نکته شادی بخش : به این فکر کنید که چگونه می توانید به جامعه خود کمک کنید. چگونه می توانید اعتماد بیشتری ایجاد کنید؟ چگونه می توانید از سیاست هایی حمایت کنید که بر اساس آن اعتماد ایجاد می شود؟ اعمال کوچکی مانند باز کردن در برای غریبه ها یا بخشیدن صندلی در قطار نیز تفاوت هایی را ایجاد می کند.

منبع: پارسینه

ارسال نظر

 • ناشناس

  شادترین وامن ترین کشور دنیایم آرزوست

 • ناشناس

  تمام این ها که در فنلاند اجرا میشه ۱۸۰ درجه برعکس کنید میشه ملت ایران.امید نداشتن افسردگی عدم اعتماد وهزار کوفت ومرض برای ما!

 • Nasim

  یاد گداخانه و دزد خانه و غمخانه ای بنام ایران افتادم

 • اشنا

  امهمترین واولین مورددرشادی یک کشوربحث امنیت است این جناب اول فکرکندکشورکوچکی مثل فنلاندامنیتش ازکجابوجودمی ایدکه هرلحظه امکان نابودی ازطرف اکثرکشورهای بزرگترازخوداحتی بدون مرزمشترک راداردزیرنظرپایگاههای امریکایی وامنیت وارداتی چگونه می شودجزوشادترین کشورهای دنیا بود؟همیشه خوشخیال باشید!

 • ناشناس

  شهروندان یک ملت باید پایبند اصول و قوانین کشورشان باشند تا امنیت و آسایش در تمامیت عرضی کشور اجرا شود ، ما در صورتی انسجام و وحدت نظر خواهیم داشت، که نسبت به این آب و خاک مسئول باشیم...روزی که مملکت به چشم ساکنانش خار وبی آبرو بشود روز مرگ‌ اتحاد ملی محسوب میشود..بودند بسیار آدم هایی که فیلم و ویدیو از کم و کسرِ گوشه گوشهء این کشور مظلوم به تلویزیون های معاند و دشمن ارسال میکردند و در واقع مام وطنِ خود را به اجنبی میفروختند..اُف بر شما.......مردمِ چین و ژاپن به کمترین امکانات قناعت کردند تا به امروز سر بلند و آزاد جزء برترین های دنیا محسوب شوند......

  ن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار