گوناگون

استقلال نتیجه نگیرد خطیر می‌رود اروپا

استقلال نتیجه نگیرد خطیر می‌رود اروپا

حسن روشن بر این عقیده است که دود اختلاف بین خطیر و نکونام به چشم استقلال و هوادارانش می‌رود.

حسن روشن؛مثل همیشه صاف و شفاف حرف می زند.بدون اینکه ابایی از چیزی داشته باشد می گوید:«حق با نکونام است و بهتر است طرفین کوتاه بیایند تا مشکلات حل شود،اگر مشکل بین نکونام و خطیر حل نشود استقلال هرگز رنگ قهرمانی را نخواهد دید.»

او نقطه نظرات خودش درباره تیم ملی را هم می دهد و بر این عقیده است حالا که دست چشم آبی ها از رسیدن به تیم ملی ایران کوتاه شده،بهترین فرصت است تا قلعه نویی بماند و برای ایران جوانگرایی کند.البته از آنجایی که روشن خیلی با کسی تعارف ندارد می گوید:«من در قطر مهمان بودم و گفتیم شرایط،شرایط خوبی است اما خبر نداشتیم که قایدی و قلی زاده قرار نیست بازی کنند!»

 

یعنی اگر در بازی با قطر این 2 بازیکن بازی می کردند ممکن بود نتیجه دیگری رقم بخورد؟

در فوتبال چیزی قابل پیش بینی نیست منتها ما نمی دانیم چه اتفاقی افتاد که این 2 بازیکن بازی نکردند.شاید هم مصدوم بودند یا در برنامه های کادر فنی جایی نداشتند.شاید هم نظر شخصی سرمربی بوده است.من فکر می کنم اگر قایدی نیم ساعت آخر به میدان می آمد مثر ثمر بود چرا که بازیکنان حریف خسته بودند و این بازیکن می توانست نقش پر رنگی داشته باشد.

اتفاقا خیلی از کارشناسان هم این نقد را به امیر قلعه نویی دارند که ...

من احترام زیادی برای قلعه نویی و کادر فنی تیم ملی قائل هستم اما به نظرم کادر او آن طور که باید نتوانستند به امیر قلعه نویی کمک کنند.

ما یک نیمه طوفانی مقابل ژاپن داشتیم و به عقیده خیلی ها اگر یک نیمه مقابل قطر همان طور بازی کرده بودیم شاید ما راهی فینال می شدیم.

از نظر من بازی طوفانی تیم ملی در نیمه نخست بازی با امارات بود.در بازی با ژاپن بیشتر از اینکه بچه ها فوتبال بازی کنند،زحمت کشیدند.در بازی با هنگ کنگ به مشکل خورده بودند و شرایط سخت را تجربه کرده بودند و به نظر من مدام به این فکر می کردند که حالا مردم چه می گویند.به همین دلیل هم بود که در بازی با ژاپن و در همان نیمه دوم جبران کردند.

شما از دستیاران قلعه نویی حرف زدید،اما خب مسئول نهایی فنی تیم شخص قلعه نویی است.

من نمی دانم به خاطر احترام بود یا خجالت اما خب این افراد دستیاران او بودند و باید به امیر قلعه نویی مشاوره های لازم را می دادند.ما این همه بازیکن داشتیم که می توانستند در فوروارد بازی کنند،هد بزنند،بازی بدون توپ کنند و مدافعان را آزار بدهند.کمک یعنی همین،یعنی وقتی بازی گره می خورد آنها با سرمربی مشاوره بدهند و نکات لازم را بگویند.

نقد دیگری که به قلعه نویی می شود درباره انتخاب بازیکنان مسن مثل امید ابراهیم،احسان حاج صفی و ... بود.به عقیده منتقدان جای نوراللهی آن وسط خالی بود و خیلی دیگر از بازیکنان هم می توانستند در جام ملت ها به میدان بروند.

به نظر من قلعه نویی بد عمل نکرد.خود بازیکنانی که نام بردید آخرین تورنمنت شان بود و شخی هم نداریم.آنها حاضر بودند هر کاری بکنند تا جام را با جام به پایان برسانند.دو راه بیشتر وجود نداشت یا با جام به ایران برگردند و یا همین وضعیتی که پیش آمد.در فرصت کمی که قلعه نویی داشت نمی شد جوانگرایی کرد.

از نظر شما قلعه نویی در تیم ملی بماند و به کارش ادامه بدهد یا اینکه یک مربی دیگر یا یک خارجی دوباره روی نیمکت ایران بنشیند؟

ما کار غلط را نباید با غلط جواب بدهیم.واقعا از ته قلبم خوشحالم از اینکه دست چشم آبی های بی خاصیت برای نشستن روی نیمکت ایران بسته شد.اگر قرار است مربی خارجی بیاید باید یکی مثل رایکوف یا اوفارل باشد.آن زمان با حضور این مربیان فوتبال ما اروپایی شده بود اما حالا بیشتر مربیان ما یا "ویچ " هستند یا به واسطه ارتباط با دلالان سر از ایران در می آورند.احساس من این است که خیلی از این مربیان قبل از اینکه به ایران بیایند آموزش می بینند و راه و چاه را یادشان می دهند.مثل ویلموتس و استراماچونی که دیدید چه بلایی سر پول های این مملکت آوردند.باید بررسی کنند که چه کسانی این وسط نقش داشتند و هنوز هم در فوتبال ایران نفوذ دارند.

ملی پوشان فعلی عنوان کرده اند که نسل آنها نسل طلایی تاریخ فوتبال ایران بوده است.شما این حرف شان را قبول دارید؟

من جواب این سوال را طور دیگری می دهد.از نظر مالی و حرفه ای بله نسل طایی هستند! زمان ما فوتبال آماتور بود و ما زندگی ما را با حقوق غیر فوتبالی می چرخاندیم.من حسن روشن یا علیرضا بیرانوند نباید بگوییم کدام نسل طلایی بوده است این را مردم باید بیایند بگویند و نظر بدهند.ضمن اینکه آمار و ارقام موجود است و خودش گویای همه چیز است.

چند روزی است که استقلال دوباره وارد حاشیه شده است.جنگ بین نکونام و علی خطیر.شما چه نظری در این باره دارید؟

این دعوا تازه شروع نشده و از روز اول هم بود.یک بار از ما، آقای جباری و سایر رفقا دعوت کردند برویم آشتی شان بدهیم اما من گفتم این‌ها قهر نیستند و یک سری چیزها مراعات نشده است.استقلال اگر یک کمیته فنی خوب داشت هرگز کار به این جاها کشیده نمی شد.کمیته فنی ای که دختر خاله و پسرخاله نباشند.آن زمان یک بازیکن از فیلتر کمیته فنی رد می شد و خیلی از مشکلات هم به وجود نمی آمد.

حالا به نظر شما حق با چه کسی است؟

نکونام مسئول فنی تیم است و باید ابزار را در اختیارش بگذارند.از نظر من کارهایی که خطیر می کند عمدی است.شما یادتان هست یک زمان گفتند که خطیر رفته امضا گرفته تا نکونام را بیرون کند.بعد گفتند نامه جعلی بوده اما خود خطیر امضاها را به من نشان داد و گفت قدرت این را دارم که نکونام را بردارم.من به خطیر گفتم به خاطر خودت این کار را نکن.چون فعلا تیم دارد نتیجه می گیرد و اگر دست به جواد بزنی دودش چشم خودت می رود.بعدا هم خودش اعتراف کرد که چه خوب شد این کار را انجام نداد.

شما نمی خواهید میانجیگری کنید تا آتش این اختلاف بخوابد؟

الان هوادار معترض است چون تیم دارد نتیجه می گیرد و آنها و تیم آسیب می بینند.خطیر مدیرعامل است و خودش باید بهترین تصمیم را بگیرد.الان طوری شده که او خودش سانتر می کند و خودش هم هد می زند.استقلال هیات مدیره قوی ای هم ندارد.باید چند نفر را صدا بزنند و در حضور همه،همه چیز را بریزند روی دایره تا اختلاف ها حل شود.یک بار فرستادند دنبال من که گفتم سامره نباشد می آیم.به همان دلایلی که همه می دانند.ولی خب الان اختلاف ها علنی شده است.

اختلاف ها علنی شده و گوش کسی هم بدهکار نیست.

ببینید؛مدیرعامل در استقلال و پرسپولیس ویترین کار است.فردا استقلال نتیجه نگیرد خطیر جمع می کند و می رود اروپا، سوئد و سوئیس یا هر جایی که بود اما جواد اینجا خواهد ماند و همین جا زندگی می کند.البته به جواد هم می گویم که زیاد پافشاری نکند.اگر استقلال یک کمیته فنی خوب داشت باور کنید بسیاری از این مشکلات حل می شد.

شما پیشنهادی برای حل اختلاف ندارید؟

دو راه بیشتر ندارد.یا باید یکی از این دو نفر بروند یا هر دو با هم از استقلال بروند.اگر هر دو با هم بروند می توانند مفتخر باشند که ما تیم قهرمان را تحویل دادیم و رفتیم.امیدوارم هیات مدیره جدید استقلال را سر و سامان بدهد.خطیر و نکونام را بخواهند و سوال و جواب کنند که چرا کار به این جاها کشیده شده است.خطیر و نکونام اگر استقلال را دوست دارند باید با هم سازش کنند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار