گوناگون

جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳؛

ایران ۱(۵)- سوریه ۱(۳)؛ صعود جان فرسای یوزهای ایرانی به مرحله یک چهارم

ایران 1(5)- سوریه 1(3)؛ صعود جان فرسای یوزهای ایرانی به مرحله یک چهارم

ملی پوشان ایران در یک بازی نفسگیر و 120 دقیقه‌ای که اخراج طارمی را به همراه داشت، در پنالتی به برتری مقابل سوریه رسیدند.

به گزارش پارسینه و به نقل از ورزش سه؛ ملی پوشان فوتبال ایران پس از نمایش موفقی که در مرحله گروهی جام ملت‌های آسیا داشتند و سه پیروزی متوالی مقابل تیم‌های فلسطین، هنگ‌کنگ و امارات به‌دست آوردند، امشب در آخرین بازی مرحله یک هشتم نهایی این رقابت‌ها به مصاف سوریه، تیم سوم جدول گروه B رفتند و در حالی که با گلزنی و ضربه پنالتی مهدی طارمی در دقیقه 34 پیش افتادند، نتوانستند برتری خود را حفظ کنند و در دقیقه 64 با پنالتی عمر خربین دروازه خود را باز شده دیدند تا کارشان گره بخورد.

تیم ملی ایران در دقیقه 1+90 با اخراج مهدی طارمی 10 نفره شد تا شرایط عجیبی را مقابل سوریه تجربه کرد و بازی به وقت‌های اضافه برود که در پایان 120 هم تیمی نتوانست گل دوم را بزند تا ضربات پنالتی تعیین کننده برنده باشد.

در ضربات پنالتی کریم انصاری‌فرد، رامین رضاییان، امید ابراهیمی، مهدی ترابی و در نهایت احسان حاج‌صفی موفق شدند گلزنی کنند تا تیم ملی ایران با برتری 5 بر 3 مقابل سوریه در پنالتی‌ها راهی مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا و حریف تیم ژاپن شود؛ مسابقه حساسی که باید سه روز دیگر (شنبه) شاهد باشیم؛ البته بدون مهدی طارمی.

تیم ملی ایران

علیرضا بیرانوند، روزبه چشمی، شجاع خلیل‌زاده، رامین رضاییان، احسان حاج‌صفی، سعید عزت‌اللهی، سامان قدوس، علیرضا جهانبخش، مهدی قایدی، مهدی طارمی و سردار آزمون

سرمربی: امیر قلعه‌نویی

hqypen5c

تیم ملی سوریه

احمد مدنیه، ایهم اوسو، ثائر کروما، عبدالرحمن ویس، موید العجان، خلیل الیاس، ایزاکیل العلم، محمود الاسود، عمار رمضان، ابراهیم هیسار و عمر خربین

سرمربی: هکتور کوپر

eh4zoqlm

شرح گل

ایران یک - سوریه صفر (دقیقه 34: مهدی طارمی): پنالتی اعلام شده به سود ایران با خطا روی طارمی را این بازیکن برخلاف جهت احمد مدنیه به سمت راست دروازه سوریه زد و گل اول را به ثمر رساند.

ایران یک - سوریه یک (دقیقه 64: عمر خربین): پنالتی اعلام شده به سود سوریه را عمر خربین برخلاف جهت بیرانوند که به سمت راست شیرجه رفته بود، با ضربه زمینی و نرم تبدیل به گل کرد تا کار را به تساوی بکشد.

دقایق حساس:

دقیقه 9: سردار آزمونروی پاس علیرضا جهانبخش در موقعیت تک به تک قرار گرفت و ضربه او توسط دروازه‌بان مهار شد اما بعد از این صحنه کمک داور به نشانه آفساید پرچم زد.

دقیقه 24: اولین موقعیت جدی ایران روی حرکت سریع بازیکنان ایران و ضربه از راه دور قایدی اتفاق افتاد و توپ با واکنش گلر سوریه به کرنر فرستاده شد.

دقیقه 27: روی ارسال کرنر و بازگشت توپ پشت محوطه جریمه شوت سنگین احسان حاج صفی به شکل عجیبی گل نشد.

دقیقه 29: پاس در عمق قایدی به طارمی رسید و مهدی با خیال اینکه سردار در کنار او حضور دارد موقعیت تک به تک را به بغل پاس داد و فرصت طلایی از دست رفت.

دقیقه 32: پاس در عمق چیپ و تماشایی علیرضا جهانبخش در محوطه جریمه به مهدی طارمی رسید که ایهم اوسو با دست مهاجم ایران را شارژ کرد تا داور نقطه پنالتی را نشان بدهد.

دقیقه 39: شوت راه دور تماشایی ابراهیم حصار از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و در دستان بیرانوند جای گرفت.

دقیقه 43: شوت طارمی از پشت محوطه جریمه دقت لازم را نداشت و در دستان احمد مدنیه جای گرفت.

دقیقه 44: اشتباه بازیکنان سوریه نزدیک بود ایران را به گل دوم برساند که سردار آزمون پس از تصاحب توپ و پیشروی تا محوطه جریمه شانس گلزنی به دست آورد ولی به یکباره تعادل خود را از دست داد و روی زمین افتاد تا مدافعان سوری توپ را دفع کنند.

دقیقه 45: ضربه سر بازیکن سوریه در دستان بیرانوند جای گرفت.

دقیقه 50: مهدی قایدی از سمت چپ وارد محوطه جریمه شد و پس از چند سر توپ، نتوانست از بازیکنان مقابلش رد شود و توپ را از دست داد.

دقیقه 52: روی پاس خوب جهانبخش، سردار آزمون مقابل دروازه صاحب موقعیت تک به تک شد که ضربه اول او را گلر سوریه برگشت داد و شوت دوم آزمون نیز توسط مدافع سوری از روی خط برگشت داده شد.

دقیقه 53: ارسال کرنر رامین رضاییان با ضربه سر آزمون همراه شد که عبدالرحمن ویس توپ را با سر از روی خط دروازه برگشت داد. بازیکنان تیم ملی در این صحنه اعتقاد به خطای پنالتی داشتند.

دقیقه 57: روی یک پاس در عمق دیدنی از جهانبخش، توپ به طارمی رسید که ضربه او در حالت تک به تک را احمد مدینه سنگربان سوریه مهار کرد.

دقیقه 59: پابلو صباغ یک دقیقه پس از ورود به زمین با فرار عالی از بین مدافعان ایران در موقعیت تک به تک قرار گرفت و پاس در عمق را به بهترین شکل تبدیل به موقعیت جدی کرد که در فرصت تک به تک پس از تکل و خطای کف پای بیرانوند روی مچ پا، سرنگون شد تا داور پس از بازبینی صحنه در وی‌ای‌آر، آفساید کمک داور دوم را رد کرده و خطای پنالتی بیرانوند را بگیرد.

دقیقه 67: شوت محکم و راه دور عزت اللهی به شکل خطرناکی از بالای دروازه سوریه رد شد.

دقیقه 69: شوت زمینی جهانبخش از پشت محوطه جریمه در دستان گلر سوریه قرار گرفت.

دقیقه 76: پاس در عمق تماشایی سردار آزمون می‌توانست ایران را به گل دوم برساند که توپ به دست مهدی طارمی خورد تا داور اعلام خطای هند کند.

دقیقه 79: شوت زمینی و فنی سردار آزمون قدرت لازم را نداشت و در دستان گلر سوریه جای گرفت.

دقیقه 80: علی قلی‌زاده با حرکت تکنیکی و چشم‌نواز تا محوطه جریمه سوریه پیش رفت و پس از یک-دو با مهدی طارمی در موقعیت عالی قرار گرفت که ضربه پای چپ او را احمد مدنیه با سوپر واکنش دفع کرد.

دقیقه 81: مهدی طارمی به‌خاطر تمارض در محوطه جریمه سوریه روی پاس در عمق سردار آزمون کارت زرد گرفت.

دقیقه 1+90: علاءالدین دالی که پس از حضور تعویضی در زمین درخشان کار کرده بود، در این لحظه با فرار سریع از سمت چپ زمین استارت زد و سعی داشت به سمت محوطه جریمه ایران برود که مهدی طارمی با بی احتیاطی روی او خطا کرد تا 10 دقیقه پس از کارت زرد اول بخاطر تمارض، اخطار دوم را بگیرد و اخراج شود.

دقیقه 6+90 ارسال توپ از سمت راست زمین با اشتباه بیرانوند و رها شدن توپ از دست او خطرساز شد ولی سه شوت پیاپی بازیکنان سوریه تبدیل به گل نشد و برخورد توپ به سعید عزت‌اللهی کاری کرد تا دروازه ایران نجات پیدا کند و خطر برطرف شود.

وقت اضافه

دقیقه 92: شوت روی پای علاءالدین دالی به شکل خطرناکی از بالای دروازه ایران راهی اوت شد.

دقیقه 107: پرتاب بلند اوت از حاج صفی و ضربه پشت سر به سمت دروازه سوریه را نزدیک بود انصاری فرد تبدیل به گل کند که احمد مدنیه توپ را جمع کرد.

دقیقه 114: شوت عجیب محمد محبی از پشت محوطه جریمه با اختلاف از بالای دروازه سوریه رد شد.

ضربات پنالتی:

ایران 1 - سوریه 0 : کریم انصاری‌فرد زننده اولین ضربه پنالتی ایران بود که شوت او دور از دستان احمد مدنیه به سمت راست این گلر تبدیل به گل شد.

ایران 1 - سوریه 1 : پابلو صباغ با پای چپ توپ را به مرکز دروازه زد و دروازه بیرانوند که سمت راست شیرجه رفته بود را باز کرد.

ایران 2 - سوریه 1 : رامین رضاییان برای زدن دومین ضربه پنالتی پشت توپ رفت؛ ضربه او پس از یک دورخیز برخلاف جهت احمد مدنیه که سمت چپ شیرجه رفته بود، تبدیل به گل شد.

ایران 2 - سوریه 1 : فهد الیوسف، بازیکن تعویضی سوریه پنالتی خود را زمینی زد که بیرانوند با شیرجه به سمت راست آن را مهار کرد.

ایران 3 - سوریه 1 : امید ابراهیمی با ضربه استثنایی به کنج دروازه سوریه و دور از دستان احمد مدنیه توپ را تبدیل به گل کرد.

ایران 3 - سوریه 2 : در حالی که بیرانوند سمت چپ خود شیرجه رفته بود، ایهم اوسو موفق به گلزنی شد.

ایران 4 - سوریه 2 : مهدی ترابی با شوت به سمت راست دروازه بان که سمت مخالف را شیرجه رفته بود، گلزنی کرد.

ایران 4 - سوریه 3 : علاءالدین دالی با شوت استثنایی به طاق دروازه موفق به گلزنی شد.

ایران 5 - سوریه 3 : آخرین پنالتی را احسان حاج‌صفی با پای چپ و خلاف جهت گلر سوریه به کنج دروازه زد و ایران را به مرحله بعد رساند.

در حاشیه

محمدحسین کنعانی‌زادگان پس از انجام سه بازی مرحله گروهی برای ایران، در دیدار امشب مقابل سوریه به دلیل دو کارته بودن و محرومیت حضور ندارد.

سید مجید حسینی و صادق محرمی به علت مصدومیت دور از فهرست تیم ملی ایران مقابل سوریه هستند.

تیم ملی ایران با سه تغییر نسبت به آخرین بازی مرحله گروهی بازی امشب مقابل سوریه را آغاز کرده که روزبه چشمی، رامین رضاییان و علیرضا جهانبخش به ترتیب جانشین کنعانی‌زادگان، محرمی و علی قلی‌زاده شده‌اند.

آریا یوسفی، جوان‌ترین بازیکن اردوی تیم ملی ایران پس از سه مسابقه دوری از فهرست، برای اولین بار با غیبت سه بازیکن به لیست دیدار برابر سوریه رسیده است.

تیم ملی سوریه با یک تغییر در ترکیب خود نسبت به آخرین بازی برابر هند امشب مقابل ایران حاضر شده که عمر خربین با رفع مصدومیت جانشین پابلو صباغ شده است.

مهدی طارمی پس از باز کردن دروازه سوریه به کنار زمین آمد و پیراهن مجید حسینی و صادق محرمی، دو بازیکن مصدوم تیم ملی ایران را در دست گرفت.

صادق محرمی با عصا به ورزشگاه آمده و در کنار مجید حسینی و مرتضی پورعلی گنجی، دو مدافع مصدوم دیگر مشغول تماشای بازی هستند.

طارمی در حالی پنالتی را تبدیل به گل کرد که ابتدا قرار بود سامان قدوس ضربه را بزند.

جو ورزشگاه کاملا به سود ایران است و تقریبا دو جایگاه را هواداران سوری به خود اختصاص دادند.

براتی، افشاریان، اصولی، ساکت و حیدری از هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال، بهاروند رئیس سازمان لیگ، محمدرضا کشوری فرد و ... برای تماشای دیدار ایران و سوریه در ورزشگاه حضور دارند.

محمدحسین کنعانی‌زادگان، مدافع مصدوم تیم ملی در کنار پژمان منتظری و اشکان دژاگه، دو بازیکن سابق ایران نشسته است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار