گوناگون

قلعه‌نویی: کار کی‌روش و استعفای او درست نیست

پارسینه: سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی می‌گوید زمانی که هدایت تیم ملی را به عهده داشت یک هفته هم لیگ را تعطیل نکرد.

امیر قلعه‌نویی در ارتباط با حاشیه‌های اخیر فوتبال ایران و مشکلی که بین کارلوس کی‌روش و برانکو ایوانکوویچ به وجود آمده است به برنامه‌ریزی فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: من سال ۰۷-۲۰۰۶ که در تیم ملی مسئولیت داشتم، در اجلاسی در هلسینکی شرکت کردیم که در آنجا برنامه دو سال آینده منطقه اسکاندیناوی را دیدم. همان موقع من به فدراسیون فوتبال گفتم باید روزهای فیفا را ببینم و تا دو سال آینده برنامه‌های تیم ملی را بچینیم و با تیم‌های اول تا بیستم رنکینگ فیفا بازی دوستانه بگذاریم. خواسته بودم چه باشیم یا نباشیم، این کار انجام شود.

او در خصوص اتفاقات اخیر و اینکه بین باشگاه‌ها و تیم ملی چه کسی را مقصر بروز حاشیه‌ها می‌داند، گفت: همه ما هم مقصریم و هم حق داریم و دلیل آن هم بدون برنامه بودن ماست. به طور مثال اکنون اگر بخواهید با باشگاه‌های برزیل بازی کنید، آنها می‌گویند برنامه‌شان تا چهار سال آینده پُر است. در منطقه و قاره خودمان هم ببینید که کشورهای ترکیه، کره‌جنوبی، ژاپن و... چگونه برای فوتبال‌شان برنامه‌ریزی می‌کنند و با همین نظم پیش می‌روند. باید این نظم در فوتبال ما هم به وجود بیاید.

سرمربی تیم تراکتورسازی گفت: ما در اسفندماه لیگ قهرمانان آسیا را داریم و حفظ سهمیه برای ما اهمیت دارد. خودتان می‌بینید که کشورهای حوزه خلیج فارس نگاه دوستانه‌ای به ما ندارند. آنها در AFC کرسی دارند، قدرت‌شان بالاست و دنبال بهانه هستند که سهمیه ایران را بگیرند و ما نباید اجازه این کار را بدهیم. به هر حال باشگاه‌ها هم مهم هستند و خودتان اخیراً دیدید که پرسپولیس در آسیا در ورزشگاه آزادی بازی داشت و ۱۰۰ هزار هوادار به ورزشگاه آمده بود که این نشان می‌دهد این تیم چقدر مهم است. از سوی دیگر تیم ملی هم بازی دارد و تیم ملی هم مهم است.

قلعه‌نویی با اشاره به زمان حضورش در استقلال و تداخل برنامه‌های باشگاه‌ها و تیم ملی، گفت: دو سه سال پیش هم من از این اتفاقات خیلی اذیت شدم، در حالی که می‌شد با تعامل و نشست این اختلافات را حل کرد. همیشه تداخل برنامه‌های لیگ و تیم ملی بین مربیان تنش ایجاد کرده و می‌کند.

او در پاسخ به این سؤال که آیا قبول دارد عدم برنامه‌ریزی حلقه مفقوده فوتبال ایران است، اظهار گفت: بله، حتی این موضوع حلقه مفقوده مملکت ماست. چند سال پیش طرح جامعه ورزش را نوشتند و ۴۰۰ میلیون تومان هم برای آن طرح پول دادند، اما به چه نتیجه‌ای رسیدیم؟ من از سلطانی‌فر بارها خواستم و بازهم می‌خواهم که ورزش را حتی اگر شده یک روزه، قانونمند کند. شما نگاه کنید که اکنون باشگاه‌هایی چون بانک ملی، شاهین، هما، بانک تجارت و... کجا هستند؟ از بین رفتن این تیم‌ها به دلیل سوء مدیریت است. به طور مثال مدیری آمده و به ورزش علاقه داشته که به فعالیتش در ورزش ادامه داده و مدیری آمده ورزش را دوست نداشته، همه چیز را جمع کرده است. امیدوارم آقای سلطانی‌فر تا روزی که هست قانون و چشم‌انداز درستی را در ورزش مشخص کند و قانون هم قائم به شخص نباشد. به طور مثال در راهنمایی رانندگی یک روز سردار مومنی حضور دارد و روزی سردار مهری است، اما قانون چراغ سبز و قرمز که با تغییر آنها تغییر نمی‌کند.

سرمربی تراکتورسازی در خصوص اینکه به نظر او بهتر است در ادامه و حتی سال‌های آینده برنامه‌ریزی فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی تعطیلی لیگ و برگزاری اردوی تیم ملی باشد یا اردوها در زمان مشخص شده شکل بگیرد، گفت: ببینید، فیفا نشسته و با کلی کارشناس برنامه‌ای را مشخص و تاریخ‌های مناسب را استخراج کرده است. بعضی وقت‌ها بین فیفادی‌ها یک هفته فاصله است که فرصت خوبی برای برگزاری اردو خواهد بود. دوره قبلی که تیم ملی در بازی با کره‌جنوبی به جام جهانی رفت، استقلال شرایط خوبی داشت و با ورود فرزاد حاتمی به زمین هفت استقلالی در زمین بودند.

قلعه‌نویی در واکنش به این مسئله که در آن زمان خودش سرمربی استقلال بود، تأکید کرد: بحث من این موضوع نیست،‌ بلکه می‌خواهم نتیجه اعتماد به لیگ را بگویم. بهتر است ما با استفاده از فیفادی‌ها، مسابقات لیگ را هم به صورت منظم برگزار کنیم. ۱۵ سال است می‌گویم که ما زمین مسابقه نداریم و هیچکس گوش نمی‌کند. نمی‌گویم سلطانی‌فر در مدت کوتاه می‌تواند ۴۰ ورزشگاه بسازد، اما می‌تواند ۴۰ زمین مسابقه درست کند تا به درد این فوتبال رسیدگی شود. ما اکنون به دلیل سرمای هوا و سفتی زمین، انگار که تمرینات و بازی‌های‌مان را در زمین آسفالت انجام می‌دهیم. برای یک بازی با تیم‌های خوزستانی باید سه چهار پرواز انجام بدهیم و اگر بتوانیم این مسائل را حل کنیم، کیفیت بازی‌های لیگ هم بالا می‌رود. همیشه بهترین بازی‌ها از دل برنامه خوب لیگ بیرون می‌آید.

او به موضوع لژیونر شدن بازیکنان فوتبال ایران اشاره کرد و گفت: شما نگاه کنید در همین چند سال سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، علی کریمی، میلاد محمدی و حتی قبل‌تر علی دایی از دل لیگ ایران بیرون آمدند و لژیونر شدند، نه از تیم ملی! به نظرم لیگ منظم باید به جای خودش باشد و فیفادی هم در جای خود قرار بگیرد. این خنده‌دار است که سازمان لیگ می‌گوید ما برنامه را داده‌ایم تا باشگاه‌ها نظر بدهند، باشگاه‌ها چه نظری بدهند؟ شما ترکیه و قطر را نگاه کنید که برنامه لیگ‌شان را به صورت منظم می‌دهند و برنامه‌های تیم ملی‌شان هم باید در زمان مقرر اجرا شود.

سرمربی تراکتورسازی در خصوص اینکه گفته بود کی‌روش و برانکو را به شام دعوت می‌کند تا مشکل آنها حل شود و آیا موفق به تماس با سرمربی تیم ملی شده است یا نه، گفت: من با آرین قاسمی، مترجم کی‌روش یک بار تماس گرفتم که تلفن او خاموش بود. خواستم تلفنی در این خصوص با کی‌روش صحبت کنم و گویا او همراه تیم ملی هم به ایران نیامده است. بالاخره ابتدا باید از این طریق با او صحبت کنم و بعد کار صورت بگیرد. آقایان مهاجرانی، پروین، دایی و امثال این افراد بزرگان فوتبال ما هستند و اگر خواستند من کوچک هم به جلسه می‌روم، برانکو هم بیاید تا این مسئله حل و فصل شود. اکنون نگاه‌ها باید برای همه ملی باشد. من خودم هم این دوران (سرمربیگری تیم ملی) را گذراندم، اما یک هفته لیگ را تعطیل نکردم.

قلعه‌نویی در خصوص اینکه فدراسیون فوتبال مقابل استعفای کی‌روش چه راهکاری باید در پیش بگیرد، گفت: اگر استعفا درست باشد، به نظرم این کار از طرف کی‌روش درست نبود. به هر حال تیم ملی به کی‌روش نیاز دارد و بعد از چهار پنج سال افکار او در تیم ملی نهادینه شده است و بازیکنان با افکار او و او با افکار بازیکنان آشنا شده‌اند. حیف است این سه چهار ماه پایانی برای حضور در جام جهانی را خراب کنیم و ما می‌توانیم با قدرت به جام جهانی صعود کنیم. من همیشه گفته‌ام که ما باید بین ۲۰ تیم برتر دنیا قرار بگیریم و نباید سقف آرزوی‌مان صعود به جام جهانی باشیم. ما ایرانی هستیم، نژادی کهن داریم، در هوش، ذکاوت، استعداد، چهره و همه چیز بهترین‌ها را داریم و باید از این استعدادها استفاده کنیم.

او ادامه داد: به نظرم بهتر است کی‌روش به کارش ادامه بدهد و آقایان باید به این مسئله ورود کنند، اما معتقدم نباید کار به اینجا می‌کشید. اگر ما رئیس فدراسیونی مانند دادکان یا صفایی‌فراهانی و حتی مصطفوی داشتیم کار به اینجا نمی‌کشید. البته می‌دانم تاج هم زحمت می‌کشد.

سرمربی تراکتورسازی در پایان در خصوص شکست ۳ بر صفر امروز تیمش مقابل پارس جنوبی جم در یک بازی دوستانه، گفت: ما امروز به قدرت تاکتیکی تیم مهدی تارتار باختیم. درست است بچه‌های ما خسته بودند، اما آنها خیلی خوب بودند. ما سه گل خوردیم و چند گل هم نخوردیم. متأسفانه بازیکن ایرانی فرهنگ حرفه‌ای ندارد و وقتی دو روز تمرین را تعطیل می‌کنیم، انگار ۲۰ روز تمرین نکرده است.
منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار