گوناگون

این فیلم‌ها تهدید نیستند

این فیلم‌ها تهدید نیستند

پارسینه: «اولویت همه ما بر اکران فیلم‌ های ایرانی در سینماها است اما با سه هدف تنوع در سبد نمایشی، ارتقا کیفی و ایجاد حس رقابت و همچنین به وجود آوردن منابع درآمدی‌ای برای خانه سینما، اقدام به چنین کاری کردیم. در این مسیر محدودیت جدی‌ای برای نمایش فیلم‌ های خارجی به وجود آمده با این حال سعی نکردیم تا دامنه اکران فیلم خارجی را وسیع‌تر کنیم». این اظهارات مسوول پخش فیلم‌های خارجی در سینماهاست.

اکران فیلم‌های خارجی در کنار دیگر آثار سینمایی تولید ایران از تیر ماه امسال به صورت محدود در برخی سالنهای سینمایی آغاز شده است.

بر اساس نظام‌نامه جدید اکران و همچنین مصوبات شورای عالی اکران، شیوه در اختیارگذاری سالن‌ها به این شکل است که مجموعه‌ها و پردیس‌های دارای بیش از هفت سالن می‌توانند یک سالن کامل با ظرفیت ۱۵۰ صندلی را برای نمایش فیلم اختصاص بدهند.

همچنین پردیس‌های دارای سه تا هفت سال می‌توانند دو سانس فوق‌العاده برای نمایش داشته باشند و آن‌هایی که کمتر از سه سالن سینمایی دارند هم فقط در یک سانس فوق‌العاده می‌توانند فیلم خارجی اکران کنند.

با این اوصاف اکنون سه فیلم سینمایی «وینچستر» به کارگردانی مایکل و پیتر اسپایرگ، «انتقام جویان: جنگ ابدیت» ساخته برادران روسو و «۱۰×۱۰» (ده در ده) به کارگردانی سوزی اوینگ روی پرده سینماها هستند.

بعد از گذشت بیش از سه ماه از آغاز اکران فیلم‌های خارجی در سینماهای ایران، ایسنا برای بررسی وضعیت، میزان استقبال و شرایط نمایش این آثار، با سینماداران و همچنین مسئول پخش فیلم‌های خارجی در سینما گفت‌وگوهایی انجام داده است که در ادامه منتشر می‌شود.

با احتیاط و مراقبت‌های زیادی فیلم خارجی اکران می‌شود

علی آشتیانی‌پور مسئول پخش فیلم‌های خارجی در سینماها در گفت‌وگویی با ایسنا با بیان اینکه "در ابتدا به دلیل آنکه اطلاع رسانی کمی انجام شده بود و مردم اطلاع دقیقی از اکران فیلم‌های خارجی در سینماها نداشتند، شروع کندی را پشت سر گذاشتیم" بیان کرد: به مرور شاهد رشد فروش و استقبال از فیلم‌های خارجی در سینماها هستیم که اگر فیلم‌های به روزتری هم در سینماها به نمایش در بیایند قطعا میزان استقبال از آن بیشتر خواهد شد. همچنین که با اجرای این طرح جلوی فعالیت‌های غیرقانونی برخی سینماها که عمدتا در شهرستان‌های دور از تهران بودند و اقدام به نمایش فیلم‌های خارجی می‌کردند، گرفته شده است.

او با اشاره به اینکه "از اواخر تیرماه تاکنون که اکران آثار خارجی در سینماها آغاز شده است و ۵ فیلم به نمایش درآمدند"، گفت: همانطور که اولویت همه ما بر روی اکران فیلم‌های ایرانی در سینماها است و معتقد هستیم که نباید اکران فیلم خارجی مشکلی برای نمایش فیلم‌های داخلی ایجاد کند، به همین دلیل محدودیت جدی‌ای برای نمایش فیلم‌های خارجی به وجود آمده است. البته سعی هم نداشتیم که دامنه اکران فیلم خارجی را وسیع‌تر بکنیم. نکته‌ای که برای اکران فیلم‌های خارجی در نظر می‌گیریم این است که به طور مثال اگر اکنون فیلم کودکی روی پرده داریم، دیگر فیلم خارجی کودک نداشته باشیم و مراعات زیادی در این زمینه داریم و با احتیاط و مراقبت زیادی به نمایش این آثار می‌پردازیم.

آشتیانی پور ادامه داد: بنا داشتیم کم، محدود و حساب شده این آثار را اکران کنیم تا اگر مخاطبینی خواستند فیلمی خارجی را در سینما ببینند این امکان برای آنها وجود داشته باشد. ما در ابتدا اصرارمان بر این بود که فیلم‌ها دوبله شوند اما در اکران دو فیلم اول احساس کردیم، مردم ترجیح می‌دهند فیلم را به زبان اصلی ببینند. به همین دلیل از فیلم سوم به بعد این آثار را به صورت زیرنویس اکران کردیم مگر آنکه فیلمی را بخواهیم برای کودکان نمایش دهیم که در این صورت نیاز به دوبله دارد.

وی درباره میزان فروش و نحوه محاسبه این آثار در سینماها هم بیان کرد: در عمل درآمد حاصل از فروش چند فیلم اولی که اکران شدند، به صورت ۴۰ درصد برای صاحب سینما و ۶۰ درصد خانه سینما محاسبه شد اما بعد از مدتی با اعتراض سینماداران مواجه شدیم. هنوز این مشکل به صورت آیین نامه‌ای حل نشده است اما با توجه به مذاکراتی که صورت گرفته، خانه سینما از سهم ۱۰ درصدی خود چشم پوشی کرد و اکنون مانند اکران فیلم‌های ایرانی، به همان صورت ۵۰، ۵۰ محاسبه می‌شود.

او در پایان با تاکید بر اینکه "اگر محدودیت آوردن و گرفتن فیلم کمتر برای موسسه رسانه‌های تصویری کمتر شود شرایط بهتری فراهم خواهد شد" اظهار کرد: ما با اکران فیلم خارجی سه هدف را دنبال کردیم، تنوع در سبد نمایشی، ارتقا کیفی و ایجاد حس رقابت و سوم به وجود آوردن منابع درآمدی‌ای برای خانه سینما. اگر از این سه هدف دور شویم این طرح ناموفق خواهد بود. تلاشمان این بوده که به هر سه‌ی این اهداف دست پیدا کنیم اما شرایط واقعا سخت است. چه در خرید، چه نمایش و چه تبلیغات دست ما بسته است.

اکران فیلم خارجی مشکلی برای نمایش فیلم‌های ایرانی ایجاد نکرده است

در ادامه محمد قنبری مدیر پردیس سینمایی مگامال در گفت‌وگویی با ایسنا درباره اکران فیلم‌های خارجی در این پردیس سینمایی توضیح داد: ما جزو سینماهایی بودیم که از همان ابتدا هر فیلمی را که شورای عالی اکران تصویب کرد، نمایش دادیم. هدفمان هم این بود که چون تعداد سالن‌هایمان زیاد است تنوعی در فیلم‌ها داشته باشیم و بتوانیم افرادی را که طالب دیدن اثار خارجی در سینما هستند را هم جذب کنیم.

او با تاکید بر اینکه "مخاطب عام، این فیلم‌ها را نمی‌پسندد و ترجیح می‌دهند فیلم کمدی ببینند" گفت: تا امروز که ۵ فیلم خارجی در سینماها به نمایش درآمدند، استقبال از دو فیلم سینمایی بسیار خوب بوده است. البته برخی روزها مثل یکشنبه‌ها و دوشنبه‌ها که به طور کلی جزو روزهای خلوت سینما به حساب می‌آید پیش آمده که فیلم به دلیل نفروختن بلیت، اصلا اکران نشود اما تعداد این روزها در کل این مدت زیاد نبوده است.

این مدیر سینمایی ادامه داد: هزینه بلیت این فیلمها مانند دیگر فیلم‌های ایرانی یعنی همان ۱۵ هزار تومان است و تفاوتی ندارد و به دلیل اینکه ما در مگامال ۱۰ سالن داریم، اختصاص دادن سالن به فیلم‌های خارجی مشکلی را برای نمایش فیلم‌های ایرانی به وجود نیاورده و هر کدام در سانس‌های خودشان و بدون هیچ خللی اکران می‌شوند. در روزهای نیم بهای سه‌شنبه و شنبه و همچنین پنج شنبه و جمعه هم که ما یک سالن حدودا ۴۰ نفره به نمایش این فیلم‌ها اختصاص می‌دهیم، با ظرفیت کامل آنها را اکران می‌کنیم.

او در پایان گفت: اگر بتوانیم فیلم‌های به روزی که در حال حاضر در دیگر نقاط دنیا اکران می‌شود را به نمایش بگذاریم، میزان استقبال از این طرح بسیار بیشتر خواهد بود، زیرا همانطور که می‌دانیم در این زمانه دسترسی به فیلم‌ها کار بسیار آسانی است و بنابر این مخاطب باید دلیل موجهی برای دیدن فیلم مورد علاقه‌اش در سینما داشته باشد.

«انتقام جویان» را سه بُعدی اکران می‌کنیم

رضا سعیدی‌پور مدیر پردیس سینمایی آزادی با اشاره به اینکه "همیشه انگ سانسور به اکران فیلم خارجی زده می‌شود" بیان کرد: مردم ما هر فیلم خارجی‌ای را که بخواهند، می‌توانند بدون اینکه سانسور شود و هر لحظه‌ای که اراده کنند روی گوشی موبایل خود ببیند، بنابراین وقتی می‌خواهیم فیلمی را در سینما اکران کنیم، اولین انگی که به آن می‌خورد این است که می‌گویند این فیلم سانسور شده است به همین دلیل علاقه ای به دیدن آن از خود نشان نمی‌دهند.

او ادامه داد: الان شرایطی به وجود آمده است که امکان روتوش فیلم به راحتی وجود دارد و نیازی به حذف قسمت‌های مختلف آن نیست. درصورتی که پیش از این، به خاطر نبود امکانات مجبور به کوتاه کردن فیلم می‌شدیم که گاهی همین امر باعث می‌شد داستان به کلی تغییر کند. با این حال فیلم‌هایی که از تیر ماه به بعد در سینماها به نمایش درآمدند از این اتفاق مبرا بودند و در شرایط خوبی اکران شدند.

این مدیر سینمایی با تاکید بر اینکه "موسسه رسانه‌های تصویری قدم‌های خوبی را در این راه برداشته است" توضیح داد: هر چه این فیلم‌ها از نظر کیفیت بهتر می‌شوند، تماشاچی هم می‌تواند از آن لذت بیشتری ببرد و برای تماشای آنها رقبت بیشتری پیدا می‌کند. در این میان وظیفه سنگینی هم بر دوش موسسه رسانه‌های تصویری است زیرا باید بتواند مخاطبان خودش را تربیت کند و آموزش دهد که این فیلم‌هایی که اکنون اکران می‌شوند، مانند گذشته نیست.

وی درباره تعداد سانس‌ها و زمان نمایش این آثار در سینما آزادی توضیح داد: در آیین‌نامه‌ایی که کارگروه اکران تصویب کرده است به سینماهای بالای ۷ سالن اجازه داده‌اند یک سالن به طور کامل به این فیلم‌ها اختصاص پیدا کند اما به سینماهایی مثل ما که ۵ سالن داریم اجازه دادند که به صورت تک سانس و در ساعت‌های فوق العاده یعنی ۱۰ شب به بعد آنها را به نمایش بگذاریم.

سعیدی‌پور از اکران فیلم «انتقام جویان» به صورت سه بُعدی خبر داد و اضافه کرد: ما اکنون فیلم سینمایی «انتقام جویان» را به صورت سه بعدی به نمایش گذاشته‌ایم و این امکان باعث شده مخاطب بیشتری جذب کنیم و استقبال از آن بیشتر شده است. هزینه بلیت فیلم هم به خاطر سه بعدی بودن آن و همچنین زمان طولانی فیلم که بیشتر از یک سانس را درگیر خود می‌کند ۵ هزار تومان بیشتر از یک فیلم معمولی است، یعنی ۲۰ هزار تومان!

اما فیلم‌های خارجی که این روزها بر پرده سینماها هستند؛«وینچستر» فیلمی در ژانر ترسناک است که در سال ۲۰۱۸ پخش شد. در این اثر بازیگرانی چون هلن میرن، جیسون کلارک، سارا اسنوک، آنگوس سمپسون، لورا برنت تیلور کاپین ایفای نقش می‌کنند.

این فیلم با برچسب "برگرفته از حکایات واقعی آغاز می‌شود" و به این ترتیب داستان واقعی‌ای را از یک عمارت که اکنون در سن خوزه کالیفرنیا قرار دارد را روایت می‌کند.

«وینچستر» اکنون در پردیس سینمایی مگامال، سینما قدس تبریز، پردیس سینمایی اطلس مشهد، پردیس سینمایی گلشن مشهد، مجتمع سینمایی آرامش رامسر به نمایش در می‌آید.

«انتقام جویان: جنگ ابدیت» که در دسته فیلم‌های تخیلی و ابرقهرمانی قرار می‌گیرد، در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است.

در خلاصه‌ای داستان این اثر آمده است: تانوس بعد از به دست آوردن سنگ قدرت از سیاره زاندار، به همراه فرقه سیاه (کال اوبسیدین. ایبانی ماو. پروکسیما میدنایت و کوروس گلایو) جلوی سفینه بازماندگان آزگارد را می‌گیرد. تور، هایمدال، لوکی و هالک نمی‌توانند جلوی تانوس را بگیرند و او از طریق تسراکت به سنگ فضا نیز دست پیدا می‌کند. لوکی و هایمدال کشته می‌شوند، هالک شکست می‌خورد و تور هم بیهوش در فضا رها می‌شود. هایمدال در آخرین لحظات هالک را به زمین می‌فرستد و جلوی کشته شدنش را می‌گیرد تا به انتقامجویان در زمین خبر دهد تا آماده نبرد شوند. تانوس سفینه را ترک و آن را به وسیله سنگ قدرت منفجر می‌کند.

این اثر که در آن رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، مارک رافلو، کریس ایوانز، اسکارلت جوهانسون، بندیکت کامبربچ و دان چیدل نقش آفرینی می‌کنند، اکنون در پردیس سینمایی آزادی، پردیس سینمایی مگامال، پردیس سینمایی زندگی، موزه سینما، سیتی سنتر اصفهان، پردیس سینمایی چهارباغ اصفهان، پردیس سینمایی هویزه مشهد، پردیس سینمایی اطلس مشهد، پردیس سینمایی گلشن مشهدو مجموعه سینمایی سیمرغ مشهد به نمایش درمی‌آید.

«۱۰×۱۰» که فیلمی ماجراجویی و معمایی است، در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است.

در این اثر بازیگرانی چون لوک اوانز ، کلی ریلی ، اولویاهنری ، نوئل کلارک حضور دارند. این اثر روایتگر زندگی عادی و معمولی یک مرد است. لوئیس شخصی ناشناس را ربوده و در اتاقی که هیچ صدایی رد و بدل نمی‌شود و کاملا بی‌صدا است زندانی و حبس کرده است. در اینجا لوئیس تمام تلاش خود را می‌کند تا به راز تاریک و مخوف این فرد پی‌ببرد اما در این میان اتفاقاتی هم رخ می‌دهند.

این فیلم سینمایی که به تازگی روی پرده رفته است اکنون در پردیس سینمایی مگامال و پردیس سینمایی گلشن مشهد به نمایش در می‌آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار