گوناگون

آغاز برخورد با برند‌های خارجی، گامی برای مقابله با تقلب و قاچاق

آغاز برخورد با برند‌های خارجی، گامی برای مقابله با تقلب و قاچاق

پارسینه: برخورد با عرضه برند‌های محرز (قطعی) از دی ماه سال ۱۳۹۷ براساس دستورالعمل ماده هفت آیین نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز آغاز شد تا این اقدام گامی در زمینه حمایت از تولید داخلی و مقابله با تقلب و قاچاق در کشور باشد.

برخورد با عرضه برند‌های محرز (قطعی) ابتدا از تهران آغاز شد و سپس در استان‌هایی همچون فارس، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و اصفهان ادامه یافت.
کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان فارس نیز از ابتدای سال ۹۸ فعالیت رسمی خود را برای برخورد با برند‌های خارجی آغاز کرد که پس از شناسایی این برند‌ها و ابلاغ تذکر‌های مختلف در نهایت از ۲۸ تیرماه در قالب گشت سیار وارد مرحله برخورد قانونی با متخلفان در حوزه شد.

شناسایی ۱۸ برند خارجی در شیراز
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در خصوص اجرایی شدن آئین‌نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در بحث برند‌ها از سال ۱۳۹۶ براساس دستورالعمل‌های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت‌هایی را شروع کردیم و تیرماه سال ۱۳۹۷ پایان تذکرات بود.
سید محمد احمدی زاده افزود: زمستان سال ۱۳۹۷ مبارزه و مقابله با این برند‌ها در کشور شروع شد و این باعث خوشحالی و خرسندی تولیدکنندگان داخلی شد که به کارشان رونق داد.
وی ادامه داد: ۱۸ فروشگاه در این زمینه در شیراز شناسایی شدند و تذکرات لازم به آنان داده شده است، در حال حاضر تابلو‌های برخی از آن‌ها پایین کشیده شده و ویترین‌ها مناسب سازی شده است و کالا‌های باقی مانده را بعضاً با تخفیف‌های بالا، تعیین تکلیف می‌کنند و در جا‌های باقی مانده قطعاً نسبت به جمع‌آوری کالا اقدام خواهد شد.

تشکیل پرونده برای چهار برند خارجی غیرمجاز
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس نیز در این زمینه به ایرنا گفت: برای اجرایی شدن دستورالعمل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در زمینه برخورد با برند‌های خارجی از سه ماه پیش جلسات کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان برگزار و کارگروهی در این زمینه تشکیل شد.
علی مبشری با بیان اینکه متولی برخورد با برند‌های خارجی تنها سازمان تعزیرات حکومتی نیست، افزود: تمام دستگاه‌های اجرایی عضو کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در این زمینه مسئولیت‌هایی بر عهده دارند.
وی ادامه داد: پس از شناسایی برند‌های خارجی فعال در شیراز از سه ماه پیش تذکرات لازم برای پایین کشیدن تابلو و عدم عرضه کالای قاچاق به آنان داده شد.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس گفت: برخی از آن‌ها نسبت به پایین آوردن تابلو اقدام کردند، اما برخی نسبت به این امر بی توجهی کردند که در نهایت کارگروه کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان مصوب کرد از ۲۸ تیرماه گشت‌های سیار برای برخورد با این برند‌ها اقدام کنند.
مبشری ادامه داد: این گشت‌ها مرکب از رئیس شعبه مبارزه با قاچاق سازمان تعزیرات حکومتی، نماینده ستاد کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استانداری، نیروی انتظامی، نماینده صنعت، معدن و تجارت استان، نماینده اصناف، نماینده فرمانداری و بازرس اتحادیه مربوطه است.
وی ادامه داد: نخستین گشت در ۲۸ تیرماه صورت گرفت که در این زمینه چهار پرونده تشکیل و کالا‌ها ضبط شد که این پرونده‌های تخلف در مرحله رسیدگی قرار دارد.

برند‌های خارجی دارای مجوز مشکلی برای فعالیت ندارند
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس با بیان اینکه برند‌های خارجی که مجوز لازم را از دستگاه‌های مربوطه اخذ کرده‌اند، مشکلی برای فعالیت ندارند، گفت: در برند‌ها هم گران فروشی و هم تقلب می‌شود، ما با برند‌هایی که نمانیدگی برند مرکزی باشند و از مسیر قانونی وارد شده باشند، کاری نداریم.
وی ادامه داد: برند‌هایی که در حال حاضر در حال فعالیت هستند، هیچ مجوز و مدرکی برای اثبات نمایندگی برند مربوطه ندارند و هم تقلب می‌کنند و هم جنس قاچاق می‌فروشند.
مبشری افزود: براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وقتی بحث قاچاق مطرح می‌شود تنها به ورود آن به کشور مرتبط نیست بلکه عرضه قاچاق نیز جرم محسوب می‌شود و با آن برخورد لازم صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: در حال حاضر بحث برخورد با کالا‌های قاچاق از برند‌ها آغاز شده و به مرور در سطوح مختلف با کسانی که کالای قاچاق عرضه می‌کنند، برخورد می‌شود و افراد متخلف در این حوزه مجازات می‌شوند.
مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس تاکید کرد: گشت‌ها برای برخورد با برند‌های خارجی ادامه دارد چرا که در خصوص این موضوع از قبل تذکرات لازم داده شده و دیگر جای هیچ بحثی وجود ندارد؛ حتماً برخورد لازم و قانونی در این زمینه صورت می‌گیرد تا هم جلو قاچاق و هم جلو تقلب که برخی از نام برند‌ها سو استفاده می‌کنند، گرفته شود.
منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار