گوناگون

آناکوندای غول پیکر به آناکوندای کوچک رحم نکرد!+ فیلم

آناکوندای غول پیکر به آناکوندای کوچک رحم نکرد!+ فیلم

آناکونداها از بزرگترین و قوی‌ترین مارهای جهان هستند که می‌توانند طعمه‌هایی بزرگ‌تر از خود را ببلعند. اما گاهی اوقات، آن‌ها ممکن است هم نوع خودشان را هم بخورند.

پارسینه:  در یک ویدیوی عجیب و شگفت‌آور، یک مار آناکوندای غول پیکر در حال بالا آوردن یک آناکوندای کوچک‌ است که به طرز معجزه‌آسایی جان سالم به در می‌برد. چرا و چگونه این اتفاق می‌افتد؟ و چه چیزی درباره زیست‌شناسی و رفتار جالب این خزندگان غول‌پیکر نشان می‌دهد؟

هم نوع خواری در مارها چندان معمول نیست، اما در برخی گونه‌ها، به ویژه هنگام کمبود غذا یا وقتی تفاوت طول و اندازه زیاد است، اتفاق می‌افتد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که آناکوندای بزرگ‌تری، آناکوندای کوچک‌ تر را می‌بلعد که اغلب به دلیل کمبود منابع غذایی دیگر است. آناکوندای کوچک‌ تر ممکن است یک رقیب، جفت بالقوه یا فقط یک قربانی بدشانس باشد که مسیرش با شکارچی گرسنه تلاقی کرده است. جنسیت مارهای درگیر نیز ممکن است نقش داشته باشد، زیرا برخی مطالعات نشان می‌دهند آناکونداهای ماده احتمال بیشتری دارد که نرها را بخورند.

اما خوردن مار دیگری همیشه ایده خوبی نیست، زیرا ممکن است برای شکارچی برخی خطرات و چالش‌ها را به همراه داشته باشد. اول اینکه طعمه ممکن است مقاومت کند و باعث صدمه دیدن یا مرگ حمله‌کننده شود. دوم اینکه طعمه ممکن است بزرگ یا بلند باشد و به راحتی در معده شکارچی جا نشود و باعث ناراحتی یا سوءهاضمه شود. سوم اینکه طعمه هنوز زنده است و سعی می‌کند با نیش زدن یا خراشیدن، راه فراری پیدا کند.

این عوامل ممکن است توضیح دهند که چرا آناکوندای این ویدیو، پس از بلع، طعمه را بیرون می دهد که ممکن است ارادی یا غیرارادی باشد.

جالب‌ترین بخش ویدیو این است که مار کوچک به نظر زنده و نسبتاً سالم است، با وجود اینکه مدتی در معده مار دیگری بوده است. چطور این امکان‌پذیر است؟ ممکن است که شکارچی زمان یا آنزیم‌های هضمی کافی برای تجزیه طعمه نداشته و طعمه توانسته زنده بماند. توضیح دیگر اینکه طعمه کاملاً بلعیده نشده و بخشی از بدنش خارج از دهان یا مری شکارچی مانده که به او اجازه تنفس و مقاومت در برابر هضم را داده است.

ویدیوی آناکوندای کوچکی که از دهان آناکوندای بزرگی بیرون می آید، نگاهی نادر و جالب به رفتار تغذیه‌ای و بوم‌شناسی این جانوران شگفت‌انگیز است. نشان می‌دهد که هم نوع خواری، اگرچه نامعمول است، اما در مارها رخ می‌دهد.

منبع: روزیاتو

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار