گوناگون

بیرانوند بالاخره از این راز پرده برداشت

بیرانوند بالاخره از این راز پرده برداشت

پارسینه: علیرضا بیرانوند بدون روتوش و به روشنی با هواداران پرسپولیس صحبت کرد.

در فصل تابستان به نظر می رسید علیرضا بیرانوند در آستانه انتقال به استقلال و رقم زدن شاید جنجالی ترین اتفاق چند دهه اخیر فوتبال ایران قرار گرفته، اما او در نهایت از این تصمیم منصرف شده و در پرسپولیس باقی ماند. شب گذشته علیرضا بیرانوند برای اولین بار در یک مصاحبه طولانی بعد از مدت ها حاضر شده و بی پرده در مورد بسیاری از مسائل صحبت کرد. بیرانوند قطعا یکی از جذاب ترین بازیکنان فعلی فوتبال ایران است و حرف های او شنیدن هم دارد.
اما در بخشی از این مصاحبه و همانطور که انتظار می رفت، بحث به شایعات انتقال علیرضا بیرانوند به استقلال در فصل تابستان شنیده شده و او بر خلاف انتظار برای دقایقی واقعیت دلش و احتمالا اغلب بازیکنان شاغل در فوتبال ایران را مستقیم خطاب به هواداران گفت.
علیرضا بیرانوند مدعی شد دلیلی نمی بیند بابت مذاکره با باشگاه رقیب و تلاش برای افزایش رقم قرارداد یا تسهیل شرایط دریافت آن از پرسپولیس، از طرفداران تیم فعلی خود طلب بخشش کند و در حقیقت او تصور می کند گناهی مرتکب نشده که عذرخواهی کند. او با لحن خودش و به درستی گفت "آدم نکشته که بابتش معذرت خواهی کند و اصلا نیازی به بخشش آنها نیست." همچنین دروازه بان باتجربه و پرافتخار پرسپولیس تاکید کرد هواداران این تیم "باید" به تصمیم بازیکنان احترام بگذارند. حالا شاید برای لحظاتی لحن علیرضا بیرانوند کمی دور از عرف و بیش از اندازه تاکیدی بود، اما به هر حال او واقعیتی بی روتوش را بی تعارف به هواداران فوتبال در ایران اعلام کرد. رواج این فرهنگ باعث می شود شاید در سال های آینده بازیکنان نیز اینقدر برای دلبری از هواداران مجبور به دروغ گفتن نشوند.
یک بار برای همیشه در مورد این موضوع بدون تعارف صحبت کنیم: بازیکنان فوتبال در ایران اصلا حقوق عجیب و غریبی نسبت به خیلی از مشاغل و مناصب مملکت دریافت نمی کنند. آنهایی هم که چنین ارقامی (بالای 10 میلیارد) می گیرند خیلی نیستند و شاید به 100 نفر هم نمی رسند و تردیدی نداشته باشید 100 نفر اول در هر زمینه ای در ایران چنین درآمدی دارند.
بسیاری از بازیگران برای شرکت در همین تاک شوهای بعضا کم طرفدار ارقام سرسام آوری دریافت می کنند و شرایط برای حسابدار و مهندس و ملاک و سیاسیون و ... (100 نفر اول) بهتر نباشد، قطعا بدتر نیست. در ضمن فراموش نکنیم فشار روحی روی بازیکنان به مراتب بیشتر از دیگر مشاغل است و به عنوان مثال یک اشتباه در دربی یا یک بازی ملی مهم ممکن است زندگی یک بازیکن را سیاه کند، اما یک بازیگر یا موزیسین کجا در چنین شرایطی گیر می افتند؟
یک تکل خطرناک یا یک بی احتیاطی ممکن است عمر ورزشی یک بازیکن را تمام کند و دیگر سراغ مرده و زنده او را نمی گیرند. همچنین عمر دوران فعالیت یک ورزشکار حداکثر و در بهترین حالت 15 سال است، اما در دیگر مشاغل تقریبا محدودیتی در این رابطه وجود ندارد. اگر نمی خواهیم بپذیریم فوتبال "علاقه" ما و "شغل"بازیکنان است، این مشکل دیگر به خودمان مربوط می شود. ما برای لطف و محبت به سروش رفیعی یا فرشاد فرجی یا دیگر بازیکنان، آخر هفته ها به استادیوم نمی رویم، بلکه فوتبال سرگرمی و تقریح مورد علاقه ماست و از این بابت کسی به ما بدهکار نخواهد بود.
یک اشتباه رایج در بین هواداران و صفحات طرفداری در ایران، مقایسه درآمد "بهترین" بازیکنان با مشاغل دیگر مانند معلم و بنا و نقاش است. قطعا "بهترین" معلمان با برگزاری کلاس های کنکور و انتشار کتاب و کلاس های خصوصی و ... از همین علیرضا بیرانوند و امثالهم درآمد بیشتر و البته بی حاشیه تری دارند. پس وقتی قصد دارید احساسات جامعه را برانگیزید، بهترین معلم را با بهترین بازیکنان و یک معلم متوسط را با یک بازیکن لیگ دویی مقایسه کنید.
تبدیل شدن به یک بازیکن درجه یک و ملی و پردرآمد، به مراتب مراتب دشوارتر از تبدیل شدن به الیت های بسیاری از مشاغل است. فشار عصبی غیرقابل توصیف، تمرینات دشوار و کشنده، دوری از خانواده، سالها تلاش بی وقفه برای رسیدن به نقطه صفر و .... از موانع بسیار سخت و جانفرسایی است که مثلا یکی مانند علیرضا بیرانوند برای رسیدن به این نقطه طی کرده است. اینقدر هم فراموش کار نیستیم که از یاد ببریم برخی از همین ستاره های محبوب هواداران فراموش‌کار فوتبال در ایران، امروز حتی برای امرار معاش و گذران زندگی نیز دچار مشکل شده اند.
اعتماد به نفس علیرضا بیرانوند برای من بسیار قابل ستایش و محترمانه بود. در تابستان نیز نوشتم اگر او این پیشنهاد نجومی استقلال را می پذیرفت مرتکب جنایت یا گناه غیرقابل بخششی نشده بود و حق این بازیکنان است برای آینده خود اندوخته ای مناسب جمع کنند. حالا نیز که علیرضا بیرانوند در پرسپولیس باقی مانده، به قول خودش هیچ نیازی به عذرخواهی و طلب بخشش از هواداران نیست و او احتمالا شب گذشته حرف تمام بازیکنان فوتبال ایران را در مقابل دوربین زنده تلویزیونی زد.
منبع: ورزش سه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار