گوناگون

اولین گوشی هوشمند و تمام لمسی جهان حتی قبل از گوشی های نوکیا بود!+فیلم

اولین گوشی هوشمند و تمام لمسی جهان حتی قبل از گوشی های نوکیا بود!+فیلم

خیلی‌ها فکر می‌کنند نوکیا اولین گوشی هوشمند جهان را ساخته است. یا اگر از آن‌ها بپرسید اولین گوشی هوشمند تمام لمسی کدام بود، احتمالا خواهند گفت آیفون. ولی در واقع اولین گوشی هوشمند تاریخ، گجتی آجر مانند به نام «آی‌بی‌ام سایمون» (IBM Simon) بوده است.

در کمال تعجب IBM Simon لقب اولین گوشی هوشمند تمام لمسی دنیا را هم از آن خود می‌کند! در این مطلب از سری مطالب موزه گجت‌های رتروی دیجی‌کالا مگ مهمان این گوشی هوشمند پیشکسوت خواهیم بود.‌

در دهه‌ی هشتاد میلادی سرویس‌هایی مانند ایمیل، وُیس‌میل و فکس در حال رواج پیدا کردن بود. ولی برای استفاده از هر کدام از آن‌ها نیاز به یک دستگاه مجزای چندین کیلویی داشتید. در آن دوران داشتن یک دستگاه واحد که بتواند تمام این کارها را انجام دهد، به تنهایی یک رویا محسوب می‌شد؛ چه برسد به این که بتوانید آن را همراه خود هم داشته باشید.

تعجب نکنید، ما از زمانی صحبت می‌کنیم که هنوز لپتاپ‌ها هم درست‌وحسابی پا به عرصه‌ی وجود نگذاشته بودند. برای این که تصور بهتری از آن چه گفتیم داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم ویدیوی کوتاه زیر را نگاه کنید.

داستان ساخت اولین گوشی هوشمند جهان به اوایل دهه‌ی نود میلادی برمی‌گردد؛ یعنی زمانی که اولین نمونه‌های «دستیار شخصی دیجیتال» یا PDA پدید آمد. در آن زمان گوشی‌های موبایل به هیچ وجه هوشمند نبودند، و PDAها هم قابلیت‌های کامل یک گوشی موبایل را نداشتند.

در همین حال که شرکت‌ها مشغول تلاش برای رسیدن به ترکیبی مناسبی از قابلیت‌های یک کامپیوتر و امکانات ارتباطی بودند، IBM به نمونه‌ی اولیه‌ی یک گوشی هوشمند رسیده بود. این گجت برای اولین بار در سال ۱۹۹۲ میلادی در نمایشگاهی به نام «کدکس» (CODEX) به نمایش درآمد و دو سال بعد با نام سایمون به بازار عرضه شد.

البته در آن زمان هنوز واژه‌ی گوشی هوشمند یا اسمارتفون به وجود نیامده بود؛ به همین دلیل IBM از لقب «دستگاه ارتباطی شخصی» (Personal Communicator) برای سایمون استفاده کرد.

بدون شک آی‌بی‌ام سایمون در مقایسه با استانداردهای امروزی حتی روی نیمکت ذخیره‌ها هم جایی ندارد، ولی باید بپذیریم این گجت سال‌ها از زمان خود جلوتر بوده است.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار