گوناگون

از آخرین وضعیت پرونده پسر اوتیسمی تا بودجه ده هزار میلیاردی برای ازدیاد نسل

از آخرین وضعیت پرونده پسر اوتیسمی تا بودجه ده هزار میلیاردی برای ازدیاد نسل

پارسینه: مشغله فراوان گاهی باعث می‌شود از بخش مهمی از اخبار ساعات گذشته بی اطلاع بمانید یا درست در لحظاتی که در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته که در جریان آن‌ها هم قرار نگرفته اید، ما تلاش می‌کنیم صبح هر روز مهم‌ترین این رویداد‌ها را که گاهی از نظر‌ها دور افتاده و کمتر به آن پرداخته می‌شود به اطلاع مخاطبانمان برسانیم.

تحریریه پارسینه| درست در لحظاتی که در کوران مشغله روزانه گرفتار و یا در حال استراحت بودید، خبر‌های مهمی بر روی خروجی خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفته است، پارسینه تلاش می‌کند هر بامداد مهم‌ترین اخبار ایران و جهان در طی ساعات گذشته را به اطلاع مخاطبانش برساند. پارسینه هیچگونه دخل و تصرفی در اخبار بامدادی ندارد و صحت و سقم رویداد‌ها و انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست.

وزیر اقتصاد: افشاگر فساد تا ۱ میلیارد پاداش می‌گیرد

خاندوزی اعلام کرد در روز‌های اخیر و پس از ابلاغ دستورالعمل جدید گزارشگری فساد ۸ پرونده است که ۵ استان گشوده شده و در یکی دو مورد که گزارش‌ها تایید شده است پاداش ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان برای گزارشگر به زودی واریز می‌شود. وزیر اقتصاد تأکید کرد: از محل عایدات سوت زنی، حداکثر ۳ درصد و تا سقف ۱ میلیارد تومن به عنوان پاداش در نظر گرفته می‌شود. اگر یک مأمور دولتی تخلف کند و یا چشم روی فساد ببندد ۸۵ میلیون ایرانی با چشم باز، اتاق شیشه‌ای برای ساختن جامعه عاری از فساد بسنده خواهد بود.

بودجه ۱۰۷۰۰ میلیارد تومانی دولت برای فرزندآوری

رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه گفت: برای اجرایی شدن "قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" اعتباری معادل ۱۰۷۰۰ میلیارد تومان مصوب شده است.

صادرات بنزین ایران به عراق کاهش یافت

سرپرست دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس آمار در دو ماه اخیر، صادرات به عراق کاهشی بوده، اما کاهش صادرات ما به عراق در ۵ ماهه نسبت به ۴ ماهه ابتدای سال کمتر بوده است. همچنین بررسی ۱۰۰ قلم کالای صادراتی به عراق نشان می‌دهد که در صادرات ۲۰ قلم کالا به عراق با کاهش مواجه بودیم، اما صادرات ۸۰ قلم دیگر از کالا‌های مورد بررسی افزایشی بوده است. عمده دلیل کاهش صادرات به عراق به کاهش صادرات گاز و بنزین مربوط می‌شود، به طوری که در صادرات گاز به عراق ۶۰ درصد و در صادرات بنزین به عراق ۸۰ درصد کاهش داشته‌ایم بنابراین اگر صادرات گاز مجدد به عراق از سرگرفته شود صادرات ما مجدداً به این کشور افزایشی خواهد بود بنابراین دغدغه کاهش صادرات برطرف می‌شود.

روایت عضو مجلس خبرگان از علت برگزار نشدن دیدار با رهبری

هفته گذشته دهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری دور پنجم برگزار شد؛ اما در پایان این دوره برخلاف دوره‌های گذشته اعضای مجلس خبرگان رهبری به دیدار رهبر انقلاب نرفتند. تاکنون رسم بوده است که اعضای مجلس خبرگان بعد از پایان هر دوره اجلاس به دیدار رهبری می‌رفتند و در این جلسات رهبر انقلاب برای اعضای مجلس خبرگان سخنرانی می‌کردند. اتفاقی که در هفته گذشته برخلاف رویه معمول رخ نداد. همین باعث شد تا تحلیل‌های مختلفی دراین‌باره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شود. دراین‌باره هاشم هاشم زاده هریسی از اعضای مجلس خبرگان رهبری که در اجلاس این دوره با وجود بیماری هم حاضر شده بود به خبرنگار همدلی گفت: «این‌که در این دوره اعضای مجلس خبرگان رهبری برخلاف دوره‌های گذشته به دیدار رهبری نرفتند دلیل خاصی نداشت. فقط ازآنجایی‌که مقام معظم رهبری درباره موضوعات مختلف صحبت می‌کنند دیگر جایز ندانستند که الان صحبتی داشته باشند. چرا که ایشان صحبت‌های مهم را به‌عناوین‌مختلف انجام می‌دهند. به همین خاطر در این دوره گفتند این‌که اعضای خبرگان هم بروند و به حضورشان برسند یک‌باری می‌شود برای ایشان که یک‌بار سنگینی هم هست به همین خاطر خواستند که به‌نوعی وقت ایشان گرفته نشود.»

قاضی شهریاری: آزار جنسی پسر اوتیسمی تائید نشده است

سرپرست دادسرای امور جرائم‌جنایی تهران گفت: تجاوز به پسر اوتیسمی از سوی پزشکی‌قانونی تائید نشده است و تحقیقات در رابطه با این پرونده ادامه دارد. قاضی محمد شهریاری؛ سرپرست دادسرای ناحیه (۲۷) امور جرائم‌جنایی در خصوص آدم‌ربایی و آزار جنسی یک پسر اوتیسمی در تهران اظهار کرد: رسیدگی قضایی در رابطه با این پرونده، در دستور کار بازپرس شعبه پنجم دادسرای جنایی قرار گرفته است. وی افزود: پدر این پسر اوتیسمی در تحقیقات ابتدایی ادعا کرده است، روز حادثه همراه با پسرش سوار بر یک موتورسیکلت شدند که او پس از رسیدن به "سه‌راه آذری" از موتورسیکلت پیاده شده، اما راننده وسیله‌نقلیه مذکور، درحالی که پسرش روی موتورسیکلت بوده شروع به حرکت و اقدام به آدم‌ربایی کرده است. سرپرست دادسرای امور جرائم‌جنایی تهران با بیان اینکه، بر اساس ادعای پدر پسر اوتیسمی، پسرش یک روز پس از این حادثه در بیمارستان فیروزگر پیدا شده است، تصریح کرد: پزشکی قانونی در بررسی‌های اولیه موضوع آزار جنسی و تجاوز به این پسر اوتیسمی را تائید نکرده است. قاضی شهریاری با بیان اینکه پسر اوتیسمی از نظر جسمی سالم است، خاطرنشان کرد: تحقیقات در رابطه با این پرونده و صحت و سقم ادعای پدر این پسر اوتیسمی در شعبه پنجم دادسرای جنایی ادامه دارد.

بازداشت قاچاقچیان چوب که به جنگلبانان حمله کرده بودند

۲روز پیش ویدیویی از حمله عده‌ای از قاچاقچیان چوب در چمستان نور به جنگلبانان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی مازندران: ۳متهم درگیری بازداشت شدند و تلاش برای دستگیری همدستان آنان هم ادامه دارد. / ایسنا

۸۰ درصد دریافتی کارگران را مسکن و اجاره بها می‌بلعد

هادی ابوی ـ دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه ۸۰ درصد دریافتی کارگران را مسکن و اجاره بها می‌بلعد، معتقد است: برای خانه دار شدن کارگران از طریق تعاونی‌ها لازم است در ابتدا تعاونی‌های مسکن کارگری تشکیل و سپس توسط آن‌ها وام‌های بدون بهره با اقساط بلند به کارگران پرداخت شود. ابوی تامین زمین رایگان، پرداخت وام‌های ارزان و نظارت بر ساخت و ساز را از جمله اقدامات موثر در تامین مسکن کارگران عنوان کرده و می‌گوید: کارگران برای خانه دار شدن آورده کمی دارند لذا اگر قرار است مسکن کارگری با قیمت مناسب ساخته و تحویل آن‌ها شود، بهترین راه این است که کارگران در قالب تعاونی‌های مسکن ساماندهی شوند و دولت و وزارت تعاون بر عملکرد آن‌ها نظارت کند. به گفته دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، دریافتی کارگران آنقدری نیست که بتوانند اقساط سنگین وام و تسهیلات بانکی را پرداخت کنند به همین دلیل لازم است وام‌های بدون بهره با اقساط بلندمدت در اختیار کارگران قرار گیرد.

اسرائیل: از سال آینده می‌توانیم به اروپا گاز صادر کنیم

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس مطبوعاتی با اولاف شولز، صدراعظم آلمان در برلین گفت: «ما از سال آینده قادر خواهیم بود به اروپا گاز صادر کنیم».

آلمان: دستیابی به توافق با ایران در آینده نزدیک غیرممکن است

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان اعلام کرد «جواب ایران به پیشنهاده اتحادیه اروپا در خصوص احیای برجام » مثبت نبوده است. وی تاکید کرد که «دستیابی به توافق با ایران در آینده نزدیک تقریبا غیرممکن است.»

شناسایی ۵۰ هزارکلونی موش در تهران

به گفته مسئولان شهری تاکنون ۵۰ هزارکلونی موش در شهر تهران شناسایی شده. بهترین مکان برای رشد این حیوانات موذی اغذیه فروشی‌هاست. اگر زیرساخت‌های شهری تغییر کند فضایی برای رشد این حیوانات موذی باقی نمی‌ماند.

توضیح بانک مرکزی درباره «تجاری» حساب شدن حساب بانکی

سخنگوی بانک مرکزی، برخی ابهامات درباره مصوبه مربوط به تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری را تشریح کرد و گفت: دو شرط به‌طورهمزمان برای حساب تجاری تعیین شده که نخست تعداد «واریز به» حساب بیش از صد فقره باشد و درعین‌حال، مجموع مبلغ واریزی هم به بیش از ۳۵ میلیون تومان برسد. سخنگوی بانک مرکزی تصریح کرد: مبنا، تنها تعداد «واریز به» حساب است، نه تراکنش.

ساخت پهپاد ایرانی مخصوص تهاجم به اسرائیل

امیر کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، پهپاد آرش ۲ را مخصوص تهاجم به حیفا و تل آویو در نظر گرفته است. امیر حیدری اظهار داشت: گفت: آرش ۲، پهپاد راهبردی و نقطه زن است که توانست در رزمایش اقتدار ۱۴۰۱ نیروی زمینی ارتش همان نقطه‌ای که موشک فتح ۳۶۰ مورد اصابت قرار داد را منهدم کند. او گفت: منتظر دستور برای به کارگیری آرش ۲ هستیم.

واکنش ایران به بیانیه اروپایی‌ها

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره بیانیه سه کشور اروپایی اظهار داشت: این اقدام سه کشور اروپایی نادرست و نسنجیده در یک زمان نادرست بود و ناشی از محاسبات نادرست طرف اروپایی بود. ایران در روند مذاکرات جاری همه تلاش خودش را به خرج داد که مبتکرانه و سازنده عمل کرده و مسیر را به سمت انجام توافق باز کند. توافق یک مسیر دو طرفه است و انتظار این بود طرف‌های مذاکره در این مسیر سازنده عمل کنند.

موضع ایران درباره نشست شورای حکام

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حکام آژانس و احتمال صدور قطعنامه ضد ایرانی بیان کرد: در رابطه با نشست شورای حکام تا جایی که اطلاع داریم تا الان پیش نویس قطعنامه‌ای برای نشست ارائه نشده است. معتقدیم که هرگونه تکرار اقدام غیرسازنده مشابه اقدام غیرسازنده قبلی در آژانس مجددا نتیجه غیرسازنده خواهد داشت. امیدواریم برخی کشور‌هایی که اعتبار آژانس برای آن‌ها اهمیت دارد اعتبار آژانس را به عنوان سازمان فنی و تخصصی و غیرسیاسی قربانی دیدگاه‌ها و منافع سیاسی خودشان نکنند.

از ۱۵۰۰ اتوبوس برای اربعین فقط ۱۱ اتوبوس تحویل دادند

حسین مذنب نماینده تام الاختیار وزیر راه در ستاد اربعین گفت: در حالی که وزارت صمت برای تامین ۱۵۰۰ دستگاه اتوبوس تعهد داشت، اما ۱۱ دستگاه اتوبوس به سفر‌های اربعین اختصاص داد.

تبلیغات کردند که ظرفیت ۵ میلیون نفر در مرز را داریم، اما نداشتیم

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره مشکلات پیش‌آمده برای زوار، می‌گوید بنده در گذشته، سه سال دبیر اربعین حسینی بودم و زمان را مدیریت می‌کردیم که چه موقع طرح ترافیک ایجاد شود و حتی تعداد اتوبوس‌هایی که باید آن سمت مرز می‌رفتند را در قالب کمیته‌هایی تعریف کرده بودیم، ولی متاسفانه برخی مواردی که باعث ترافیک و ازدحام شد، پیش‌بینی نشده بود. از سوی دیگر تبلیغات زیادی کردند که تا ۵ میلیون نفر آمادگی داریم که این امر خود باعث ازدحام جمعیت و مشکلات ناشی از آن شد. در عین حال با حضور نیرو‌های مرزبانی، نیروی انتظامی، ستاد شهرستان و استاندار کرمانشاه که خودش در میدان کار بود، مرز خسروی روان و آرام است. در حال حاضر این مرز بهترین و روان‌ترین مرز برای تردد زائران است.

شکست باورنکردنی گرایی در فینال

در ادامه رقابت‌های ۴ وزن دوم کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ در بلگراد صربستان، محمدرضا گرایی نماینده وزن ۶۷ کیلوگرم ایران و دارنده مدال‌های طلای جهان و المپیک، در دیدار نهایی مقابل میت نمس دارنده مدال برنز جهان از صربستان به روی تشک رفت و در شرایطی که ۴ بر صفر از حریف خود پیش بود، در ۳ دقیقه دوم ۵ امتیاز از دست داد و در نهایت با شکست ۵ بر ۴ به مدال نقره جهان بسنده کرد.
منبع: پارسینه

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار