گوناگون

دلیل رنگ زرد ادرار چیست؟؛ محققان پاسخ را یافتند

دلیل رنگ زرد ادرار چیست؟؛ محققان پاسخ را یافتند

دلیل رنگ‌های دیگر ادرار می‌تواند رژیم غذایی یا مشکلات سلامتی باشد.

بر اساس مطالعه‌ای که روز چهارشنبه در مجله «نیچر میکروبیولوژی» منتشر شد، محققان آنزیمی را که مسئول رنگ ادرار است، شناسایی کردند و به این راز که سال‌ها دانشمندان را به پرسش واداشته بود، پی‌ بردند.

ادرار ترکیبی از آب، الکترولیت‌ها و مواد زائد است که کلیه‌ها از خون تصفیه کرده‌اند. دانشمندان بیش از ۱۲۵ سال پیش، یوروبیلین را به عنوان رنگدانه‌ زرد در ادرار شناسایی کردند اما نمی‌دانستند که چه چیزی عامل تولید یوروبیلین است.

به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، مشخص شد که رنگ ادرار با گلبول‌های قرمز بدن مرتبط است. با تخریب گلبو‌ل‌های قرمز رنگدانه نارنجی روشنی به نام بیلی‌روبین تولید می‌شود. رنگدانه به طور معمول در روده ترشح می‌شود؛ جایی که می‌تواند دفع یا تا حدی بازجذب شود. طبق این پژوهش، هنگامی که بیلی‌روبین به روده می‌رسد، میکروارگانیسم‌های موجود در روده می‌توانند بیلی‌روبین را به مولکول‌های دیگر تبدیل کنند.

به گفته کلینیک کلیولند، ادرار فرد سالم و به اندازه کافی آب‌ مصرف‌کرده باید تقریبا بین بی‌رنگ‌ــ که نشان‌دهنده نوشیدن آب بسیار زیاد است‌ــ  و عسلی یا کاهی روشن باشد. این رنگ ادرار در افرادی که به اندازه کافی آب نمی‌نوشند، به رنگ زرد تیره یا کهربایی در می‌آید.

دلیل رنگ‌های دیگر ادرار می‌تواند رژیم غذایی یا مشکلات سلامتی باشد. ادرار قهوه‌ای تیره نشانه کم‌آبی خطرناک است. این رنگ می‌تواند به معنای وجود صفرا در ادرار هم باشد که نشانه بیماری کبدی است.

رنگ نارنجی ادرار هم از کم‌آبی بدن خبر می‌دهد اما می‌تواند علامت مشکل کبد یا مجرای صفراوی هم به شمار رود. البته در برخی موارد هم ممکن است به رنگ خوراکی یا داروهای مصرفی مربوط می‌شود. ادرار به رنگ صورتی و قرمز هم می‌تواند علامت خطر و هم پیامد خوردن لبو، زغال‌اخته یا ریواس باشد که در این صورت جای نگرانی نیست.

 

منبع: ایندیپندنت

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار