گوناگون

سرپرست ریاست جمهوری:

سرمایه اصلی کشور مردم هستند

سرمایه اصلی کشور مردم هستند

سرپرست ریاست جمهوری گفت: در تمام طول سال‌های انقلاب اسلامی آنچه که همواره مشکل‌گشا بوده است حضور مردم در صحنه با تدبیر مقام معظم رهبری بوده است.

به گزارش پارسینه به نقل از ایسنا، محمد مخبر در مراسم افتتاحیه دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برای من بسیار سخت است که از طرف شهید عزیز آیت‌الله رئیسی در این مجلس شورای اسلامی سخنرانی کنم، من نمی‌خواهم خیلی وقت مجلس را بگیرم. در ۲ فصل مطالب خود را مطرح می‌کنم.

وی گفت: اولا خدمت تک‌تک نمایندگان این موفقیت را تبریک می‌گویم و افتتاح دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی را به درگاه الهی شکر می‌گویم که به نعمت ولایت فقیه این اتفاق رقم خورد همانطوری که حضرت امام خمینی (ره) فرمودند تا اینها وجود دارد آسیبی به کشور وارد نمی‌شود.

مخبر در ادامه اظهار کرد: در همین چند روز که اتفاقات را پشت سر گذاشتیم و در اصل کلیدی‌ترین مهره اداره کشور را از دست دادیم به رغم این‌که تمام کشور مراسم تشییع پیکر پاک این عزیزان را برگزار می‌کرد مجلس خبرگان سروقت کار خود را شروع کرد. مجلس شورای اسلامی نیز به وقت فعالیت خود را آغاز کرد. همان مطلبی که رهبری در لحظه اول فرمودند که کارهای اداری کشور نباید با هیچ خللی مواجه شود و هیچ برنامه‌ای نباید به تاخیر بیفتد، همانطور شد.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه تصریح کرد: نعمت رهبری و نعمت مردم را شکر می‌گوییم، سرمایه اصلی کشور ما، مردم هستند در همه مسائل در طول این سال‌ها آنچه که گره‌گشا بوده است حضور مردم با تدبیر رهبری بوده است. در این قضیه نیز همین اتفاق افتاد.

وی در ادامه تاکید کرد: بنده از نزدیک با شهیدان مواجه بودم؛ این شهیدان یکسری ویژگی‌های شخصی داشتند که این محبوبیت کنونی آنها نمی‌تواند جدا از این ویژگی‌ها باشد. بنده در این جریانات اخیر حس کردم که هیچ عمل صالحی بالاتر از خدمت به مردم و تبعیت از رهبری نیست. گاهی شهید رئیسی از برخی مسائل ناراحت می‌شدند و می‌خواستند حرفی بزنند و یا عملی انجام دهند اما به بنده می‌گفتند اگر این کار را انجام دهم دل آقا ناراحت می‌شود با این جمله خودش آرامش می‌یافت و این کار را نمی‌کرد. ریشه این رفتار خدامحوری و اخلاصی بود که ایشان داشت.

مخبر خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که در توفیق ایشان بسیار موثر بود خارج کردن خود از قید و بندهای تشریفاتی بود. با تمام قدرت از ساده‌زیستی خود دفاع می‌کرد. یکی دیگر از مسائلی که در توفیق ایشان موثر واقع شد اعتقاد راسخ به چارچوب‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران بود.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور شهید با تمام وجود به ارزش‌ها و چارچوب‌های انقلاب اسلامی ایمان داشت. نکته دیگری که در ایشان بارز بود روحیه خستگی‌ناپذیری بود که داشت. گاهی شهید رئیسی ساعت سه صبح از سفر سنگین خارجی باز می‌گشت و زمانی که به استقبال وی می‌رفتیم اعلام می‌کرد که ساعت ۶ صبح جلسه داشته باشیم و سر ساعت ۶ در حالی که بر موضوع جلسه مسلط بود حضور پیدا می‌کرد.

سرپرست ریاست جمهوری گفت: از سوی دیگر یکی دیگر از عوامل اثرگذار در شخصیت ایشان این بود که به ظرفیت‌های کشور اعتماد داشت و اعتقاد داشت مسائل کشور با ظرفیت‌های کشور قابل حل است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: ما هیچگاه از مسائل بین المللی غافل نبودیم اما اداره کشور را منوط به مسائل بیرونی نکردیم. هرآنچه پیش آمد با توجه به ظرفیت های داخلی کشور انجام شد. مردم داری و عشق به محرومان را از دیگر مسائل بارز در منش رئیس جمهور شهید بود. رئیس جمهور در هر سفر استانی خود، به محروم ترین نقطه آن استان نیز می رفت و اولین سوال او این بود که محروم ترین نقطه استانی که به آن سفر کرده، کجاست. به آنجا می رفت و در بین مردم و با آنها به راحتی گفتگو می کرد.

وی افزود: یکی دیگر از مسائلی که ایشان فوق العاده بر آن اصرار داشت این بود که تدابیر آقا به هیچ وجه زمین نماند. حقیقتا مقید بود که یک دستور حضرت آقا که امکان اجرای آن وجود داشته اما به قدر مطلوب انجام نشده است باید با تمام تلاش دولت و شخص خودش به سرانجام برسد.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: این مشخصات ممکن است در اشخاص دیگر نیز وجود داشته باشد و اینگونه نیست که فقط در ایشان باشد به ویژه در حوزه مسائل معنوی که شاید ایشان نخواهد در این باره سخن بگویم. یک دعای سمات، دعای کمیل، دعای ندبه او از دست نمی رفت. قید و بند ایشان برای اقامه نماز شب و نافله ها از دست نمی رفت. ایشان به توکل و توسل معتقد بود و همین از مشخصه های ویژه ای بود که بیشترین کمک را به آقای رئیسی کرد.

وی در ادامه بیان کرد: در ابتدای شروع به کار دولت با مشکلات جدی و زیادی روبرو بودیم. وضعیت درآمد کشور، فروش نفت در حداقل خود بود. روزی ۷۰۰ نفر از کرونا از دنیا می رفتند. به خاطر دارید که فردی در آی سی یو بود اما خانواده نزدیک او جرأت نمی کردند با او ملاقات کنند و وقتی از دنیا می رفت کسی جرأت خاکسپاری وی را نداشت که نعمت طلبه های جهادی باعث شد خاکسپاری هم انجام شود. بازار تعطیل بود و وضعیت اضطرابی در مردم وجود داشت. تورم زیاد بود و دسترسی به دارایی های کشور در خارج از کشور وجود نداشت. درآمدهای حاصل از فروش نفت که حدود ۴۰۰ هزار بشکه بود، به کشور باز نمی گشت و باعث تورم در داخل می شد.

مخبر در ادامه بیان کرد: ما این وضعیت را در سال ۱۴۰۰ پشت سر گذاشتیم و وقتی به ۱۴۰۱ رسیدیم تصور می کردیم وضعیت خوب می شود چون وضعیت درآمدها و فروش نفت سامان گرفته و وضعیت ذخایر که بسیار نگران کننده شده بود، وضعیت مناسبی پیدا کرده بود اما این سال با حوادث بین المللی و داخلی مواجه شد که واقعا شرایط سخت دیگری را برای ما رقم زد. آخرین آن که در آذر ۱۴۰۱ رخ داد، متمرکز شدن دشمن روی ارز و عدم دسترسی ما به دارایی هایمان در خارج از کشور بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: وضعیت این گونه بود که رئیس بانک مرکزی به کشوری می رفت و قراری می گذاشت، صورت جلسه می کرد و قرارداد می بست اما طرف مذاکره ۲۴ ساعت بعد همه را لغو می کرد. در برخی کشورها که قرار و مدار می گذاشتیم ۲۴ ساعته رئیس بانک مرکزی خود را تغییر دادند لذا همین اتفاقات باعث شد برنامه ریزی سنگینی از سوی شخص رئیس جمهور طراحی شود.

وی در ادامه با اشاره به برنامه ای که از سوی وزیر اقتصاد، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس بانک مرکزی تدوین و در دولت مصوب شده بود، گفت: علی رغم این برنامه، باز هم رئیس جمهور مرا فراخواند و گفت این کارها در دستگاه های مختلف در حال انجام است و حضرت آقا روی موضوع رشد تولید و کنترل تورم تأکید دارند لذا ما باید از اینکه این اتفاق می افتد مطمئن شویم. از این رو روی چند دستگاه متمرکز شدیم و چند پروژه حساس را در آنها اجرا کردیم. برای مثال در وزارت نفت گفتیم چه کنیم که سال ۱۴۰۲ بتوانیم ۳۰۰ هزار بشکه نفت به تولیدات خود اضافه کنیم از این رو تیم تخصصی را تشکیل دادیم تا در پایان سال ۱۴۰۲ تولید ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت خود را به ۳ میلیون و  ۶۰۰ هزار بشکه نفت در سال برسانیم و در نهایت یکی از عواملی که رشد کشور را تغییر داد همین کار بود.

وی در ادامه بیان کرد: برنامه مشابهی نیز در حوزه آب، برق، بهداشت و کشاورزی داشتیم که این حوزه ها را با تحول روبرو کرد.یکی از نکاتی که شهید عزیز ما بر آن متمرکز بود، بحث آب بود. اگر کارهای ضربتی در برخی نقاط انجام نمی شد در تابستان سال های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ با مشکل جدی آب در این مناطق مواجه می شدیم. کارهای اساسی و سنگین در حوزه آب را نیز پیگیری کردیم که یکی از این اقدامات مهم، انتقال آب از دریا بود؛ نمی شود در شمال و جنوب کشوری دریا باشد اما میانه آن در خشکسالی به سر ببرد.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از اقدامات خوبی که انجام شد در حوزه برق بود که مشکلات زیادی در آن داشتیم. ما روی تولید ۱۲ هزار مگاوات برق متمرکز شدیم که تولید حدود ۸ هزار مگاوات آن به نتیجه رسید و اکنون نیز روی تولید ۳۰ هزار مگاوات برق برنامه ریزی کرده ایم که در حوزه تجدیدپذیر، هسته ای و عادی در حال اجرا است. اعتقاد برخی بر این بود که  امکان تحول در حوزه مسکن و حل مشکل آن وجود ندارد اما تا کنون ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار زمین واگذار کرده و یا مسکن مهر را تمام کرده ایم و امیدواریم دولت بعدی حتما تا پایان زمانی که اگر دولت آقای رئیسی روی کار می بود، بتواند آن را به نتیجه برساند. برنامه دولت این بود که در پایان این دوره تولید حداقل ۴ میلیون مسکن را شروع شده داشته باشیم که در تعدادی از آن پروژه تمام خواهد شد و برخی نیمه تمام است.

وی افزود: در حوزه مسائل رفاه عمومی اتفاقاتی در دنیا افتاد و اصلاحاتی صورت گرفت که باعث ایجاد اشکال در معیشت مردم شد اما به عنوان مسکّن کالابرگ راه اندازی شد که الان ۶۰ میلیون نفر با قیمت های دو سال پیش و اضافه کردن یارانه ها در حال استفاده از این سامانه هستند. اهدای زمین رایگان به ۳ دهک اول، طرح تأمین امنیت غذایی کودکان زیر ۵ سال، بیمه رایگان کودکان زیر ۷ سال  و بیمه سلامت تقریبا اکثر مردم که هر فردی که بیمه نبود سراغ آنها رفته و بیمه شان کردیم و توسعه بیمارستان ها از اقدامات مهم این دولت بود.

مخبر در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از کارهای مهم دیگر در دولت سیزدهم را احیای کارخانه های تعطیل و نیمه تعطیل بود که بسیار مؤثر واقع شد و اینکه امروز وضعیت بیکاری سامان یافته و اشتغال زیاد شده به همین دلیل است. حدود ۷ هزار واحد سال گذشته و حدود ۶ هزار واحد امسال از حالت تعطیل و نیمه تعطیل درآمد که یک کار بسیار مهم است.

وی در ادامه بیان کرد: یکی از موفقیت های مهم و بزرگ آیت الله رئیسی قدرت ارتباط گیری با کشورهای مختلف و ارتباط عاطفی با سران کشورها بود. این چند روزی که با سران کشورها ارتباط داشتم از تعابیری پشت تلفن استفاده می کردند که میان افرادی استفاده می شود که باید حداقل ۳۰ سال رفت و آمد کند تا بشنود. یکی از جملاتی که آنها به من گفتند و یکی از سران بزرگ دنیا به من گفت این بود که کاری که با همکاری آقای رئیسی انجام دادیم باعث شد معادلات قدرت در دنیا را جابجا کنیم که راست هم می گوید.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: امروز کسانی که روزی از یک نقطه می نشستند و درباره دنیا تصمیم می گرفتند و همه موظف به عمل به آن بودند دیگر آن قدرت را ندارند. نظام اسلامی به یمن رهبری حضرت امام(ره) و استمرار آن در دوران حضرت آقا توانست این اتفاق را رقم بزند که سردار باقری هم به آن شهادت می دهد. رئیس جمهور شهید زمان وقوع عملیات وعده صادق مرا فراخواند و گفت فلانی قرار است چنین اتفاقی بیفتد، وضعیت ارز و اقتصاد چه می شود. البته شرایط را می دانست اما می خواست مرور کند. در این کشور یک روزی یک موشک آزمایش می شد و کل بازار کشور به هم می ریخت، کل شاخص ها دچار مشکل می شد و صدای همه در می آمد که کار شما چه بلایی سر کشور آورده است اما امروز ما توانستیم سه حکومت را مورد هدف قرار دهیم.

وی افزود: ما رژیم اشغالگر قدس را مورد هدف قرار دادیم و مردم که شب خوابیدند و صبح بیدار شدند با اعداد و ارقام متفاوت در شاخص ها روبرو نشدند و قیمت ارز علیرغم اینکه مطلوب نیست اما همان رقم بود. تورم و نقدینگی و بازار همان بود و مایحتاج مردم در دسترس قرار داشت. این استحکام، استقرار و قدرت یک مسأله عادی نیست و به یمن رهبری حضرت آقا و تلاش های مخلصانه آیت الله رئیسی بود لذا امروز واقعا دچار یک ضایعه سنگین شده ایم که با هدایت حضرت آقا این برهه را نیز پشت سر می گذاریم که پشت سر گذاشتیم.

مخبر در پایان بیان کرد: رهبر معظم انقلاب فرمودند نباید حتی یک کار کشور مختل شود. به رغم همه مسائلی که اتفاق افتاد هیچ پروژه ای حتی یک روز هم تعطیل نشد. آیت الله رئیسی برای آموزش و راه اندازی و نحوه مدیریت تک تک اعضای دولت وقت گذاشته بود که متأسفانه امروز ایشان را از دست دادیم و امیدواریم سایه رهبر معظم انقلاب همواره بر سرمان باشد.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار