گوناگون

گزیده بیانات رهبر انقلاب در دیدار نوروزی اقشار مختلف مردم؛

برای موفقیت از مشارکت مردم استفاده شود؛ جوانها، جلوتر از نقشه دشمن حرکت کنید

برای موفقیت از مشارکت مردم استفاده شود؛ جوانها، جلوتر از نقشه دشمن حرکت کنید

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی امروز - چهارشنبه اول فروردین ۱۴۰۳ - در حسینیه امام خمینی(ره) در دیدار نوروزی اقشار مختلف مردم با ایشان سخنرانی کردند.

به گزارش پارسینه، این برنامه که با حضور اقشار مختلف مردم تهران از ساعت ۱۶:۳۰ امروز اول فروردین‌ماه آغاز شد، بصورت زنده از رسانه KHAMENEI.IR و شبکه‌های صدا و سیما پخش شد.

دیدارهای نوروزی رهبر انقلاب در سال‌های گذشته در حرم مطهر حضرت ثامن‌الحجج علی‌ ابن موسی‌ الرضا علیه‌السلام برگزار می‌شد که امسال با توجه به تقارن آغاز سال ۱۴۰۳ هجری شمسی با ایام ماه مبارک رمضان در تهران برگزار شد.
 

گزیده بیانات رهبر انقلاب در این دیدار را در ادامه بخوانید.

* نسیم بهار طبیعت و بهار معنویت امروز برای بندگان مومن و صالح قابل استفاده است.

* نسیم معنوی بهار رمضان به جان انسان روشنی و طراوت می‌بخشد.

*شما در ماه رمضان به سوی صلاح سیر میکنید.

* ماه رمضان چنین هنری دارد که انسان آگاه راه به مراحل معنوی پیش ببرد.
 
*شعار سال معمولا بخشی از راهبرد اساسی کشور است.

* آنچه در این چند سال در شعار سال وجود داشته است توجه به مسائل اقتصادی است

*شعار سال ۱۴۰۲ امسال هم جزو مطالبات و وظایف اساسی ما است.

*اقتصاد مسئله اصلی کشور است.

*اگر اقتصاد کشور شکل مطلوبی پیدا کند میتواند در دین و دنیای مردم اثر داشته باشد.

* سالهاست دشمنان تلاش میکنند که اقتصاد کشور را به زانو در بیاورند.

* با همت جوانان و تلاشهای فراوان دشمن موفق نشده و به حول و قوه الهی موفق نخواهد شد.

*برای اینکه اقتصاد کشور شکوفا شود باید همه چرخ‌دنده‌های بزرگ و کوچک به راه بیفتد.

* برای موفقیت از مشارکت مردم به معنای واقعی کلمه استفاده شود.

* دستیابی به اهداف برنامه هفتم با مردم انجام میگیرد.

*در کارهای مهم کشور، بسیج مردم کارگشاست.

* بهره‌وری در کشور ما کم است و البته علاج دارد.

* تاکید رهبر انقلاب بر مراقبت مسئولین در حوزه مسائل اقتصادی؛ در گذشته کسانی بودند که از امکانات دولتی سوء استفاده کردند.

* پیشرفت‌ها در صورتی امکان‌پذیر است که من و شما به آینده امیدوار باشیم.

* هزاران گروه جوان پرتوان در کشور، با شوق مشغول کار و تلاش هستند.

*اجتماعات عظیم اربعین و ایام نیمه شعبان در سرتاسر کشور کار جوان‌هاست.

*با وجود این همه عوامل امیدزا برخی کمین گرفته‌اند که روح امید را در جوان‌ها از بین ببرند.

*من به جوانها توصیه می‌کنم که جلوتر از نقشه دشمن حرکت کنید.

* دشمن می خواهد برخی صداها به گوش ها نرسد جوانان صداها را به گوش مردم برسانند

* وحدت، سیاست قطعی نظام از روز اول بوده است.

*دشمن می‌خواهد شما را مأیوس کند شما بیش از او تلاش کنید برای شکوفایی امید در دل‌های جوانان

* بعضی از صداها را دشمن می‌خواهد به گوش‌ها نرسد، شما علی‌رغم دشمن این صداها را به گوش‌ها برسانید.

* برخی افراد غافل منفی بافی می‌کنند

* هم وجود امید در جوان ها را انکار می کنند هم سعی می کنند امید را در دل ها زائل کنند.

* سال هاست دشمن تلاش می کند ضعف های ما را بزرگ نمایی کنند و پیشرفت ها را انکار کنند.

* بیش از سی هزار نفر در غزه قتل عام میشوند، دنیای غرب نگاه می‌کند و حتی کمک هم می‌کند.

* روز به روز جبهه مقاومت در غرب آسیا باید تقویت شود.

* تشکیل جبهه مقاومت برای مواجهه با ظلم مستمر جنایتکاران صهیونیسم است.

* مقاومت از توانمندی خود رونمایی کرد و همه محاسبات دشمن را به‌هم زد.

* قدرت مقاومت محاسبه غلط آمریکایی‌ها برای این منطقه را بهم زد.

* رژیم صهیونیستی در بیرون آمدن از بحران نیز دچار بحران است.

* امروز رژیم صهیونیستی قدرت تصمیم‌گیری ندارد.

*  آمریکا در همه‌جای دنیا منفور شد.

* ما از مقاومت دفاع میکنیم اما آنها خودشان هستند که دارند تصمیم میگیرند و حرکت میکنند.

امروز، افق روشن آینده ما وابسته به امید و ایمان است/ جلوه‌های امیدزا در کشور فراوان است اما توان تبلیغاتی‌مان رسائی لازم را ندارد

امروز منافع ملی ما و افق روشن آینده ما وابسته است به امید و ایمان. اگر فروغ امید در دل‌ها خاموش بشود هیچ حرکتی اتفاق نمی‌افتد. ما این همه ظرفیت برای پیشرفت داریم، این همه جوان مستعد داریم، این ملت آماده به کار و پای کار را داریم، این منابع کم‌نظیر طبیعی را داریم، این موقعیت جغرافیایی ممتاز را داریم، مامی‌توانیم پیشرفت کنیم، پیشرفت‌های بزرگی کنیم، از اول انقلاب تا امروز هم خیلی پیشرفت کردیم اما بیش از این‌ها ما امکان پیشرفت داریم.

لکن این پیشرفتها در صورتی امکان پذیر است که من و شما امیدوار باشیم به آینده. امید داشته باشیم، بدانیم میشود پیش رفت، میشود کار کرد، میشود حرکت کرد. عوامل امیدزا هم در کشور بحمداللّه کم نیست.

چیزهایی که امید در انسان ایجاد میکند در کشور فراوان است. همین پیشرفتهای علمی در عرصه‌ی صنعت، در عرصه‌ی سلامت، در عرصه‌ی فضا، در سیاست و پیشرفتهایی که در سیاست خارجی داشتیم. آنچه که در کشور به صورت امنیت مورد توجه است، امنیتی که در کشور وجود دارد. ما در ۲۲ بهمن چند میلیون افراد ما در سرتاسر کشور حرکت میکنند بحمداللّه با امنیت کامل. انتخابات صورت میگیرد با امنیت کامل. کمتر جایی در دنیا این ثبات، این امنیت، این حضور مردمی، این پیشرفتهای سریع و شگفت آور وجود دارد. خب اینها عوامل امیدزاست. حس عزّت را، حس افتخار را در مردم ما تقویت میکند.

ما توانهای تبلیغاتی‌مان متأسفانه آن چنان رسائی لازم را ندارد که بتواند آنچه را که اتفاق می‌افتد در معرض دید مردم قرار بدهد. اینها همه جلوه‌ای امیدزاست در کشور. مظهر نشاط کشور است، مظهر امیدواری کشور است. این نشان میدهد که مجموعه‌ی ملت ما به خصوص جوانهای ما بانشاط‌اند، باتحرکند، با حرکتند، با ابتکارند، امیدوارند.

بعضی افراد غافل، برای انکار و نابودی امید در جوانها منفی‌بافی میکنند/ سالهاست دشمن تلاش میکند روح امید را در جوانها بمیراند اما موفق نشده است/ جوانها برای ایجاد امید جلوتر از نقشه دشمن حرکت کنند

62965770

بعضی افراد به نظر بنده غافل، منفی‌بافی میکنند. هم وجود امید در جوانها را انکار میکنند. هم سعی میکنند امید را از دلها زایل کنند. قلمش را به کار می‌اندازد برای اینکه استدلال کند که به آینده نمیشود امیدوار بود.

مثل اینکه کمین گرفتند که روح امید را در جوان‌ها از بین ببرند بمیرانند. سالهاست دشمن این کار را  دارد میکند، موفق نشده، سالهاست با تبلیغات گوناگون با انواع و اقسام ترفندهای تبلیغی و رسانه‌ای و اینها دارند تلاش میکنند، ضعف‌های ما را بزرگنمایی میکنند. خب ما در کشور ضعف‌هایی داریم، ده برابر بزرگ میکنند آن را. پیشرفت‌هایی داریم، آن‌ها را مسکوت می‌گذارند. گاهی انکار میکنند.

دشمن دارد این کار را میکند اما در داخل کشور چرا این کار را بعضی از افراد می‌کنند؟ به نظر من نبایستی این غفلت را ما به خودمان اجازه بدهیم. نباید این خطا را مرتکب شویم. من به جوان‌های عزیز توصیه میکنم، من میگویم جوان‌ها جلوتر از نقشه دشمن حرکت کنند. دشمن میخواهد مأیوس کند شما را. شما بیش از آنچه که او تلاش میکند برای ناامید کردن؛ تلاش کنید برای ایجاد امید، برای شکوفایی امید در دل‌های جوان‌ها.

شعار سال بخشی از راهبرد اساسی کشور است/ شعار سال گذشته، مهار تورم و رشد تولید، همچنان جزو مطالبات ماست/ در مورد شعار سال ۱۴۰۳، یک بسیج مردمی در امر اقتصاد میتواند جهش تولید را محقق کند

شعار سال معمولاً بخشی از راهبرد اساسی کشور است برای اینکه توجه مسئولین، همت مسئولین، تلاش مسئولین متوجه این بخش بشود از یک طرف؛ و افکار عمومی مردم و معرفت عمومی مردم مطالبه کند این معنا را از طرف دیگر.

در سال گذشته ما شعار مهار تورم و رشد تولید را مطرح کردیم. گزارشهای رسمی که مورد تأیید هم هست به ما میگوید که کارهای خوبی در این زمینه انجام شده. البته با فاصله‌ی نسبتاً زیادی با آنچه که مطلوب ماست. باز هم باید تلاش بشود. لذا من همین جا عرض میکنم شعار سال ۱۴۰۲ امسال هم جزو مطالبات ماست. همه بایستی دنبالش باشیم.

اما شعار امسال البته برجسته‌تر است.  امسال شعار جهش تولید است. جهش تولید به نظر کار بزرگ و شاید در نظر بعضی نشدنی بیاید. لکن بنده معتقدم با توجه به بخش دوم این شعار یعنی مشارکت مردم این شدنی است.

اگر ما این توفیق را پیدا کنیم که همت مردم، سرمایه‌ی مردم، ابتکار مردم، حضور جدی آحاد مردم را در عرصه‌ی اقتصادی وارد کنیم درواقع یک بسیج مردمی در امر اقتصاد بکنیم میتواند تولید هم به جهش برسد.

اقتصاد یکی از نقطه ضعف‌های ماست/ دشمن در زمینه اقتصاد علیه جمهوری اسلامی فعال است و ما هم باید با فکر درست و تلاش خستگی‌ناپذیر فعال باشیم

اقتصاد یکی از مسائل اساسی کشور و یکی از نقطه ضعفهای ما است. اگر اقتصاد کشور وضع مطلوبی پیدا بکند تأثیر در همه‌ی اوضاع عمومی کشور خواهد داشت. میتوان گفت در دین و دنیای مردم میتواند اثر بگذارد.

سالهاست دشمنان تلاش میکنند که اقتصاد کشور را به زانو دربیاورند. به طور جدی این را ما در برخوردهای خصمانه‌ی  آمریکا و بقیه‌ی همراهان او در طول زمان احساس کردیم.

مقصودشان فروپاشی اقتصاد ایران است. البته با همت جوانان ما و تلاشهای فراوانی که در این کشور از سوی مردم و مسئولین انجام گرفته دشمن موفق نشد و به حول قوه‌ی الهی باز هم موفق نخواهد شد.  

دشمن در قضیه‌ی اقتصادی علیه جمهوری اسلامی پیگیر است، فعال است. ما هم باید فعال باشیم، باید پیگیر باشیم. بایستی مصمم در این راه حرکت کنیم. با فکر درست و تلاش خستگی ناپذیر و شبانه روزی. برای اینکه اقتصاد کشور شکوفا بشود همه‌ی چرخ دنده‌های بزرگ و کوچک کشور باید به کار بیفتد. همه باید تلاش کنند. هم از زیرساختهای کشور استفاده بشود، هم از ابتکارات مردمی استفاده بشود، هم از قدرت مدیریت فعالان اقتصادی و فعالان مدیریتی استفاده بشود.

امسال، شروع برنامه هفتم توسعه است/ تک رقمی کردن تورم، تولید حداقل ۹۰ درصد از کالاهای اساسی در داخل کشور، از اهداف برنامه هفتم است/ رسیدن به اهداف برنامه هفتم بدون حضور مردم ممکن نیست

امسال اولین سال شروع برنامه هفتم توسعه است. هدف کلی برنامه هفتم شکوفایی اقتصاد همراه با عدالت است لکن برای پایان این برنامه اهدافی را ذکر کردند که اینها خیلی مهم است این اهداف تک رقمی کردن تورم، اصلاح ساختار بودجه، تحول در نظام مالیاتی، تولید حداقل ۹۰ درصد از کالاهای اساسی در داخل کشور، اینها کارهای بزرگی است. افزایش بهره‌وری آب کشاورزی که این از مشکلات کشور است و در این برنامه هفتم مورد توجه قرار گرفته است، و طرح های عظیم ملی بزرگی.

خب اگر ما بخواهیم به این اهداف دست پیدا کنیم به نظر من بدون حضور مردم ممکن نیست؛ بایستی با حضور مردم انجام بگیرد. مجموع کمک‌ها از سوی مردم می‌تواند ما را به این هدفها برساند.

قضایای غزه حقانیت تشکیل جبهه مقاومت را نشان داد/ تشکیل جبهه‌ی مقاومت برای مواجهه با ظلم مستمر جنایتکاران صهیونیست علیه ملت فلسطین و حامیان فلسطین است

قضایای غزه نشان داد حقانیت تشکیل جبهه‌ی مقاومت را. بعضی مطرح میکردند که خب این جبهه‌ی مقاومت در غرب آسیا چه لزومی داشت. نشان داده شد که حضور جبهه‌ی مقاومت در این منطقه جزو حیاتی‌ترین مسائل است. روز به روز هم بایست این جبهه‌ی مقاومت تقویت بشود.

طبیعی است انسان با وجدان، انسانهایی که وجدان بیدار دارند در این منطقه وقتی ظلم صهیونیستها را که هفتاد سال است این ظلم ادامه دارد، وقتی این ظلم را میبینند ساکت ننشینند، آرام ننشینند و به فکر مقاومت بیفتند.

تشکیل جبهه‌ی مقاومت برای مواجهه‌ی با این ظلم مستمر و دائمی جنایتکاران صهیونیست علیه ملت فلسطین و حامیان فلسطین است.

در چند ماه اخیر، مقاومت از قدرت واقعی خود رونمایی کرد/ آمریکایی‌ها درصدد بودند بر همه اوضاع منطقه حاکمیت پیدا کنند/ مقاومت نشان داد آمریکایی‌ها ناچارند منطقه را تخلیه کنند

در این چند ماه اخیر جبهه‌ی مقاومت از وضع واقعی خود رونمایی کرد. شاید نه آمریکایی‌ها، نه غربی‌ها، نه دولتهای منطقه نمیدانستند قدرت مقاومت و توانایی مقاومت در این منطقه آن طوری که واقعاً وجود داشت و وجود دارد فهمیدند، حالا فهمیدند.

این مقاومت فلسطین را شما نگاه کنید. این صبر مردم مظلوم غزه را ببینید. این اراده و انگیزه‌ی مبارزان مقاومت فلسطینی از حماس و بقیه‌ی دست گروه‌ها مشاهده کنید. این قدرت اراده را در مقاومت در لبنان در یمن در عراق ببینید، مقاومت این است. مقاومت از وجود واقعی و توانایی‌ها و وضع خود رونمایی کرد و به دنیا نشان داد که مقاومت یعنی چه. همه‌ی محاسبات آمریکا را به هم ریخت.

آمریکایی‌ها با یک محاسبه‌ی غلط درصدد آن بودند که بر همه‌ی اوضاع و احوال منطقه حاکمیت پیدا کنند. قدرت مقاومت این محاسبه را به هم ریخت. نشان داد که چنین چیزی ممکن نیست و آمریکایی‌ها نمیتوانند در این منطقه بمانند و ناچارند منطقه را تخلیه کنند.

 اسرائیل هم در حفاظت از خود دچار بحران است هم در بیرون آمدن از بحران دچار بحران است/ اگر از غزه بیرون بیاید،‌ شکست خورده و اگر بیرون هم نیاید شکست خورده/ سرگیجه موجود تصمیم‌گیران رژیم، آن را به سقوط هرچه بیشتر ان‌شاءالله نزدیک می‌کند

در این چندماه اخیر و در قضایای غزه وضعیت رژیم صهیونیستی هم برای همه روشن شد. معلوم شد که رژیم صهیونیستی نه فقط در حفاظت از خود دچار بحران است بلکه در بیرون آمدن از بحران هم دچار بحران است.

ورود رژیم صهیونیستی در غزه برای او ایجاد باتلاق کرد. امروز اگر بیرون بیاید از غزه شکست خورده بیرون نیاید هم شکست خورده وضع رژیم صهیونیستی اینطور است.

همین تناقضی که در تصمیم‌های رژیم صهیونیستی وجود دارد و سرگیجه‌ای که به آن دچار هستند، موجب شده در داخل رژیم صهیونیستی اختلافات عمیق بین مسئولین رژیم صهیونیستی، بین خودشان به وجود بیاید که نتوانند تصمیم بگیرند. امروز نمی‌تواند رژیم صهیونیستی تصمیم بگیرد، این، او را به سقوط هرچه بیشتر ان‌شاءالله نزدیک می‌کند.

 آمریکا با انتخاب بدترین وضعیت در مساله غزه، منفورتر شد/ آمریکاییها هر اقدام جبهه مقاومت را به ایران نسبت میدهند و این ناشی از محاسبه غلط آنهاست/ این محاسبه‌ی غلط قطعاً آمریکا را بالاخره به زانو درخواهد آورد


آمریکا در مسئله غزه بدترین وضعیت ممکن را انتخاب کرد. کاری کرد که در همه جهان منفور شد. این کسانی که در خیابان‌های لندن و پاریس و بقیه کشورهای اروپایی و خود آمریکا تظاهرات به نفع فلسطین می‌کنند، این‌ها در واقع اعلام نفرت از آمریکا می‌کنند.

آمریکا در دنیا منفور شد، در منطقه منفور بود ده برابر بیشتر منفور شد.

آمریکایی‌ها هم فهمشان از مسائل منطقه غلط است، هم تصمیم‌هایشان که بر اساس این فهم میگیرند غلط است.

در هر کجای این منطقه در یمن در عراق در سوریه در لبنان از سوی نیروهای مبارز و شجاع مقاومت هر اقدامی انجام میگیرد آمریکایی‌ها در محاسباتشان آن را به ایران نسبت میدهند.

این محاسبه‌ی غلط قطعاً آمریکا را بالاخره به زانو درخواهد آورد. مردم را نمیشناسند. هم به ملتها و به جوانهای شجاع این ملتها اهانت میکنند. اینها خودشان اهل فکرند، اهل اراده‌اند، عزم راسخ دارند، شجاع‌اند.

ما البته از مقاومت دفاع میکنیم. ما تا آنجایی که امکان برایمان داشته باشد از گروه‌های مقاومت حمایت و پشتیبانی هم میکنیم. از کار آنها تمجید هم میکنیم اما آنها خودشان هستند که دارند تصمیم میگیرند و حرکت میکنند. و در این حرکت حق با آنهاست.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار