گوناگون

جزئیات بازگشت سفیر جمهوری آذربایجان به ایران از زبان امیرعبداللهیان

جزئیات بازگشت سفیر جمهوری آذربایجان به ایران از زبان امیرعبداللهیان

وزیر امور خارجه درباره دیدارش با همتای آذربایجانی در جده گفت: توافق کردیم که با توجه به برگزاری دادگاه عامل حمله و ضارب دیپلمات آذربایجانی در تهران و محاکمه‌ انجام شده، نسبت به اعزام دیپلمات‌ها و سفیر آذربایجان به تهران در آینده نزدیک اقدام شود.

به گزارش پارسینه و به نقل از فارس؛ حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه که در جده حضور دارد امشب (سه‌شنبه) ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ در جمع خبرنگاران به تشریح رایزنی‌هایش با وزرای خارجه عربستان سعودی، جمهوری آذربایجان، ترکیه و تاجیکستان پرداخت.

امیرعبداللهیان درباره دیدارش با بایراموف گفت: در دیدار با وزیر خارجه جمهوری آذربایجان توافق کردیم که با توجه به برگزاری دادگاه عامل حمله و ضارب دیپلمات آذربایجانی در تهران و محاکمه‌ای که صورت گرفته، نسبت به اعزام دیپلمات‌ها و سفیر آذربایجان به تهران در آینده نزدیک اقدام شود.

در پی حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران در هفتم بهمن‌ ۱۴۰۱ که به کشته و مجروح شدن سه پرسنل این سفارتخانه انجامید، دولت آذربایجان سفارتش در تهران را تعطیل و دیپلمات‌های خود را به باکو بازگرداند.

وی درباره دیدارش با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان گفت: در این دیدار آخرین وضعیت همکاری‌های اقتصادی، تجاری و انجام حج عمره و موانع موجود و رفع موانع را مورد توجه قرار دادیم و با توجه به دیدار آقای رئیسی و محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان و توافقاتی که در آن دیدار برای برداشتن گام‌های بلند در روابط انجام شد،‌ پیگیری موضوعات مورد توجه ما قرار داشت.

وزیر خارجه درباره دیدارش با هاکان فیدان وزیر خارجه ترکیه نیز اظهار داشت: در پی دیدار اخیر آقای رئیسی و اردوغان در آنکارا طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد توافق دو رئیس جمهور را امروز مورد بررسی قرار دادیم. کارها در مسیر درست خودش قرار دارد و پیشرفت‌های خوبی در همه زمینه‌ها از جمله مسائل کنسولی، تبادل مجرمان و افرادی که دچار مشکلاتی در حوزه‌های کنسولی در ترکیه شدند تا همکاری‌های گسترده‌تر اقتصادی، تجاری، گردشگری، فناوری مورد پیگیری جدی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان همچنین گفت در دیدار با همتای تاجیکستانی فرصتی پیش آمد که توافقات اخیر سفر رئیس جمهور به شهر دوشنبه را بررسی کنیم.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار