گوناگون

هشدار ایران نسبت به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز رژیم اسرائیل

هشدار ایران نسبت به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز رژیم اسرائیل

پارسینه: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل پیرامون «وضعیت خاورمیانه: (سوریه)» گفت: رژیم اسرائیل به موازات جنایات در نوار غزه، به تروریسم و تجاوز در مرزهای سوریه می‌پردازد و عمداً غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار می‌دهد.

ایسنا نوشت: متن سخنرانی امیرسعید ایروانی به شرح زیر است: وضعیت انسانی در سوریه همچنان بسیار چالش برانگیز است. مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند که توسط ایالات متحده بدتر شده است. اعمال تحریم‌های غیرقانونی به این چالش می‌افزاید، کمبود بودجه دشوار طرح واکنش بشردوستانه، با تأمین تنها ۳۲ درصد از بودجه مورد نیاز این کمبود قابل توجه به طور جدی ظرفیت سازمان ملل را مختل می‌کند.
تعهد به کمک‌های بی طرفانه برای حصول اطمینان از اینکه تلاش‌های بشردوستانه بدون تأثیر ملاحظات سیاسی به نیازهای مردم آسیب دیده خدمت می‌کند، حیاتی است. کمک‌کنندگان باید از استفاده از کمک برای اعمال فشار سیاسی بر دولت سوریه خودداری کنند.
در مسیر سیاسی، ما از از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی به عنوان یک مکانیسم موثر برای پیشبرد روند سیاسی حمایت می کنیم. ما از تلاش‌های فرستاده ویژه و تعامل دیپلماتیک او با طرف‌ها برای تسهیل از سرگیری جلسات کمیته و پیشبرد روند سیاسی حمایت می‌کنیم. نقش سازمان ملل متحد باید حمایتی باقی بماند و تضمین کند که کل فرآیند توسط رهبری و مالکیت سوریه هدایت می شود.


ایران از بازگشت آوارگان سوری به کشورشان حمایت می کند. سازمان ملل متحد، به ویژه کمیساریای عالی پناهندگان (UNHCR)، نقشی اساسی در این امر ایفا می‌کند. ما از تعامل و گفت‌وگوی سازنده بین مقامات سوریه و سازمان ملل در رسیدگی به این موضوع مبرم قدردانی و حمایت می‌کنیم.


وضعیت امنیتی در مناطق تحت کنترل نیروهای خارجی غیرقانونی و تحت اشغال یک نگرانی جدی است. منبع اصلی ناامنی، حضور غیرقانونی و تداوم اشغال نیروهای نظامی آمریکا، ایجاد محیطی مساعد برای رشد فعالیت‌های تروریستی در سوریه و منطقه وسیع تر است.


در عین حال، رژیم اسرائیل بر اقدامات تجاوزکارانه خود علیه خاک سوریه پافشاری می کند. به موازات جنایات در نوار غزه، این رژیم به تروریسم و تجاوز در مرزهای سوریه می پردازد و عمداً غیرنظامیان و زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار می دهد.
ما حمله تروریستی به مستشاران نظامی این کشور در سوریه در دوم دسامبر را که در آن دو مستشار ایرانی در حین انجام مأموریت خود برای حمایت از ارتش سوریه در برابر تروریسم به شهادت رسیدند، به شدت محکوم می کنیم.


ما مجدداً بر حق ذاتی جمهوری عربی سوریه بر اساس قوانین بین‌المللی، برای اتخاذ همه اقدامات لازم در پاسخ به حملات تروریستی و اقدامات تجاوزکارانه رژیم اسرائیل تأکید می‌کنیم.
ما نسبت به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز رژیم اسرائیل که می‌تواند بر صلح و امنیت منطقه تأثیر جدی بگذارد، هشدار می‌دهیم.
ایران از شورای امنیت می‌خواهد که فعالیت‌های بی ثبات کننده رژیم اسرائیل و نقض شدید حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را که تهدیدی برای صلح و ثبات در منطقه است، محکوم کند.


در خاتمه، باید به ادعای بی اساس نماینده آمریکا علیه کشورم که توسط انگلیس در این مجلس تکرار شد، بپردازم که قاطعانه مردود است.
برخلاف ادعای بی اساس، ایران پیوسته تعهد خود را به ارتقای صلح و امنیت در منطقه نشان داده است.


ایالات متحده مسئولیت کامل تجاوزات چند دهه‌ای خود را در کنار سایر جنایات و اقدامات غیرقانونی در منطقه ما بر عهده دارد.
ممانعت از انجام وظایف شورای امنیت بر اساس منشور برای برقراری آتش بس و توقف ماشین جنگی اسرائیل علیه مردم غزه برای بیش از دو ماه، به خوبی نشان می دهد چقدر آمریکا از سرریز تنش و صلح و امنیت در منطقه نگران است!

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار