گوناگون

رئیس مجلس: تلاش کردیم برنامه هفتم واقع بینانه باشد

رئیس مجلس: تلاش کردیم برنامه هفتم واقع بینانه باشد

پارسینه: رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: خروجی برنامه هفتم نتیجه زحمات دولت و مجلس بوده و ما تلاش کردیم تا برای پیشرفت کشور برنامه ای آرمان گرایانه و در عین حال واقع بینانه به تصویب برسانیم.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در گفت وگوی زنده تلویزیونی با مردم به مناسبت فرا رسیدن هفته مجلس، ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص لایحه برنامه هفتم توسعه کشور بیان کرد:همان طوری که مجلس خانه ملت است، روز مجلس نیز روز مردم است. خروجی برنامه هفتم نتیجه زحمات دولت و مجلس است. من شاهد بودم از روز‌های ابتدا تشکیل دولت و شاید قبل شکل گیری هیات دولت برنامه هفتم در دستور کار دولت بود. برنامه بسیار مهم و اساسی است. اداره کشور منجر به پیشرفت نمی‌شود بلکه یک نگاه و برنامه تحولی می‌خواهد که هم باید آرمان گرایانه و هم واقع بینانه باشد تا به سرنوشت برنامه‌های قبلی دچار نشود.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از ویژگی‌های خوب این مجلس در تصویب برنامه هفتم توسعه این بود که نمایندگانی از ادوار داشت که تجربه خوبی داشتند. هم نیرو‌های جوان و با سواد خوبی داشتیم. بخشی از مجلس نیز مدیران اجرایی قوی کشور در سطوح وزیر، معاون وزیر و معاون رئیس جمهور بودند. ترکیب این مجلس انقلابی بوده و برنامه را به تصویب رساند. امیدواریم برنامه هفتم بتواند برای مردم لذت بخش بوده و آن‌ها را بهشتی‌تر کند و بتواند یک آسایش و آرامشی برای آنان رقم بزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم یک نگاهی به افق پنج سال آینده داشته باشیم، اولین موضوعی که باید توجه کنیم خود دولت است. بار اصلی اجرای برنامه بر دوش دولت است. منظور صرفا هیات دولت نیست. همه دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی و هر ظرفیتی در کشور وظیفه‌ای برای اجرای برنامه هفتم توسعه را دارند. اما رسالت اصلی بر عهده دولت است. کارآمدی و روحیه تحول و اراده در دولت برای اجرای برنامه بسیاری کلیدی است. ما در برنامه هفتم توسعه توجه جدی به بودجه داشتیم و خواستیم بودجه منضبط باشد و کسری تراز عملیاتی اتفاق نیافتد. وقتی حرف از رشد اقتصادی می‌زنیم بحث بهره وری نیز به میدان می‌آید. در حوزه بهره وری و مدیریت نیز گام برداشتیم. یک دولت هوشمند و چابک در بالابردن بهره وری نقش دارد. از سوی دیگر باید از دارایی‌های سودآور دولت استفاده شود. مولد سازی یکی از موضوعات مهم است. روش تامین منابع خیلی مهم است. جلوگیری از بنگاه داری بخش‌ها دولتی مهم است. یکی از نکات که خیلی مهم است و ما در برنامه هفتم دیدیم رابطه دولت و نفت است. نفت اموال ما و یک سرمایه ما است که باید آن را تبدیل به ثروت کنیم به نحوی که روز به روز برای ما ارزش افزوده ایجاد کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ما هر سال در احکام دائمی بودجه و سیاست‌های کلان به خاطر اینکه وابستگی به نفت را کم کنیم، درصدی از بودجه نفت را به صندوق توسعه ملی می‌دهیم. اکنون ۴۲ درصد از محل فروش نفت و میعانات گازی به صندوق توسعه ملی داده می‌شود. تاکنون حدود ۱۵۰ میلیارد دلار در طول سالیان گذشته پول به صندوق توسعه ملی رفته و دوباره حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از این به دلیل نیاز‌های مختلف دوباره به دولت برگشته است؛ و بخشی از آن به بخش خصوصی داده شده و بخشی نیز اکنون در صندوق توسعه ملی است.

وی افزود: ما در برنامه یک تصمیم جدی و اساسی گرفتیم. در یکی از احکام برنامه این را دیدیم که بابت طلبی که صندوق توسعه ملی دارد؛ با اولویت میادین مشترک نفتی و گازی این اجازه را دادیم تا سقف همین ۱۰۰ میلیارد دلار که طلب صندوق است، از این میادین استفاده کند. تا از سرمایه در اختیار خود به اضافه فرصت‌هایی که دارد از ظرفیت سرمایه‌های ارزی و ریالی استفاده کند. واقعیت این است که امروز بخشی از مردم ما به ده‌ها دلیل منطقی یا غیر منطقی بخشی از ارز را ذخیره کردند. این سرمایه را یکجا بایگانی و راکد کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، تصریح کرد: واقعا امروز تحول در حوزه فناوری و جهش فناوری در وهله اول نیاز به دسترسی به اینترنت و سرعت اینترنت دارد. همه تلاش ما در برنامه هفتم توسعه این بود که فیبر نوری را در کشور توسعه دهیم تا در پایان برنامه به ۲۰ میلیون پورت برسانیم، اعم از مصرف خانگی و تجاری. در دو سال گذشته نیز دولت و مجلس اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده است. همین چند روز قبل توسط بخش خصوصی در چالوس با فیبر نوری سرعت یک گیگابایت را حس کردیم. البته بیش از این هم می‌شود. این هیچ منافاتی با اینکه ما نیازمند یک حکمرانی دقیق در فضای مجازی داریم، ندارد.

وی افزود: ما چند پیشران را در برنامه هفتم توسعه پیش بینی کردیم. یکی از مهم‌ترین موضوعات بحث موقعیت جغرافیایی و ترانزیتی ما در حوزه دریایی و ریلی است. ما بر این حوزه متمرکز هستیم. حتما کریدور شمال به جنوب با اولیت اول و کریدور شرق به غرب ما با اولویت دوم با تاکید بر حمل و نقل ریلی دنبال می‌کنیم. نکته دیگری که در پیشران‌های ما وجود دارد توجه به منطقه مکران است. اخیرا حضرت آقا در سیاست‌های کلان تاکید کردند که این موضوع را دنبال کنیم. در برنامه هفتم دیده شده است. وقتی از مکران و بنادر و حمل و نقل صحبت می‌کنیم یعنی چابهار ما در دریای عمان باید یک بندرگاه مهم باشد. ریل باید به آنجا برسد.

قالیباف خاطر نشان کرد: یک موضوع مهم دیگر در حوزه صنعت است. امروز بالغ بر ۴۳ درصد سرمایه گذاری‌ها به حوزه صنعت باز می‌گردد. توجه به توسعه خوشه‌های صنعتی با تاکید بر مزیت‌های نسبی در استان‌ها است. ما باید مسائل استان‌ها را به خوبی شناسایی کنیم. ما در طرح جامع صنعت باید خوشه‌های صنعتی را برای تولید و اشتغالزایی گسترش دهیم. موضوع دیگری که برای ما مهم است، حوزه هوا و فضا است که تاکنون خوشبختانه اتفاقات خوبی در کشور رقم خورده است. تلاش کردیم بتوانیم تزریق ماهواره به مدار‌های زمین آهنگ را انجام دهیم تا از این فرصت و تکنولوژی در حوزه کشاورزی و آب بهره ببریم. یک بخش دیگر خود آب است. ناترازی آب یکی از موضوعات جدی ما است.

وی در ادامه بیان کرد: ما قبلا تاکید بر یارانه دادن به آبیاری قطره‌ای و بارانی داشتیم. اکنون این یارانه را به پیشران‌های جدید یعنی آبیاری زیرسطحی سوق می‌دهیم تا هم برداشت در هکتار را افزایش دهیم و هم زمان با اینکه آبیاری را زیرسطحی می‌کنیم، اکسیژن دهی به زمین را داشته باشیم و در نهایت به نقطه‌ای برسیم تا مصرف آب برای تولید برنج و گندم را به هم نزدیک کنیم و میزان برداشت در هر هکتار را بالا ببریم. از سوی دیگر ما باید آب صنایع را از پساب تامین کنیم. این موضوعات را در برنامه هفتم دیدیم. ممکن است بگویید این‌ها فقط ارزو است، اما بنده عرض می‌کنم که ما در مجلس و دولت تجربه گذشته را دیدیم و مطمئن هستیم دولت این مصوبات را با تلاش اجرایی خواهد کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار