گوناگون

 ماجرای تصمیم ۵ کشور برای حمله به ایران در دوره احمدی‌نژاد چه بود؟

 ماجرای تصمیم ۵ کشور برای حمله به ایران در دوره احمدی‌نژاد چه بود؟

پارسینه: محمد قوچانی مجله آگاهی نو ماجرای تصمیم گروه ۵+۱ برای حمله به ایران در دوره محمود احمدی‌نژاد را روایت کرده است.

به گزارش خبر آنلاین، او نوشت: سال ۱۳۹۱ در جلسه‌ای در ساختمان سفید نهاد ریاست‌جمهوری در نشست شورای عالی امنیت ملی محمود احمدی‌نژاد به اعضا گفت: روس‌ها پیام داده‌اند که غربی‌ها در تدارک حمله به ایران هستند. یکی از کسانی که در جلسه بود حسن روحانی بود.

سه سال بعد در سال ۱۳۹۴ حسن روحانی در مقام رئیس‌جمهور به فرانسه رفت. فرانسوا اولاند رئیس‌جمهوری فرانسه در جلسهٔ خصوصی به حسن روحانی رو کرد و گفت: «من به شما تبریک می‌گویم که کشورت را نجات دادی.» روحانی با تعجب پرسید مگر چه اتفاقی قرار بود رخ دهد؟! اولاند ادامه داد: «در سال ۱۳۹۱ گروه ۱+۵ تصمیم گرفت به اتفاق به ایران حمله کند اما انتخابات ریاست‌جمهوری و پیروزی شما باعث تردید همه شد.»

روحانی فکر کرد که اولاند سخنی برای تحسین روحانی و در اتاق دربسته گفته است اما پس از پایان جلسه در مصاحبه مطبوعاتی رسمی با حضور همه خبرنگاران این موضوع را تکرار کرد و به همه گفت! اولاند به روحانی گفته بود که ما در ۱+۵ به این نتیجه رسیده بودیم که دیگر دیپلماسی جواب نمی‌دهد. نمی‌دانیم سخن فرانسوا اولاند درست بود یا بلوف اما واقعیت این بود که برخلاف انتظار غرب، دیپلماسی برگشته بود.

ارسال نظر

 • سعید

  متاسفانه با سیاست کجدار و مریز این ریسک در ادوار مختلف آتی هم قابل پیشامد و تکرار است بایستی با گریز از نکات مخاطره آمیز برای کشورمان خطاها را بحداقل رسانده امکان خطر را کاهش دهیم

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار