گوناگون

 کنایه مشاور رهبر انقلاب به آمریکا

 کنایه مشاور رهبر انقلاب به آمریکا

پارسینه: صفوی با اشاره به کاهش نیروهای نظامی امریکا در غرب آسیا تأکید کرد: آنچه باعث کاهش نیروهای امریکایی در عراق و سوریه شده، همین گروه‌های مقاومت مردمی در عراق و سوریه هستند و به فضل الهی سرنوشت فرار از افغانستان، سرنوشت آینده امریکایی‌ها یعنی فرار از سوریه و عراق خواهد شد.

مهر نوشت: سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در اجلاسیه نهایی شهدای دانشگاهی استان آذربایجان شرقی گفت: فلسفه برگزاری این گونه یادواره‌ها این است که شاید بتوانیم نسل حاضر و آینده خصوصاً جوانان و دانشجویان عزیز را با اندیشه و تفکر، اخلاق و رفتار و عملکرد شهیدان آشنا کنیم.

وی با اشاره به خاطرات دوران دانشجویی خود طی سال‌های ١٣٥٠ الی ١٣٥٤ در دانشگاه تبریز اظهار کرد: طی این سال‌ها در میان مردم مؤمن و انقلابی تبریز زندگی کردم و درس شجاعت، ایمان و صبر و استقامت از آنها فرا گرفتم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: در طول تاریخ، هر ملت و هر شهری را به واسطه بزرگان، عالمان و قهرمانان آن شهر می‌شناسند، تبریز خود به تنهایی یک تاریخ و نمادی از تمدن ایرانی و اسلامی است. سرزمینی است که گوهر وجودی آن عالمان با فضیلت و مجاهدانی عارف و شهدای بزرگی همچون حسن شفیع زاده، یاغچیان، علی تجلایی، آقا مهدی و آقا حمید باکری و ١٠ هزار شهید گمنام و نامدار استان و بیش از ١٤٢ شهید دانشگاه تبریز هستند.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی با بیان اینکه مراحل صعود و رسیدن به قله‌های سعادت و پیشرفت مادی و معنوی، زمانی حاصل می‌شود که یک ملت از شاخصه‌هایی برخوردار باشد خاطرنشان ساخت: اولین و مهمترین شاخصه پیشرفت ملت‌ها در ابعاد مختلف مادی و معنوی، وجود رهبرانی خردمند، حکیم، شجاع و عادل است که با در دست گرفتن قدرت یک نظام متعالی برای افزایش سعادت و ثروت و عدالت، ملت‌ها را رهبری کنند.

وی با تأکید بر ضرورت تربیت مدیرانی کارآمد، لایق و با تدبیر گفت: تعلیم و تربیت و آموزش مدیرانی کارآمد، لایق، با شخصیت و مدبر که ساختار مدیریتی و برنامه ریزی و آمایش سرزمینی و عدالت اجتماعی را در یک کشور ساماندهی کنند شاخصه دوم پیشرفت است.

صفوی افزود: شاخصه سوم وجود جوانان مؤمن و شجاع، همراه با روحیه جهادی و خلاق است که پیشران حرکت یک ملت باشند و اگر تهدیداتی مثل جنگ، آن ملت و حکومت را تهدید کرد آن جوانان شجاع، مؤمن و خردمند بتوانند دشمن را شکست بدهند.

سرلشکر صفوی در تشریح شاخصه چهارم پیشرفت به وجود ظرفیت فرهنگی و روحیه مقاومت ملی پرداخت و خاطرنشان ساخت: انسجام و وحدت ملی همه اقوام یک کشور برای استفاده از فرصت‌ها و مقابله با انواع تهدیدات از جمله جنگ‌های ترکیبی و شناختی، بزرگترین سرمایه یک کشور و یک ملت برای رسیدن به عزت و عظمت و منزلت بین المللی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در بیان شاخصه پنجم گفت: همکاری و هم افزایی همه ملت و کارگزاران حکومت و نیروهای نظامی با یکدیگر برای پیشرفت همه جانبه ملت و دسترسی به اهداف و آرمان‌های بزرگ آن ملت و حکومت یک شاخص محسوب می‌شود.

سرلشکر صفوی در بخش دیگری از سخنان خود به تحلیل گفتمان مقاومت خانواده‌های شهدا و ایثارگران پرداخت و گفت: کالبدشناسی و آناتومی قدرت و تغییر و تحولات سیاسی اجتماعی و رخدادهای منجر به انقلاب اسلامی طی ٢٠٠ سال گذشته در ایران و حتی کشورهای غرب آسیا نشان دهنده سه گفتمان "سازش، گفتمان التقاطی و گفتمان مقاومت" است.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس در تشریح گفتمان سازش گفت: گفتمان سازش و کنار آمدن و تسلیم شدن در برابر ظالمین و قدرت‌های بزرگ جهانی و به طور خاص قدرت‌های غربی توسط برخی از روشنفکران دوره قاجار و پهلوی دنبال می‌شد که معتقد بودند ما از سر تا پا باید غربی شویم تا پیشرفت کنیم.

سرلشکر صفوی در بیان گفتمان التقاطی اظهار داشت: مفهوم این گفتمان آن است که برخی از سیاستمداران ایران و دیگر کشورهای منطقه می‌گفتند غربی‌ها از صنعت، کشاورزی، علوم پزشکی، ثروت و فناوری بالاتری برخوردارند و ما در کشورهایمان بایستی صنایع مونتاژ و علوم و فنون مختلف را از آنها به عاریت بگیریم و با فرهنگ ملی خودمان ترکیب کنیم تا بتوانیم کشور و ملت را به پیشرفت برسانیم.

وی افزود: این گفتمان را برخی از روشنفکران ملی، مذهبی ایران در بین ملت‌ها و دانشگاه‌ها ترویج می‌دادند.

سرلشکر صفوی گفتمان سوم را گفتمان مقاومت یا گفتمان انقلابی توصیف و اظهار کرد: به فضل الهی و توجهات ذوات مقدسه ١٤ معصوم علیهم السلام، رهبران خردمند و حکیم در ایران معاصر با گفتمان مقاومت یا گفتمان انقلابی در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی ایران بروز و ظهور کردند، همچون رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و تداوم ٣٤ ساله همان اندیشه و خط مشی نورانی توسط مقام معظم رهبری که مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی است.

وی فرهنگ جهاد و مقاومت را فرهنگ آزادیخواهی و استقلال طلبی و عدالت خواهی دانست و تصریح کرد:
این گفتمان مبتنی بر فرهنگ معنویت و عقلانیت و کارآمدی، مردم‌داری و مردم‌یاری و حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان است.

صفوی تاکید کرد: این گفتمان عصر جدیدی را نه تنها برای ملت بزرگ ایران بلکه برای ملت‌های زیر ستم در غرب آسیا مثل ملت مظلوم فلسطین پایه گذاری کرد.

سرلشکر صفوی با اشاره به تأثیرگذاری این گفتمان در مقاطع حساس پس از انقلاب به ویژه در عرصه دفاع مقدس و جبهه بین الملل مقاومت اسلامی گفت: آموزه‌ها و تجارب دو رخداد بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دیگر ملت‌های لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، یمن و افغانستان منتقل شد.

وی با اشاره به شکل گیری گروه‌های مقاومت اسلامی در این کشورها افزود: جبهه مقاومت از شرق مدیترانه تا غرب آسیا تحت تأثیر انقلاب اسلامی و آموزه‌های شهدای ایران قدرت گرفت یعنی فلسفه شهادت و آرمان شهدای دفاع مقدس، جبهه مقاومت را تشکیل داد و محصول و کارکرد جبهه مقاومت شد.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس افزود: شکست رژیم صهیونیستی در جنگ‌های ٣٣ روزه و ٥٥ روزه و هم اکنون شکست در عملیات طوفان الاقصی محصول جبهه مقاومت است، پیروزی انصارالله یمن و بیرون کردن متجاوزین به سرزمین یمن نیز محصول جبهه مقاومت شد.

وی ادامه داد: مقاومت ملت و دولت‌های عراق و سوریه باعث شکست داعش، این مزدوران امریکایی و صهیونیستی شد، مقاومت ملت افغانستان باعث شکست امریکا در افغانستان و فرار ذلت بار آنها شد. باعث شکست امریکا در طرح‌های سرنگونی دولت سوریه شد.

صفوی با اشاره به کاهش نیروهای نظامی امریکا در غرب آسیا تأکید کرد: آنچه باعث کاهش نیروهای امریکایی در عراق و سوریه شده، همین گروه‌های مقاومت مردمی در عراق و سوریه هستند و به فضل الهی سرنوشت فرار از افغانستان، سرنوشت آینده امریکایی‌ها یعنی فرار از سوریه و عراق خواهد شد.

وی تأکید کرد: گفتمان مقاومت در جهان اسلام کلید رمز وحدت مسلمین برای آزادی قدس شریف است.

سرلشکر صفوی در سفر به استان آذربایجان شرقی علاوه بر سخنرانی در اجلاسیه نهایی شهدای دانشگاهی کنگره ١٠ هزار شهید این استان، با نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز دیدار و از گلزار شهدای تبریز بازدید کرد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار