گوناگون

تمایل دولت به جبران ناکامی های اقتصادی و کسری بودجه از محل سفره ها و جیب مردم

تمایل دولت به جبران ناکامی های اقتصادی و کسری بودجه از محل سفره ها و جیب مردم

پارسینه: همچنان که تصور می شد، عدم تحقق درآمدهای نفتی و ادامه تحریمها از یک سو و پوشالی بودن برخی ادعاها و شعارها درباره اهمیت به رفاه و آسایش مردم در سایه بهبود وضعیت اقتصادی از سویی دیگر باعث شده تا دولت و مجلس دست در دست هم برنامه افزایش درآمد و جبران کسری بودجه را از جیب مردم لحاظ و در صدد اجرایی کردن آن برآیند.

تحریریه پارسینه| هر سال پاییز صحبتها درباره نحوه بودجه بندی تا بودجه ریزی برای سال آینده و تخصیص منابع برای انجام فعالیتهای اقتصادی تا پرداخت حقوق و مزایا و تأمین صندوق‌ها و برنامه‌های توسعه و. داغ می‌شود.

در سال‌های اخیر با افزایش حلقه تحریم‌ها و انزوا در مراودات بین المللی و عدم پویایی اقتصادی باعث شده تا دولت‌ها به کسب درآمد از مسیر‌های ساده‌تر و البته در دسترس‌تر جذب شوند. در این میان تأمین کیسه درآمد‌ها از محل مالیات نه تنها یکی از گزینه‌های فعال شده بلکه جاذبه آن در شرایط وخیم اقتصادی برای دولت غیرقابل انکار است.

اما این مالیات زمانی گلوی مردم و بنگاه‌های اقتصادی و تولیدکنندگان و بازار را در نهایت مستقیم و غیر مستقیم می‌فشارد که درآمد‌های مردم و سایر صنوف هم در برابر تورم و گرانی‌ها به شدت کاهش پیدا کرده و رونقی در این میان وجود نداشته و رکود بازار هم موجب شده تا شرایط ایستای اقتصادی تنفس را بر مردم سخت و سختر کند.

در سال آینده، صاحبان درآمد به خصوص افراد مزد و حقوق بگیرد باید مبالغ بیشتری به عنوان مالیات بپردازند؛ چراکه طبق پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۳، مجموع درآمد افراد مشمول مالیات خواهد شد و مبلغ معافیت مالیاتی نسبت به سال جاری افزایش پیدا نمی‌کند.

متن کامل لایحه بودجه ۲۴۶۲ هزار میلیارد تومانی سال ۱۴۰۳، هفته گذشته، منتشر شد. در لایحه بودجه سال آینده، پیشنهاد شده که حقوق کارمندان ۱۸ درصد و حقوق بازنشستگان ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

لایحه بودجه سال آتی به شکلی تنظیم شده که دولت عمده تمرکز خود را بر درآمد‌های پایدار خواهد گذاشت. درآمد‌های پایدار شامل مالیات و عوارض می‌شود. براساس این برنامه ریزی، درآمد مالیاتی، رشد بیش از ۴۰درصدی خواهد داشت.
آمار و ارقام مندرج در لایحه بودجه سال آتی عمدتا بر تلاش برای کاهش وابستگی به درامد‌های نفتی متمرکز شده است. بر همین اساس نیز درآمد ماهانه تا ۱۰ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف است. نرخ مالیاتی برای درآمد‌های ماهانه ۱۰ تا ۱۴ میلیون تومان ۱۰ درصد، درآمد تا ۲۳ میلیون تومان ۱۵ درصد، درآمد تا ۳۴ میلیون تومان ۲۰ درصد و نرخ مالیاتی درامد مازاد بر این ۳۰ درصد اعلام شده است.

مرتضی افقه، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه چمران اهواز در گفتگو با فرارو می‌گوید:

«شاید تنها نقطه عطف و نکته مثبت در لایحه بودجه این باشد که با درامد‌های نفتی واقع بینانه برخورد کرده است، سال گذشته تدوین بخش درامد‌های نفتی، چندان واقع گرا نبود و اینگونه تصور می‌شد که با دور زدن تحریم‌ها می‌توان، نفت فروخت، ولی بر اساس گزارش مسئولان سازمان برنامه و بودجه در همان ۶ ماه نخست، با کسری درامد ناشی از فروش نفت فاحشی رو به رو بودند. ضمن این که شرکت‌ها و اموال منقول و غیرمنقول دولتی نیز، آن طوری که در بودجه امسال پیش بینی کرده بودند به فروش نرفته است. اکنون میبینیم که با این دو رقم در بودجه سال آینده، (به ناچار) واقع بینانه‌تر برخورد کرده اند، با این حال مشکل این است که به یک درامد فرضی غیرقابل تحقق متوسل شده اند؛ در واقع حدود ۵۰ درصد، افزایش مالیات تدوین کرده اند، این، یعنی دولت عملا سفره خود را از تحریم جدا می‌کند. آن هم با دست بردن در جیب مردم یا وصل شدن بودجه دولت به سفره مردم.»

وی افزود: از یک سو، حقوق‌ها را کمتر از سال گذشته افزایش داده اند (حدود ۱۸ درصد) و بازنشستگان نیز، افزایش ۲۰ درصدی را تجربه کرده اند، در حالیکه نرخ تورم ۴۰ درصد است. از سوی دیگر، مالیات‌های تصاعدی شروع شده و احتمالا ادامه پیدا می‌کند و حقوق‌های بالای ۳۰ الی ۴۰ تومان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این در حالیست که افرادی که چنین حقوق‌هایی دارند، اغلب متخصص و تحصیلکرده هستند و طبیعیست برحسب تخصص خود، انتظار حقوق‌های بالا داشته باشند. این حقوق‌ها با حقوق‌های نجومی که اغلب از طریق زد و بند به دست می‌آید، متفاوت است.

از سویی دیگر دولت در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی کرده است روزانه یک میلیون ۳۵۰ هزار بشکه با قیمت ۶۵ یورو به فروش رساند که بر این اساس درآمد نفت در لایحه بودجه ۱۴۰۳ حدود ۶۱۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است.

نکته مهم دیگر اینکه درآمد مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده ۴۹.۸ درصد رشد دارد.

اما عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی مدعی شده مجلس و دولت طرح و لایحه‌ای را در زمینه اخذ مالیات ۱۰درصدی بر حقوق ۱۰ تا ۱۴ میلیون دنبال نمی‌کنند. قادری در ادامه می‌گوید در خبر اعلامی، گفته شده که مجلس در این زمینه لایحه داده که باید گفت، به طور کلی مجلس طرح می‌دهد و لایحه از سوی دولت تدوین می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با انتقاد از برخی رسانه در نشر چنین اخباری گفت رسانه‌ها باید در نشر این قبیل اخبار دقت لازم را داشته باشند و بعد از بررسی‌های انجام داده براساس واقعیت، اخبار را بر روی خروجی خود قرار دهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اساساً ما دو نوع مالیات بر درآمد داریم، بیان کرد: یک مالیات براشخاص حقیقی و دوم مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مالیات بر درآمد اشخاص حقوقی بیان کرد: در این بخش شرکت‌ها به هر میزان که درآمد داشته باشند، مالیاتشان اخذ می‌شود و این موضوع بحث جدیدی نیست و سال هاست که شرایط بدین نحوه بوده و البته در دو سال گذشته این مالیات کاهش پیدا کرده و به ۱۸ درصد رسیده است.

وی گفت: بنابراین باید تأکید کنم که مجلس و دولت طرح و لایحه‌ای را در زمینه اخذ مالیات ۱۰ درصدی بر حقوق ۱۰ تا ۱۴ میلیون دنبال نمی‌کنند.

لازم به ذکر است جعفریان، مشاورمالیاتی اتاق اصناف تهران در مصاحبه‌ای درباره مالیات ۱۰ درصدی بر حقوق ۱۰ تا ۱۴ میلیون عنوان کرده بود: این طرح صد درصد اشتباه است؛ باید به جامعه این طرح مالیاتی را توضیح دهند، مگر می‌شود از حقوق ۱۰ میلیونی چنین مالیاتی گرفت؟ کدام اقتصاد در کدام کشور این گونه مالیات می‌گیرد؟ این لایحه مدل مصداقی ندارد و اصلا الگو مدیریتی مشخصی هم ندارد. وقتی مالیات افزایش پیدا کند باید وضع زندگی مردم بهتر شود، این‌ها با چه نشانه‌ای مالیات را افزایش داده اند؟ به نظرمن با این لایحه فرار مالیاتی زیاد می‌شود و صداقت مالی در بین مردم از بین می‌رود. مردم به اقتصاد نقدینگی رو می‌آورند و فرار مالیاتی خیلی بیشتر می‌شود.

ارسال نظر

 • ناشناس

  44 سال است مردم تاوان شعارهای پوشالی و ضد منافع ملی را با تورم تحریم و فقر می دهند و مسئولین هم با گرین کارت و تابعیت دو گانه پرچم می سوزانند

 • شیرین صفوی

  بوی گندم مال من هر چی که دارم مال تو !!!!!! منتها داریوش این رو تو هپروت خوند !!!!!!!! بابا جان دولت محترم ای نشسته صف اول به عدااااالت برخیز !!!!!!!! خونه ای که فلکه آبش بسته است و هیچ مشکلی نداره و یک طبقه است و و چهار ماه هست خالیه چرا قبض آبش اومده شش میلیون و گاز پانصد هزار تومن !!!!!! توجیه اینکه چون در منطقه یک هست !!!؟؟؟؟؟؟؟ خانه پدر بزرگ و مادر بزرگم که هیچ وقت خونه نیستن !!!!!!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار