گوناگون

جزئیات رایزنی وزیر خارجه با نماینده عالی اتحادیه اروپا

جزئیات رایزنی وزیر خارجه با نماینده عالی اتحادیه اروپا

پارسینه: در گفت‌وگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان و جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، طرفین در خصوص برخی موضوعات مورد علاقه از جمله بحران نیجر، جنگ اوکراین، روابط ایران و اتحادیه اروپا و نیز رفع تحریم‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش پارسینه و به نقل از ایسنا؛ حسین امیرعبداللهیان در این تماس ضمن اشاره به آخرین وضعیت مناسبات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، تحولات حاکم بر مناسبات منطقه‌ای را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات بورل تاکید کرد: تحولات اخیر در آزادسازی منابع مالی ایران را مثبت ارزیابی می‌کنیم و در درصورت اراده جدی طرف‌های مقابل، بازگشت همه طرف‌ها به توافق و تعهداتشان دور از دسترس نیست.

امیرعبداللهیان در ادامه، به تعامل کشورمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرده و در این خصوص تصریح کرد: اکنون دو طرف در مسیر درست همکاری قرار داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از رویکرد غیرسازنده اتحادیه اروپا در تداوم سیاست ناکارآمد تحریم خاطرنشان ساخت: تحریم اقدامی غیردوستانه در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپاست. بدانید تداوم این وضعیت به نفع اروپا نیست.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از بحران جاری در نیجر گفت: ما به دقت تحولات این کشور را دنبال کرده و بر اهمیت حاکمیت قانون در نیجر و طبعا پرهیز از هرگونه مداخله نظامی تاکید داریم. با این حال تحریم نیجر را عامل تشدید مشکلات مردم ارزیابی می‌کنیم.

امیرعبداللهیان در مورد تحولات اوکراین نیز اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مواضع سیاست خارجی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد و همچنانکه با صراحت اعلام کرده، از فلسطین حمایت می‌کند، به همان صراحت نیز اعلام می‌نماید که راه کار در اوکراین سیاسی است و اتهام بکارگیری پهپاد ایرانی علیه اوکراین کاملا بی اساس است. اوکراین هم تاکنون هیچ سند موثقی برای این ادعا به ما ارائه نکرده است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار