گوناگون

فاز ۱۱ پارس جنوبی افتتاح چه زمانی افتتاح می شود؟

فاز ۱۱ پارس جنوبی افتتاح چه زمانی افتتاح می شود؟

پارسینه: سخنگوی دولت از افتتاح فاز پایانی پارس جنوبی در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری هفتگی با نمایندگان رسانه‌ها با تسلیت حمله تروریستی به حرم شاهچراغ در شیراز، اظهار کرد: بزودی شاهد افتتاح آخرین فاز پارس جنوبی یعنی فاز ۱۱ خواهیم بود که بعد از سال‌ها و به دست و توان نخبگان ایرانی شکل گرفت.

ورود محموله جدید داروهای ام اس به کشور

سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: در حوزه بیماری اس‌ام‌ای محموله جدیدی از داروی آن وارد کشور شد و در مراحل نهایی ترخیص و در اختیار بیماران قرار دادن است. رئیس جمهوری برای تأمین داروی این بیماری که در دنیا هم کم تولید می‌شود و گرانقیمت است، دستور داده بود و این چندمین محموله‌ دارویی بیماری اس‌ام‌ای است که با تلاش هلال احمر وارد کشور می‌شود.

کاهش نرخ رشد نقدینگی

بهادری جهرمی همچنین با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت شاخص‌های اقتصادی، اظهار کرد: ضریب جینی در سال ۱۴۰۱ به میزان ۰.۲ واحد درصد کاهش یافته است. کاهش نرخ رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد در مهر ۱۴۰۰ به ۲۷.۵ در تیرماه ۱۴۰۲رسیده است.

دبیر هیئت دولت ادامه داد: مطابق با آمارهای مرکز آمار ایران، روند سرمایه گذاری طی دهه۱۳۹۰ مناسب نبوده و متوسط رشد سالانه سرمایه گذاری در این دهه و طول اجرای برنامه ششم توسعه به ترتیب منفی ۵.۲ و منفی ۴.۵ درصد بوده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تغییرات سرمایه‌گذاری در کشور از سال ۱۴۰۰ مثبت بوده و رشدی ۴.۱ درصدی داشته است، تاکید کرد: رشد مثبت سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۱ نیز ادامه داشته و ۲.۱ درصد بوده است. در حوزه رشد تولید نیز در تیرماه اغلب شاخص های بخش تولید و صنعت رشد مثبت داشته است.

خرید بیش از ١٠٠درصدی گندم

وی یادآور شد: در حوزه کشاورزی رشد بیش از ۱۰۰ درصدی خرید گندم از کشاورزان داشتیم و تولید گندم داخلی از ۴.۵ به بیش از ۹.۵ میلیون تن رسیده است. در حوزه فولاد نیز با تولید ۳۰ میلیون تن فولاد خام در سال ۱۴۰۱ با رشد بیش از ۷ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ مواجه بودیم. تولید ۲۲ میلیون تن محصولات فولادی در سال ۱۴۰۱ با رشد بیش از ۱۲ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ مواجه بوده است. در بین ده کشور برتر تولید کننده فولاد جهان قرار داریم.

بهادری جهرمی افزود: در حوزه سیمان هم حدود ۶۳.۲ میلیون تن سیمان در سال ۱۴۰۱ تولید شد و کشورما جزو ده کشور برتر جهان در تولید سیمان است. در حوزه خودرو هم با تولید یک میلیون و ۳۴۰ هزار خودرو در سال گذشته رشد ۳۹ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۰ داشته و بیشترین رشد تولید خودرو در ۱۲ سال اخیر بوده است.

پی گیری حادثه تروریسی شاهچراغ در مراجع بین المللی

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به وضعیت پرونده حمله تروریستی به حرم شاهچراغ تاکید کرد: علاوه بر اینکه مجموعه های امنیتی و قضایی با تحقیقات و اقدامات کلیه عوامل این جنایت را دستگیر و به سزای خود می‌رسانند؛ دولت‌های حامی و میزبان گروه‌های تروریستی نیز در این جنایت مسئولیت مشترک دارند و از مراجع بین‌المللی پیگیری حقوقی برای رسیدگی به اعمال آن‌ها انجام خواهد شد.

افزایش ٢٥ درصدی صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته

وی درباره صادرات محصولات فناورانه در دولت سیزدهم نیز اظهار کرد: جهت‌گیری دولت در این زمینه را در سفرهای خارجی رئیس‌جمهوری دیده‌ایم. مطابق با آمار رسمی سازمان توسعه تجارت، صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال گذشته 25 درصد افزایش نسبت به سال قبل داشته است.

بهادری جهرمی یادآور شد: صادرات دانش بنیان در سال 1400 مطابق آمار رسمی 650 میلیون دلار که در آمار غیر رسمی اعداد بیشتری گفته می‌شود که در هر صورت حاکی از افزایش 25 درصدی این صادرات است. مجموع فروش شرکت‌های دانش‌بنیان به 435 هزار میلیارد تومان رسیده و 266 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.

سخنگوی دولت گفت: حوزه‌های برتر صادرات دانش بنیان به ترتیب شامل حوزه فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی، حوزه دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی و حوزه ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته است. همچنین حوزه وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، حوزه برق و الکترونیک، فوتونیک، مخابرات و سیستمهای خودکار، حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم‌افزارهای رایانه‌ای و حوزه خدمات تجاری‌سازی از دیگر حوزه‌های برتر در این زمینه است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار