گوناگون

حمله کیهان به اصلاح طلبان/ وقتی عضو گروهک مطرود امام(ره) به جبهه اصلاحات خط می‌دهد

حمله کیهان به اصلاح طلبان/ وقتی عضو گروهک مطرود امام(ره) به جبهه اصلاحات خط می‌دهد

پارسینه: روزنامه سازندگی با اذعان به ناکارآمدی جبهه اصلاحات و بی‌اعتمادی مردم به این جریان، خواستار تشدید سیاسی‌کاری شد!

کیهان نوشت: روزنامه سازندگی به قلم مهدی معتمدی‌مهر عضو گروهک نهضت آزادی، مدیریت محمدرضا عارف و بهزاد نبوی در جبهه اصلاحات و شورای سیاست‌گذاری آن را ناکارآمد معرفی کرد و نوشت: «در شرایطی که چشــم‌انداز روشنی پیرامون برگزاری یک انتخابات رقابتی در اسفند ۱۴۰۲ وجـود ندارد، جبهه اصلاحات وارد مرحله جدیدی از فعالیت‌های خود شـد. آقایان مرعشی، میردامادی، علوی‌تبار، موسوی و صادقی از اعضای حقیقی جبهه اصلاحات کناره‌گیری کردند و خانم منصوری و آقایان ‌هاشمی، آرمین، ظریفیان و مقدم جایگزین شدند. صرف این تغییرات مختصر در آرایش نیروهای عضو جبهه اصلاحات نمی‌تواند حـاوی پیام امیدبخشی برای ارتقای اثرگذاری و رفع ایرادات این جبهه در عرصه عمومی باشد؛ کمااینکه در گذشته هم، کاستی اساسی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان(شعسا) که به ناکامی و بلکه تنزل شدید اعتبار اجتماعی آن انجامید، چندان مرتبط با اعضای آن نبود و این عارضه بیشتر متوجه مدیریت و بلکه ساختار مدیریتی منفعلانه شعسا و اثرات مخربی بود که بر عملکرد آن به‌جای می‌گذاشـت. شورای یادشـده که در دو انتخابات ۱۳۹۴ و ۱۳۹۶ به پیروزی منحصر به فردی دست یافت.
اما افسوس که این سرمایه عظیم اجتماعی به سبب ابتلای شعسا به عدم شفافیت، بوروکراسی و ناکارآمدی مدیریتی در ارزیابی و پایش اخلاقی و عملکردی نمایندگانی که به شوراهای شهر و مجلس وارد شده بودند، در افکار عمومی به «زد و بند» برای کسب قدرت، داوری شد. بروز بی‌تفاوتی و بلکه مسئولیت‌گریزی آقای عارف در مواجهه با مسئله «ژن خوب» به تداوم پدیده «آقازادگی» تعبیر شد و سبب‌ساز اشاعه افزون‌تر این برداشت در افکار عمومی را رقم زد که «فسـاد، اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارد.» موج اخباری که هر روزه از فساد سیاسی و اقتصادی نمایندگان بر آمده از «لیست امید» منتشر می‌شد. نشان از ناتوانی و عدم تعهد شعسا در ارزیابی و پایش نیروهای تحت حمایت خود داشت، افکار عمومی را به‌شدت متأثر ساخت و تیر خلاصی بر سرمایه اجتماعی و اعتبار اخلاقی شعسـا وارد کرد. جبهه اصلاحات در دوران ریاست آقای بهزاد نبوی نیز تفاوت معناداری در کارایی این نهاد در عرصه عمومی نشـان نداد. آقای نبوی از تاریخ و نقد تجربه سیاسی خویش آموخته بود که فرآیندهای انقلابی و «تندروی» و «شتابزدگی» هیچ جامعه‌ای را به سرمنزل توسعه و دموکراسی نرسانده است و از این‌رو می‌خواست کاری کند که جبهه اصلاحات از روندهای التهاب‌آفرین و تشنج‌زا دور بمانـد و در فرآیندی تدریجی، مسالمت‌آمیز و در چارچوب ظرفیت‌های قانونی، نقش‌آفرین شود.
امـا باید می‌دانست که برای توفیق در مسیر این هدف شریف، نمی‌تواند اراده‌گرایانه و بـدون بهره‌گیری از ظرفیت جنبش اجتماعی و همکاری با پایگاه رای اصلاح‌طلبان پیشرو که دموکراسی را جزو تفکیک‌ ناپذیر جنبش اصلاحات می‌دانند به نتیجه برسـد. نقطه اوج این ضعف مدیریتی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ و زمانی بروز کرد که آقای نبوی، تصمیم فردی خود را بر خرد جمعی برآمده از رای صریح جبهه اصلاحات ترجیح داد.»
عضو گروهک نهضت آزادی در پایان خواستار در اولویت قرار دادن توسعه سیاسی از سوی جبهه اصلاحات شد. و این در حالی است که همین رویکرد، موجب دلزدگی مردم از مدعیان اصلاحات و اعتدال شده است.

ارسال نظر

 • ناشناس

  جناب کیهان هنوز ایده اصلاحات و تغییرات در جامعه زنده هست و مردم ما هنوز به تحول و تغییر اعتقاد دارند ، مهم نیست که آغازگر این تحول و تغییر چه کسانی باشند ، مهم این هست که بعد از ۴۶ سال سکون و رکود و ایستایی، که به نارضایتی عمومی رسیده ، جامعه و مردم نیاز به یک حرکت دارند ، حرکتی که همه امور سیاسی و اجتماعی و اقتصادی را در بر گیرد . انتخابات آینده ما ، هم مجلس و هم ریاست جمهوری در بقای نظام و ایران ما تاثیر زیادی دارد ، اینکه مردم ، مشارکت ۹۰ درصدی در انتخابات داشته باشند ( مثل ترکیه ) به تغییر و تحول در حوزه اجتماعی برمی گردد ، اینکه احزاب سیاسی از اصلاح طلب تا ملی مذهبی ، اصول گرا ، حزب بهار ....... در انتخابات شرکت کنند و مردم با دستان باز بدون محدودیت و انتصاب ، انتخاب کنند . از ۴۶ سال مملکت داری بر اساس تفکر دورهمی جناب کیهان ، جواب نگرفتیم و اگر قرار باشد به همین سبک و سیاق ادامه دهیم ، شرایط از این که هست، بدتر می شود . بگذاریم یک مثال بزنیم ، راه اندازی گشت ارشاد که با عدم اقبال عمومی روبه رو شد و هر روز در برابر رفتار گشت ارشاد با بانوان سکوت کردیم ، روزی به این نتیجه رسیدیم که گشت ارشاد عامل بروز اختلافات اجتماعی شده ، که حداقل ۳۰ درصد زنان و دختران جامعه حجاب را برداشته اند و شما در مقابل این پدیده عاجز هستید . مملکت را به شیوه گشت ارشاد نمی توان اداره کرد ، نمی توانیم تا ابد دهر مردم را با دشمنان خیالی خارج از مرزها ، در محدودیت اجتماعی و اقتصادی نگه داریم ، وقتی اتحاد و خرد جمعی و منافع ملی حکومت کند ، باکی از دشمن نیست ، امروز دشمن ما، فقر و تبعیض ، عدم عدالت اجتماعی ...... هست . دعا می کنیم که مسئولان ما به حرفها و راهکارهای شما گوش ندهند ، راهکارهای دوستانه و مغرضانه می تواند عامل فروپاشی یک حکومت شود . برای انتخابات آینده و مشارکت ۹۰ درصدی مردم ، نیاز به یک تغییرات اساسی هست ؛
  ۱؛ عفو منتقدان اجتماعی زندانی ، ایجاد فضای باز سیاسی و برداشتن محدودیت های اجتماعی گام به گام
  ۲؛ مشارکت همه احزاب سیاسی در انتخابات آینده بدون رد شورای نگهبان ، حتی دعوت از ایرانیهای خارج از کشور
  ۳؛ دعوت از اساتید و نخبه گان دانشگاه ، فعالان سیاسی برای برنامه ریزی اقتصادی و یک برنامه بلند مدت ۵۰ ساله برای اداره مملکت
  ۴ ؛ حذف گام به گام بعضی نهادها و ارگانها و اشخاص و افراد غیر ضروری در اداره امور کشور ، کشور با یک مجلس و دولت اداره شود .
  ۵ ؛ سوت پایان تحریم ها ، ارتباط و تعامل با کشورهای جهان ، هماهنگ با قوانین بین الملل
  ۶؛ تغییر و تحول در حوزه اجتماعی ، ( حقوق شهروندی ....) بازبینی و بازنگری در قوانینی که ۴۶ سال قبل نوشتیم و امروز مردم آگاه و به روز از درک و فهم قوانین عاجز هستند .
  جناب کیهان ، راه رستگاری ملت ایران و بقای ایران به تغییر و تحول برمی گردد ، از اشتباه رژیم گذشته و دیگر حکومت ها که امروز نشانی از آنها نیست ، درس بگیریم ، ما نیاز به همراهی مردم داریم ، ما نمی توانیم مردم و خانه اشان را از هم جدا کنیم ، ما در عصر تکنولوژی نمی توانیم عقاید و سلایقمان را به مردم تحمیل کنیم ، امروز تفاوت بین عقاید و سلایق منجر به درگیری و رویارویی با مردم شده است .

 • ناشناس

  احمق چرا نمی خواهی بفهمی بازی اصلاح طلب و اصولگرا خیلی وقته تموم شده

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار