گوناگون

نیکولای پاتروشف: جنگ هسته‌ای نمی‌تواند هیچ برنده‌ای داشته باشد

نیکولای پاتروشف: جنگ هسته‌ای نمی‌تواند هیچ برنده‌ای داشته باشد

پارسینه: رئیس شورای امنیت روسیه امروز چهارشنبه گفت که روسیه به اصل عدم پذیرش جنگ هسته‌ای و رویارویی نظامی بین قدرت‌های هسته‌ای متعهد است.

نیکولای پاتروشف، رئیس شورای امنیت روسیه در جلسه دبیران شوراهای امنیت ملی سازمان همکاری شانگهای (SCO) در دهلی‌نو گفت: روسیه در مورد لزوم جلوگیری از درگیری نظامی بین قدرت‌های هسته‌ای متقاعد شده است.

وی اما هشدار داد که "رفتار تحریک‌آمیز" غرب در اوکراین ممکن است منجر به "عواقب فاجعه‌بار" شود ، زیرا این امر با بیانیه مشترک پنج کشور هسته‌ای در سه ژانویه ۲۰۲۲ که بار دیگر ناروا بودن جنگ هسته‌ای را تکرار کرد، مغایرت دارد.

پاتروشف تأکید کرد: "روسیه، به نوبه خود، کاملاً متعهد به این بیانیه است و مطابق با محتوای آن، به لزوم جلوگیری از درگیری نظامی بین کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای متقاعد شده است."

در تاریخ سوم ژانویه ۲۰۲۲، رهبران پنج قدرت هسته‌ای که اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند - شامل روسیه، انگلیس، چین، ایالات متحده و فرانسه - بیانیه مشترکی را تصویب کردند و گفتند آنها مسؤولیت اصلی خود می‌دانند که برای جلوگیری از جنگ بین کشورهای هسته‌ای و کاهش خطرات استراتژیک تلاش کنند و ابراز اطمینان کردند که در جنگ هسته‌ای نمی‌تواند هیچ برنده‌ای داشته باشد و بنابراین هرگز نباید چنین جنگی رخ دهد.

هفته گذشته انگلیس اعلام کرد که مهمات حاوی اورانیوم ضعیف‌شده را برای اوکراین تأمین خواهد کرد. در واکنش به آن، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت که مسکو به شکلی مناسب پاسخ خواهد داد و بعدا اعلام کرد که حامل‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس مستقر خواهد شد./ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار