گوناگون

اظهارات رئیسی پیش از عزیمت به چین

اظهارات رئیسی پیش از عزیمت به چین

پارسینه: رئیس جمهور گفت: اجرایی شدن سند راهبردی ایران و چین در سفر به چین دنبال خواهد شد.

سید ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر امروز ۲۴ بهمن پیش از عزیمت به چین در فرودگاه مهرآباد درباره اهداف این سفر اظهار کرد: این سفر به دعوت رئیس جمهور جمهور محترم چین انجام می‌شود و در آن، اجرایی شدن سند راهبردی ۲۵ ساله که بین ایران و چین به امضاء رسیده، دنبال خواهد شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری؛ وی افزود: ما با چین ارتباطات زیادی داریم، اما به میزانی که باید، از ظرفیت‌ها برای ارتقای روابط به ویژه در بخش اقتصادی و تجاری استفاده نشده و ما در این رابطه عقب‌ماندگی جدی داریم.

رئیسی با اشاره به اینکه ایران و چین در آسیا ظرفیت‌های بسیاری دارند، بیان کرد: ایران و چین به عنوان دو کشور مستقل که منافع مشترکی در منطقه و جهان دارند، می‌توانند با هم ارتباطات بیشتری داشته باشند. جبران عقب‌ماندگی در ارتباط و اینکه ظرفیت‌های دو کشور دقیق شناخته و برای تبادل به ویژه در اقتصاد روی آن کار شود از اهداف دیگر این سفر است.

وی اضافه کرد: اراده دو کشور زمینه خوبی برای توسعه روابط است. ما با چین روابط دوجانبه زیادی در زمینه‌های اقتصادی، تجارت، انرژی، مالی و پولی داریم که باید دنبال شود. وزرایی هم که در این سفر همراه هستند برای امضای تفاهم‌نامه برنامه‌ریزی کردند.

رئیس قوه مجریه از امضای ۲۰ تفاهم‌نامه در این سفر خبر داد و افزود: آنچه مهم است این است که ما باید روابط راهبردی دوجانبه خود را با چین دنبال کنیم. از طرفی در منطقه، عضویت ما در سازمان همکاری شانگ‌های ارتباط ما را نزدیک‌تر کرده است.

وی همچنین یادآور شد: عضویت ما در شانگ‌های باعث شد تا ارتباط ما با زیرساخت‌های اقتصادی منطقه‌ای قطعی شود و این ظرفیت خوبی در ارتباط با چین هم خواهد بود.

رئیسی در ادامه گفت: در ارتباطات جهانی و بین‌المللی، ما با چین منافع مشترکی در مقابله با یکجانبه‌گرایی داریم و برای داشتن استقلال سیاسی در جهان این منافع ما را در کنار هم قرار داده است و باید بتوانیم آن را در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی دنبال کنیم.

رئیس دولت سیزدهم در پایان اظهار کرد: در این سفر با رئیس جمهور و مقامات عالی چین دیدار خواهیم کرد و همکاران من هم با همتیان خود دیدار خواهند داشت. امیدوارم این سفر بتواند برای توسعه روابط همه‌جانیه با چین تاثیرگذار باشد و سطح روابط دو کشور را ارتقاء بدهد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار