گوناگون

کلاهبرداری به بهانه کمک به آسیب دیدگان زلزله خوی

کلاهبرداری به بهانه کمک به آسیب دیدگان زلزله خوی

پارسینه: معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا از ترفند کلاهبرداران سایبری با موضوع جمع آوری کمک‌های نقدی و غیر نقدی برای هموطنان زلزله زده "هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سرهنگ " رامین پاشایی " ضمن همدردی با هموطنان زلزله خوی شمال غرب کشور، در تشریح این خبر اظهار داشت: متاسفانه شاهد این موضوع هستیم که مجرمان سایبری با سوء استفاده از موقعیت ایجاد شده با تحریک اذهان عمومی و بعضا سوء استفاده از نام، اعتبار و شهرت افراد مشهور و نامی کشور؛ تحت عنوان "جمع آوری کمک‌های مردمی به منظور یاری رساندن به آسیب دیدگان زلزله خوی اخیر در استان‌های شمال غربی کشور، به خصوص شهرستان خوی" از طعمه‌های خود کلاهبرداری می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان به هیچ عنوان فریب این تبلیغات را نخورند، خاطر نشان کرد: عموم مردم می‌توانند در صورت تمایل به اهدای کمک‌های نقدی یا غیر نقدی به مناطق آسیب دیده زلزله خوی ، صرفا موضوع را از طریق سایت‌های رسمی و مراجع قانونی که مجوز‌های لازم را دارند و نام و مشخصات و شماره حساب‌های آن‌ها از طریق رسانه‌های ملی و خبرگزاری‌های معتبر اطلاع رسانی می‌شود، اقدام نمایند.

این مقام مسئول ادامه داد: افراد کلاهبردار با سوء استفاده از این حوادث، با جلب اعتماد مردم در فضای مجازی و دریافت مبالغی به عنوان کمک به زلزله زدگان زلزله خوی ، کاربران را به درگاه‌های جعلی بانکی (فیشینگ) هدایت می‌نمایند و سپس اقدام به برداشت غیر مجاز از حساب طعمه‌های خود می‌کنندو یا با اعلام شماره حساب‌های شخصی مترصد کلاهبرداری مالی از هموطنان هستند.

وی افزود: با توجه به اینکه سوء استفاده از نام و اعتبار افراد شناخته شده و نامی در این فرآیند محتمل است به این افراد توصیه نمود، مراقب ترفند مجرمان سایبری باشند و در صورت تمایل به مشارکت در طرح‌های کمک رسانی به آسیب دیدگان زلزله خوی حتما با موسسات و سازمان‌هایی که دارای اعتبار و وجاهت قانونی هستند، همکاری نمایند.

معاون فرهنگی اجتماعی پلیس فتا فراجا تصریح کرد: افرادی که در این شرایط اقدام به انتشار مطالب کذب و شایعه برای تشویش اذعان عمومی کنند نیز تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

سرهنگ رامین پاشایی اظهار داشت: شهروندان در صورت مواجهه با هرگونه موارد مشکوک می‌توانند آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس WWW.Cyberpolice.ir بخش خدمات الکترونیکی، لینک ثبت گزارش‌های مردمی با ما در میان بگذارند و یا با شماره تماس ۰۹۶۳۸۰ مرکز فوریت‌های پلیس فتا جهت رسیدگی هر چه سریع‌تر ارتباط برقرار کنند.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار