گوناگون

وضعیت جسمانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در هاله ای از ابهامات!

وضعیت جسمانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در هاله ای از ابهامات!

پارسینه: اشاره مبهم و کوتاه رسانه‌های عبری به وضعیت جسمانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از سال‌های گذشته تاکنون و تکرار کلیدواژه‌های آشنا در گزارش‌ها ابهاماتی در خصوص وضعیت سلامت نتانیاهوی ۷۳‌ساله مطرح کرده است.

به گزارش پارسینه به نقل از مشرق، وضعیت سلامت نتانیاهوی ۷۳ساله و مشکل دستگاه گوارش او از سال‌های گذشته تاکنون همواره در قالب گزارش‌هایی نه‌چندان بلند و اغلب مبهم در رسانه‌های عبری مورد اشاره قرار گرفته است.

باتوجه به سیاست بایکوت اخبار حساس در اراضی اشغالی که سازمان سانسور به‌خصوص در ارتباط با اخبار نظامی آن را اعمال می‌کند، این فرضیه مطرح است که سیاست یادشده در ارتباط با گزارش‌های مربوط به وضعیت سلامت نخست‌وزیر این رژیم به‌خصوص در سال‌های حضور آن در صدر قدرت نیز اعمال شده باشد.

منابع عبری در سال‌های گذشته به اخبار مربوط به وخامت حال نتانیاهو اغلب در گزارشی‌هایی چندخطی و نه‌چندان بلند پرداخته‌اند؛ با این حال نزدیکی زمان این اخبار با یکدیگر و تکرار کلیدواژه‌های «جراحی عادی»، «دستگاه گوارش»، «غده»، «پولیپ» و «کولونوسکوپی»، ابهام مطرح‌شده را دوچندان می‌کند.

گزارش‌های پی‌درپی از وخامت حال نتانیاهو


«رادیو اسرائیل» در آگوست سال ۲۰۱۳ (مرداد ۱۳۹۲) گزارش داد که نخست‌وزیر این رژیم در یکی از بیمارستان‌های قدس اشغالی تحت عمل جراحی فتق ناف قرار گرفته و این عمل موفق بوده است. بر اساس گزارش‌های منتشرشده در سال ۲۰۱۳، «موشه یعالون» وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی در آن سال عهده‌دار وظایف نتانیاهو شده بود. جلسه هیأت وزیران این رژیم نیز به علت عدم حضور نتانیاهو به تعویق افتاد.

تنها چند ماه پس از انتشار این گزارش در اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی، دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای دیگر مدعی شد بنیامین نتانیاهو به علت التهاب سینوزیت به بیمارستان شهر خضیره منتقل شده است.

روزنامه عبری «یدیعوت آحارانوت» نیز در گزارش خود مدعی شده بود که نخست‌وزیر این رژیم به علت سردرد شدید و درد در ناحیه بینی به مرکز درمانی «هیلل یافا» منتقل شده است. رسانه‌های عبری ادعا کرده بودند که حال نتانیاهو خوب است و به کار عادی خود بازگشته است.

مشکل دستگاه گوارش نتانیاهو

تنها به فاصله چند روز پس از انتشار گزارش پیشین در یکم ژانویه سال ۲۰۱۴ رسانه‌ها خبر دادند که نتانیاهو از دو روز گذشته در بیمارستان «شعار زدک» در قدس اشغالی به منظور «معاینه دستگاه گوارش» بستری شده است. رسانه‌های عبری مدعی شدند که این آزمایش «عادی» است؛ با این حال، «زوی برکوویچ» پزشک شخصی نتانیاه و گفته بود که پزشکان پس از آزمایش، «یک غده کوچک» را از روده بزرگ نتانیاهو برداشته‌اند.

اخبار مربوط به کسالت نتانیاهو دوباره در سال ۲۰۱۵ [۱۳۹۵] به صفحه اول رسانه‌های عبری رفت. در اواخر سال ۲۰۱۵ بدون اشاره به جزئیات بیشتر گزارش شد که نتانیاهو به علت «کسالت» به بیمارستان «هداسا عین کارم» واقع در قدس اشغالی منتقل شده است. رادیو اسرائیل گزارش داده بود که صبح جمعه، او برای انجام «کولونوسکوپی روده بزرگ» در حالت نیمه‌بیهوشی قرار گرفته است.

رادیو اسرائیل در گزارش خود اشاره کرده بود که پزشکان پس از شناسایی «چند پولیپ» در «روده بزرگ» نتانیاهو ، آن‌ها در یک عمل جراحی از روده او خارج کرده‌اند.

منابع عبری شامگاه سه‌شنبه به تاریخ بیست‌وهفتم ماه مارس سال ۲۰۱۸ نیز به وخامت حال نتانیاهو پرداخته بودند. در گزارش‌های مذکور آمده بود که نتانیاهو به علت «کسالت» به بیمارستان انتقال داده شده است. رسانه‌ها در گزارش‌های خود اشاره کرده بودند که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بشدت تب داشته و پزشکان در حال معالجه او هستند.

منابع عبری ساعاتی بعد ادعا کردند که نتانیاهو به علت سرماخوردگی و سرفه‌های شدید در بیمارستان «هداسا عین کارم» در قدس اشغالی بستری شده است.

طبق بیانیه‌ای که دفتر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص بیماری نتانیاهو منتشر کرد، زوی برکوویچ پزشک او مدعی شده بود که نخست‌وزیر این رژیم باید به علت ابتلا به آنفولانزا مورد معاینه قرار بگیرد. با این حال او گفته بود پس از گذشت دو هفته از زمان ابتلایش به آنفولانزا هنوز حال نتانیاهو بهبود نیافته است.

وضعیت جسمانی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در هاله ای از ابهامات!

تکرار کلیدواژه دستگاه گوارش

در پنجم اکتبر سال ۲۰۲۲ میلادی (حدود چهار ماه قبل) رسانه‌های عبری در خبری فوری از وخامت حال نتانیاهوی ۷۳‌ساله حین عبادت در قدس اشغالی و انتقال او به مرکز درمانی شعار زدک خبر دادند. بر اساس گزارش‌ها، حال نتانیاهو حین مشارکت در مراسم «روز کیپور» ناگهان بد شد و پزشکان برای بررسی وضعیت او به کنیسه‌ محل حضور او در قدس اعزام شدند.

منابع عبری مدعی شده بودند که حال نتانیاهو خوب است؛ اما او برای اطمینان و انجام آزمایش‌های بیشتر به بیمارستان شعار زدک در قدس منتقل شده است.

به‌رغم آنکه دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ خود هیچ اشاره‌ای به علت وخامت حال نتانیاهو نکرده بود؛ اما برخی از رسانه‌های عبری گزارش داده بودند که در «ناحیه سینه» احساس درد کرده است. بیمارستان شعار زدک در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که «پس از رایزنی‌ها قرار شد که او امشب را تحت مراقبت بماند.»

پس از گذشت حدود چهار ماه از انتشار این گزارش و روز جمعه هفته گذشته کلید واژه «دستگاه گوارش» مجددا در رسانه‌های عبری تکرار شد.

وبگاه کانال ۷ تلویزیون رژیم صهیونیستی، صبح جمعه، خبر داد که «دستگاه گوارش» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تحت معاینه پزشکی فوری قرار گرفته و «آریه درعی» معاون وی و وزیر امور داخلی این رژیم تا زمان به هوش آمدن نتانیاهو وظایف او را عهده‌دار بوده است.

رسانه‌های عبری با این ادعا که این یک معاینه پزشکی «معمول» در بیمارستان «شعار زدک» در قدس اشغالی بوده، اشاره کردند که طبق توافق کابینه جدید این رژیم در صورت بروز هر گونه مشکل برای نتانیاهو یا خروج او از اراضی اشغالی، آریه درعی جای او را پر خواهد کرد.

وبگاه عبری «۰۴۰۴» در عین حال مدعی شد که در این معاینه پزشکی، «دو پولیپ» خوش‌خیم از روده بزرگ نتانیاهو برداشته شده و نتانیاهو پس از به هوش آمدن به فعالیت عادی خود بازگشته است.

نتانیاهو در حالی تحت معاینه پزشکی قرار گرفت که کابینه او تنها به فاصله چند روز یعنی به تاریخ دوم ماه ژانویه سوگند یاد کرد و کار خود را در اراضی اشغالی آغاز کرد.

گزارش‌های مذکور عمدتا پس از انتشار در رسانه‌های عبری به آرشیو این رسانه‌ها می‌پیوندند و در روزهای بعد عموما اشاره چندانی به آن‌ها نمی‌شود. به‌رغم اشاره به وضعیت نیمه بیهوشی نتانیاهو و عمل‌های جرای او در رسانه‌ها، اثری از تصاویر مربوط به حضور او در بیمارستان‌ها و وخامت حالش در رسانه‌های عبری زبان دیده نمی‌شود و تنها در قالب گزارش‌های چندخطی کوتاه به این اخبار پرداخته می‌شود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار