گوناگون

امکان انتقال روزانه بیش از ۴ هزار مسافر دریایی از ایران به قطر وجود دارد

امکان انتقال روزانه بیش از ۴ هزار مسافر دریایی از ایران به قطر وجود دارد

پارسینه: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: امکان انتقال روزانه بیش از چهار هزار مسافر از طریق دریا به کشور قطر در ایام جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ وجود دارد.

به گزارش پارسینه، علی‌اکبر صفایی روز دوشنبه در خصوص اعلام جزییات امضای سند همکاری دریایی بین ایران و قطر گفت: سه فروند شناور مسافری و لندیگراف در رابطه با تبادلات تجاری، ارتباطات مسافری و خودرویی بین ایران و قطر آماده شده که می توانیم با استفاده از آنها روزانه بیش از چهار هزار نفر را از طریق دریا به کشور میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ منتقل کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین در حال ظرفیت سازی جدید با استفاده از شناورهای کروز در اختیار سرمایه گذاران ایرانی هستیم که با توجه به نیاز کشور قطر توان خدمت رسانی در راستای استفاده از ظرفیت های جام جهانی را افزایش دهیم.

صفایی یادآور شد: در راستای سیاست های دولت سیزدهم و سفر رییس جمهور به کشور قطر از ماه ها قبل برنامه ریزی هایی برای امضا توافقنامه دریایی و بندری انجام شد و در نهایت در سفر اسفند ماه سال گذشته آیت الله رییسی به قطر این سند به امضا رسید.

وی گفت: امروز نیز در جریان سفر ۲ روزه وزیر حمل و نقل و ارتباطات کشور قطر به جزیره کیش اسناد همکاری نحوه اجرای این توافقنامه به امضا رسید که براساس این توافقات حرکت شناورهای باری و مسافری و لنج ها به قطر با شرایط و استانداردهایی آزاد شد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی یادآور شد: از فردا با همکاری استانداران، تعاونی لنج داران و فرماندران سه استان جنوبی هرمزگان، بوشهر و خوزستان نحوه تردد این شناورها را برنامه ریزی خواهیم کرد.

وی افزود: با تردد دریایی برای انواع شناورها در مسیر قطر رونق اقتصادی ویژه برای مردم ساحل نشین و تعاملات تجاری بین ۲ کشور فراهم می شود.

صفایی با بیان اینکه بدون شک نیازهای کشور قطر در ایام برگزاری جام جهانی فوتبال افزایش پیدا می کند و آسان ترین، ارزان ترین و ایمن ترین روش پشتیبانی از قطر و مهمانان آن به حمل و نقل دریایی خواهد بود اظهار داشت: این سازمان به دنبال آماده سازی تمامی زیرساخت ها برای خدمت رسانی در ایام جام جهانی برای مسافران ایرانی و برخی گردشگران خارجی است.

امروز دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر در راستای توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل هوایی و جام جهانی ۶ سند و توافقنامه امضا کردند؛ این اسناد شامل سند فارسی توافق نامه امضا شده در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به قطر، سه سند توسعه همکاری های مشترک بین ایران و قطر در حوزه های حمل و نقل هوایی و یک سند همکاری حمل و نقل دریایی، و صورتجلسه مفاد همکاری های مشترک در پشتیبانی از جام جهانی قطر است.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر امضاکنندگان سند فارسی و صورتجلسه همکاری های مشترک در پشتیبانی از جام جهانی بودند و سه سند همکاری حمل و نقل هوایی توسط رییس سازمان هواپیمایی ۲ کشور و سند همکاری در خصوص همکاری های حمل و نقل دریایی نیز توسط روسای سازمان های بنادر ۲ کشور به امضا رسید.

جزیره کیش از روز یکشنبه ۲۱ فروردین ماه میزبان وزیران راه ۲ کشور ایران و قطر بود و مذاکرات مربوط به امضای این توافقنامه ها عصر روز گذشته در یک جلسه نهایی شد و در خصوص همکاری های مناطق آزاد مذاکراتی نیز انجام شده که در سفرهای آتی مسوولان قطر به ایران امضا خواهد شد.

این سفر در پی دستور ویژه رییس جمهور کشورمان برای بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری جام جهانی قطر و همچنین پیگیری دیدار وزیر راه و شهر سازی کشورمان با وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر در جریان سفر آیت الله رییسی به کشور قطر برنامه ریزی شده بود.

وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر و وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و هیات همراه آنان روز دوشنبه از طرح درحال احداث پایانه مسافری جدید فرودگاه بین المللی جزیره کیش، بندرگاه مسافری و تجاری، استادیوم فوتبال و استخر دهکده المپیک بازدید کردند.

آبان ماه امسال قطر میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است با توجه به نزدیکی کیش به این کشور استفاده از این فرصت از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته و در این راستا مقرر شده ۵۲۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های ورزشی جزیره کیش از جمله استانداردسازی ۲ زمین چمن و احداث سه زمین دیگر تا مرداد ماه امسال هزینه شود.

همچنین این جزیره برای بهره‌گیری از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دارای ظرفیت هایی همچون ۵۲ هتل با ۱۹ هزار تخت، یک فرودگاه بین المللی با ظرفیت پذیرش حدود ۲ میلیون مسافر در سال، بندرگاه به وسعت ۱۱۰ هکتار با امکان ارایه خدمات مختلف مسافری و باری با اسکله با ظرفیت پذیرش شناورهای ۱۲ هزار تنی است.

فاصله جزیره کیش تا قطر ۲۷۰ کیلومتر است که مدت زمان مسافرت از این جزیره به دوحه با هواپیما حدود ۴۰ دقیقه و با کشتی پنج تا ۶ ساعت است.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار