گوناگون

امیر عبداللهیان: ایران نگران رشد تروریسم در افغانستان است

امیر عبداللهیان: ایران نگران رشد تروریسم در افغانستان است

پارسینه: وزیر امور خارجه با اشاره به آمادگی جمهوری اسلامی برای در اختیار گذاشتن امکانات خود به منظور پیش برد مذاکرات بین الافغانی تاکید کرد: لازم است رایزنی‌های مستمر بین همسایگان وجود داشته باشد و ایران به طور جدی نگران رشد ناامنی و تروریسم در افغانستان است.

به گزارش پارسینه از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امورخارجه در نشست وزرای خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان که روز چهارشنبه ١٧ شهریور به صورت مجازی برگزار شد؛ درباره آخرین تحولات افغانستان سخنرانی کرد. امیرعبداللهیان در ابتدا با تشکر از فرصت موجود جهت رایزنی با وزرای خارجه سایر کشور‌ها درباره افغانستان عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران با جدیت و دقت روند تحولات در افغانستان را پیگیری می‌کند.

وی با ابراز امیدواری درباره اینکه نشست همسایگان با پیامی قوی و یک صدا بر استقرار دولتی فراگیر و متشکل از همه اقوام درافغانستان، مبارزه با تروریسم، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و همچنین ارسال کمک‌های انسان دوستانه موجب ایجاد امید در بین مردم افغانستان شود، افزود: امیدوارم در توافق با وزرای محترم حاضر بتوانیم گذرگاه‌های مرزی همسایگان را به منظور تجارت و ارسال کمک‌های انسان دوستانه باز بگذاریم.

وزیر امور خارجه آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای میزبانی تهران جهت برگزاری دور بعدی نشست شش کشور همسایه افغانستان به صورت حضوری را نیز مطرح کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنان پیگیر موضوع تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام است و امیدوار هستیم طالبان به تعهداتی که وعده داده اند عمل کنند.

امیر عبداللهیان خاطر نشان کرد: تجربه نشان داده که تشکیل دولت غیرفراگیر کمکی به وضعیت ثبات، آرامش و ارتقای وضعیت افغانستان در طول تاریخ نکرده است، لذا انتظار ما از وزرای خارجه این است که با صدایی واحد اهمیت تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام را اعلام کنند.

وزیر امور خارجه ضمن تاکید بر این موضوع که اولویت اصلی ما صلح، ثبات و آرامش در سایه تشکیل دولت فراگیر خواهد بود عنوان کردآمریکا مسبب اصلی نابسامانی در افغانستان طی دو دهه گذشته است و آن‌ها باید اولا به مردم افغانستان و ثانیاً به منطقه و افکار عمومی جهان پاسخگو باشند که چرا در زمان حضورشان و اشغال افغانستان، قاچاق مواد مخدر و صادرات آن چندین برابر افزایش یافت؟ چرا تروریسم در افغانستان رشد یافت؟ چرا آمریکایی‌ها نه در ایجاد ساختار‌های جدید و نه در دولت سازی هیچ موفقیتی نداشتند؟ چرا آمریکایی‌ها که ادعا می‌کنند ٢/۶ تریلیون دلار هزینه کرده اند، اما نتیجه آن چیزی جز فقر، نابسامانی و ناامنی در افغانستان نبوده و البته پیامد‌های ناگوار این سیاست غلط آمریکا بر روی کشور‌های همسایه بوده است.

امیر عبداللهیان در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که در افغانستان گفتگو می‌بایست به جای جنگ بنشیند و استفاده از ابزار‌های نظامی به جای گفتگو، نگرانی مردم افغانستان را در پی دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران میزبان حدود ۴ میلیون برادر و خواهر خود از افغانستان و تحت سخت‌ترین تحریم‌های ظالمانه، اعطای واکسن به این ۴ میلیون را در اولویت کاری قرار داده است و از هیچ حمایتی از مردم افغانستان دریغ نمی‌کند.

وی در ادامه بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای در اختیار گذاشتن تمامی امکانات خود برای پیش برد مذاکرات بین الافغانی تاکید کرد و با اشاره به تحولات سریع و شتابان در افغانستان افزود: لازم است رایزنی‌های مستمر بین همسایگان وجود داشته باشد و جمهوری اسلامی ایران به طور جدی نگران رشد ناامنی و تروریسم در افغانستان است و حتماً باید در گفتگو‌ها به دنبال یک مکانیسم جهت کاهش و حذف این نگرانی جدی که امنیت یکایک کشور‌ها را تحت تأثیر قرار داده باشیم.

رییس دستگاه دیپلماسی در پایان با اشاره به این موضوع که خروجی جلسه نشست وزرای خارجه باید یک پیام قوی برای مردم رنج کشیده افغانستان باشد، عنوان کرد: این پیام باید به رسیدن به یک افغانستان باثبات و امن و افغانستانی که در مسیر توسعه و تشکیل دولت فراگیر قرار بگیرد کمک کند، که نتیجه آن علاوه بر امنیت افغانستان، امنیت برای همسایگان و کمک به صلح، ثبات و امنیت جهانی خواهد بود.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار