گوناگون

عیدی نوروز ۱۴۰۰ رئیس جمهور چیست؟

عیدی نوروز ۱۴۰۰ رئیس جمهور چیست؟

پارسینه: پرداخت سود سهام عدالت به بهار سال بعد موکول شد، ازسرگیری فروش سهام عدالت مردم در بورس تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد و تنها گزینه باقی مانده پرداخت عیدی نقدی به مردم است که این هم فعلا چندان گزینه پررنگی نیست.

عیدی نقدی رئیس جمهور به مردم چقدر ممکن است؟ چقدر این سناریو محتمل به نظر می‌رسد؟

پنجم اسفند ماه سال ۹۱ برای اولین بار در اقتصاد ایران یک دولت مبلغی به میزان ۸۵ هزار تومان به عنوان عیدی برای عموم مردم به حساب سرپرستان خانوار‌ها واریز کرد. اتفاقی که دیگر در اقتصاد ایران تکرار نشد.

آن زمان هم مثل اکنون نرخ تورم ارقامی بالای ۴۰ درصد را به خود دیده بود و مردم در تنگنای اقتصادی به سر می‌بردند و ویژگی مشابه دیگر این بود که آن سال، سال پایانی فعالیت یک دولت بود. با این حال هنوز اخبار رسمی درباره عیدی دولت روحانی به مردم اعلام نشده است.

آخرین بار هم که مردم عبارت عیدی دولت به مردم را شنیده بودند مربوط به ۹ فروردین ماه امسال است که گفته بود «عیدی امسال، همکاری مردم برای از بین بردن بیماری کرونا است».

پیش از این، رئیس جمهور در خرداد سال ۹۸ نیز در پایان مراسم نماز عید سعید فطر درباره عیدی رئیس جمهور به مردم گفته بود: عیدی امسال ما به مردم این است که مردم توانستند با ایستادگی، تصمیمات آمریکا را به سمت دیگری هدایت کنند؛ خواهش می‌کنیم، همین را ادامه دهند.

با این حال، طبق برخی گمانه‌ها و شایعات تایید نشده شاید اسفند ماه امسال دولت روحانی این عیدی را به شکل نقدی و در حد ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کند که البته در صورت چنین کاری ممکن است عواقبی مثل افزایش رشد تورم به همراه داشته باشد.

در همین حال گزینه‌های دیگر هم جدی به نظر نمی‌رسند.

پرداخت سود سهام عدالت به بهار سال بعد موکول شد، ازسرگیری فروش سهام عدالت مردم در بورس تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد و تنها گزینه باقی مانده پرداخت عیدی نقدی به مردم است که این هم فعلا چندان گزینه پررنگی نیست.

آیا دولت روحانی هم به مانند دولت سابق در آخرین سال فعالیت خود یارانه‌ای به عنوان عیدی به مردم پرداخت خواهد کرد؟

با توجه به این که دولت در امسال دو مرحله یارانه کرونا و دو مرحله وام یک میلیون تومانی کرونا پرداخت کرد، ممکن است که یکی از این طرح‌ها دوباره اجرا شود. یعنی این احتمال وجود دارد که مرحله سوم وام یک میلیون تومانی پرداخت شود یا یارانه معیشتی کرونا که در اسفند ماه آخرین مرحله آن واریز می‌شود در سال آینده برای چند ماه ادامه داشته باشد.
منبع:تجارت نیوز

ارسال نظر

 • ناشناس

  قرار نیست که همیشه عیدی نقدی باشه شاید یک خبر خوب اقتصادی و سیاسی باشه که آغاز حل مشکلات مردم از جمله گرانی و تورم .

 • ناشناس

  بهترین عیدی که دولت میتونه به مردم بده اینکه تو این دو سه ما اخری یا استعفا بده یا ساکت باشه تا این مدت سر بیاد دولت نکبتش تموم شه مردم یه نفس راحت بکشن همین

 • ناشناس

  عذرخواهی و اشک پشیمانی و استعفای زودرس و اعتراف به ظلم اقتصادی و سیاسی به مردم ( بخاطر تشدید بگیر و ببندها در دوره او )..

 • مش قلم

  اینطور که داره پیش میره مطمئنا توقع عیدی از طرف مردم دارند!! قبلا خرج عید رو از کیسه مردم برداشتند عیدیم به زور برمیدارن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار