گوناگون

آمریکا اقدام به مجازات ملت‌ها در سراسر جهان می کند

آمریکا اقدام به مجازات ملت‌ها در سراسر جهان می کند

پارسینه: خوشرو گفت: برای نخستین‌بار در تاریخ سازمان ملل متحد، آمریکا اقدام به مجازات ملت‌ها در سراسر جهان کرده است؛ نه به دلیل نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بلکه به دلیل اجرای آن.

آمریکا اقدام به مجازات ملت‌ها در سراسر جهان می کند

به گزارش پارسینه ، نماینده دائم ایران در سازمان ملل - در یادداشتی که در روزنامه گاردین منتشر شد نوشت: پس از اینکه آمریکا بیش از یک سال برجام را با باج‌خواهی و تقاضای امتیازات یک‌جانبه هسته‌ای و غیر هسته‌ای به گروگان گرفته بود، سرانجام در روز ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، دولت ترامپ از برجام خارج شد. همزمان ترامپ با امضای یک فرمان ریاست جمهوری تحریم‌های معلق شده توسط برجام را مجددا برقرار کرد. در نتیجه، توافقی که حاصل مذاکرات گسترده و فشرده در بیش از یک دهه گذشته بود و با قطعنامه ۲۲۳۱ مورد تایید جهانی قرار گرفت، اکنون با اجرایی شدن اولین دور از تحریم‌های آمریکا در این هفته در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

قطعنامه ۲۲۳۱ بر «تقویت و تسهیل توسعه روابط تجاری و اقتصادی عادی با ایران» به عنوان بخش اساسی از برجام تاکید می‌کند و از همه دولت‌ها می‌خواهد که آن را اجرا کرده و دسترسی ایران به تجارت، تکنولوژی، تامین مالی و انرژی را تضمین کند و از اقداماتی که برجام را تضعیف می‌کند، بپرهیرند. آمریکا به همراه سایر مشارکت‌کنندگان در برجام، متعهد شده است که از اعمال سیاست‌هایی که قصد آن مزاحمت مستقیم یا غیر مستقیم بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران باشد، اجتناب کند. با وجود این اکنون دولت ترامپ کلیه کشورهایی را که با ایران بر اساس تعهدات خود همکاری اقتصادی می‌کنند هدف قرار داده است.

خوشرو خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها، نقض اساسی تعهدات حقوقی این کشور براساس منشور ملل متحد است که مستوجب مسئولیت بین المللی است. جامعه بین المللی باید در مقابله با این تهدیدات و تعرض به نظم حقوقی بین المللی بایستد.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان این که اقدام دولت ترامپ از طریق تهدید به انتقام گیری اقتصادی از کشور‌هایی که به روابط اقتصادی خود با ایران ادامه می‌دهند، به معنای استفاده از اقتصاد این کشوربه عنوان یک سلاح است، گفت: این اقدام مقابله با دیپلماسی و چند جانبه گرایی است، یک دعوت اشکار به تقابل و نه همکاری، و یک دعوت عام برای توسل به منطق زور به جای توسل به قدرت منطق است.

خوشرو تصریح کرد: به دلیل این رفتار تهدید کننده و بی پروا دولت ترامپ، مسئول پیامد‌های مخرب آن خواهد بود و لذا این دولت باید برای نقض اساسی و آشکار تعهدات خود بر اساس برجام، و نتایج اقدام متخلفانه خود مغایر با منشور ملل متحد و حقوق بین الملل و به دلیل خسارت‌ها و آسیب‌های غیر قابل بازگشت به ایران و روابط تجاری آن مسئول شناخته شود.

وی تاکید کرد: در حالی که آژانس انرژی اتمی در ۱۱ گزارش دوره‌ای خود پایبندی ایران را تایید کرده است، عملکرد آمریکا قبل از خروج این کشور از برجام و از آغاز مخرب بوده است. اقدامات آمریکا نقض آشکار و مستمر متن و روح و هدف برجام بوده است. نهاد‌ها و آژانس‌های زیر مجموعه دولت آمریکا فعالانه و به طور مستمر شرکت‌ها را ازانجام هر گونه فعالیت اقصادی با ایران منع می‌کرده و از این کار دلسرد می‌کردند.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه خروج دولت ترامپ از برجام یک فاجعه برای دیپلماسی چند جانبه بوده و زخم عمیقی بر اعتبار ابتکارات دیپلماتیک مشابه در آینده خواهد بود، یادآور شد: شبح یکجانبه گرایی افراطی، خودکامگی مطلق و عدم مشارکت در نهاد‌های اساسی جهانی، نه تنها ایران بلکه کل ملت‌ها را تهدید می‌کند.

خوشرو تصریح کرد: در این مقطع زمانی رهیافت راضی کردن ترامپ به امید اینکه این طوفان نیز سپری شود، رهیافتی پایدار محسوب نمی‌شود. بر این باور هستیم که هر یک از اعضای جامعه بین المللی وظیفه دارند که در مقابل بی قانونی و عدم رعایت حاکمیت قانون در روابط بین الملل بویژه از طریق بی اثر کردن چنین اقدامات غیر مسئولانه و مسئول شناختن طرف قانون شکن به دلیل نتایج اقداماتش ایستادگی کند.

ارسال نظر

 • دباغ

  امریکا که کارش عیب داره هیچی ولی شماها هم دست کمی ندارید از اون.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار