گوناگون

بررسی طرح اجرای اصل تجمعات قانون اساسی در کمیسیون شوراها

پارسینه: یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از بررسی طرح اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

پروانه مافی ضمن تشریح جلسه امروز کمیسیون شوراها، بیان کرد: در جلسه امروز طرح اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی مورد بررسی قرار گرفت. این طرح توسط بنده و همراه حدود ۴۴ نفر از نمایندگان آماده شده است و به هیات رییسه داده شده بود، هیات رییسه نیز این طرح را به کمیسیون شوراها ارجاع داد. در رابطه با کلیات این طرح مخالفین و موافقین صحبت کردند و در نهایت کلیات آن در جلسه کمیسیون رای آورد و قرار شد کارگروهی برای بررسی مواد این طرح تشکیل شود.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: طرح اصل ۲۷ قانون اساسی مربوط به اصل تجمعات در قانون است. در اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی ضرورت دارد نمایندگان مجلس نسبت به تصویب قوانینی که زمینه قانونی شدن تجمعات را فراهم می‌کنند اقدام کنند و ما در راستای اجرایی شدن این اصل این اقدام را انجام دادیم. اصل ۲۷ قانون اساسی به تجمعات اشاره مفصلی دارد و بر اساس آن افراد و اشخاص در ارتباط با خواسته‌ها و درخواست‌هایشان می‌توانند تجمع کنند و درخواست خود را مطالبه نمایند، این اصل تاکنون به صورت ناقص اجرایی می‌شد.

وی ادامه داد: ما در داخل این طرح همه زوایا و جوانب اصل ۲۷ را دیده‌ایم و زمینه عملیاتی شدن آن را فراهم خواهیم کرد. طرح دیگری قبل از این طرح به عنوان طرح نحوه تشکیل اجتماعات و برگزاری راهپیمایی‌ها وجود داشت که این پیشنهاد نیز مطرح شد که این دو طرح با یکدیگر ادغام شوند. فعلا کلیات این طرح در کمیسیون رای آورد.

وی افزود: ‌در اهداف این طرح تاکید شده در راستای عمل به اصل ۲۷ قانون اساسی با توجه به اینکه هیات رییسه و رییس مجلس باید بین اجتماع‌کنندگان حضور داشته باشند این مساله نیز بررسی شده است. تجمعات مردمی چون از طرف تشکل خاصی صورت نمی‌گیرد معمولا خواسته تجمع‌کنندگان در قالب یک بیانیه مطرح می‌شود و افراد تجمع‌کننده نباید حمل سلاح داشته باشند چون مخل امنیت و مغایر با اصل ۲۷ قانون اساسی است. این مباحثی بود که در این زمینه مطرح شد و کلیات آن نیز رای آورد. البته در اصل سوم، نهم، ۲۳، ۲۴، ۲۶ و اصل ۴۰ نیز به ایجاد محیطی مساعد و آزادی فردی اشاره شده است.

وی در پایان تصریح کرد: در ادامه جلسه نیز مجموع مطالعات منطقه‌ای و آمایش سرزمینی در ایران مورد بررسی قرار گرفت، گزارشی را سازمان مدیریت برنامه‌ریزی در رابطه با مطالعات منطقه‌ای و آمایش سرزمین در سال‌های جدید ارائه کرد و در این زمینه نیز موافقین و مخالفین صحبت کردند و قرار شد سازمان مدیریت برنامه گزارش مفصلی را از سال ۹۱ تاکنون که این طرح ابلاغ شده تهیه کرده و در هفته‌های آتی به کمیسیون ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نمای روز

  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت پارسینه هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار