گوناگون

قواعد زندگی و آزادی های اجتماعی در کره شمالی، عربستان و داعش

قواعد زندگی و آزادی های اجتماعی در کره شمالی، عربستان و داعش

پارسینه: در این گزارش به بررسی قواعد زندگی و آزادی های اجتماعی در کره شمالی، عربستان و داعش پرداخته که شاید هرکدام از آنها نماد یک دیکتاتوری در دنیای امروز باشند

به گزارش پارسینه ، شاید تصور اولیه بسیاری از ما از یک حکومت دیکتاتوری، به تصاویری تاریخی از دربار پادشاهان و برده داری یا یک سیستم ارباب-رعیتی برگردد؛ در حالی که در دنیای امروز هم رژیم هایی هستند که با نقض آزادی های فردی و اجتماعی در واقع نوعی دیکتاتوری مدرن را نمایندگی می کنند.

بدون شک در تمام فهرست هایی که از حکومت های دیکتاتوری امروز جهان وجود دارد نام کره شمالی و عربستان به چشم می خورد. اما حتی یک گروهک کوچک هم می تواند یک حکومت دیکتاتوری را به راه بیاندازند، شبیه آنچه این روزها در عراق و گاه در سوریه دیده و شنیده می شود.

پارسینه در این گزارش به بررسی قواعد زندگی و آزادی های اجتماعی در کره شمالی، عربستان و داعش پرداخته که شاید هرکدام از آنها نماد یک دیکتاتوری در دنیای امروز باشند:


عربستان:

‏عربستان یکی از بدترین کشورها در زمینه عدم رعایت حقوق بشر و آزادی‌های فردی در جهان به شمار می‌آید. در این کشور آزادی‌های اساسی همچون حق اعتراضات، آزادی رسانه، حق رانندگی برای زنان عربستانی و تاسیس احزاب سیاسی وجود ندارد.

همچنین تجاوز به حقوق زنان، قلع و قمع و سرکوب اقلیت‌های دینی و قومی، عدم توجه به آزادی‌های اجتماعی و جلوگیوی از آزادی بیان از موارد نقض حقوق بشر در عربستان به شمار می‌رود.

‏آزادی دین و عقیده در عربستان سعودی در بدترین وضعیت خود قرار دارد، شیعیان عربستان حتی نمی‌توانند، آزادانه نماز خود را در مساجد برگزار کنند.

عربستان به دلیل نداشتن قانون اساسی مدون بر اساس سلایق حاکمان آن یعنی خاندان سعود اداره می‌شود که این موضوع منجر به اعمال تبعیض در این کشور بوده و نارضایتی‌هایی را درپی داشته است.


حاکمان عربستان به مردم خود اجازه دادن رأی و تعیین سرنوشت خود را نمی‌دهند تنها انتخاباتی که مردم عربستان در آن مشارکت داشتند، انتخابات شهرداری‌ها بود که در آن هم دو سوم کاندیداها را خود دولت انتخاب می‌کرد.


با وجود برخی آزادی‌ها که اخیرا در شهرهای بزرگ مانند جده و ریاض به زنان عربستانی داده شده است، با این حال زنان این کشور سرکوب می‌شوند و خشونت‌های خانوادگی به وفور در این کشور مشاهده می‌شود.

زنان در این کشور حق داشتن هویت مستقل برای خود و حتی حق رانندگی را نیز ندارند و بسیاری از آنان از انواع مختلف آزارهای خانوادگی به ویژه از ناحیه همسران خود رنج می‌برند.کره شمالی:


قوانین حاکم بر کره‌شمالی تمامی جوانب زندگی مردم را تحت کنترل قرار می دهد. مردم کره‌شمالی صبح‌‌ها با نواختن صدای شیپوری که راس ساعت شش به صدا درمی‌آید از خواب بیدار می‌شوند. مردم کره‌شمالی موظف هستند با لباس‌های رسمی خاص از منزل خارج شوند یا علامت مخصوصی روی لباس داشته باشند.

مردم این کشور برای رفتن به محل کار خود حق استفاده از خودرو را ندارند و معمولا با دوچرخه رفت‌و‌آمد می‌کنند. استفاده از خودرو تنها مختص به بالا رتبه‌های نظامی این کشور است. پس از پایان کار و فعالیت روزانه، شب‌‌ها ساعت نه در سراسر کره‌شمالی خاموشی زده می‌شود.


مردم این کشور در هر نقطه از این سرزمین هستند حق خروج از منطقه محل سکونت خود را ندارند و اگر زمانی بخواهند برای کاری از روستا یا شهر خود خارج شوند، حتما باید اجازه حکومتی داشته باشند، در غیر این صورت مجازات خواهند شد.

خدمت سربازی اجباری در این کشور گاهی به ده سال هم می‌رسد.

در کره‌شمالی هیچ رسانه خصوصی دیده نمی‌شود و 12 روزنامه و 20 نشریه موجود در این کشور کاملا تحت نظر دولت هستند. در تمام رسانه‌های کره‌شمالی، انتشار هرگونه خبر ناخوشایند در مورد کره‌شمالی در همه زمینه‌‌ها از سیاسی و اجتماعی گرفته تا اقتصادی و فرهنگی ممنوع است.خروج شهروندان کره‌ای هم از کشورشان به شدت کنترل می‌شود و اگر شخصی بخواهد به بیرون از کره قدم بگذارد به عنوان عامل دشمن دستگیر می‌شود؛ این قانون آنقدر سختگیرانه در این کشور به اجرا درمی‌آید که اگر فردی حتی از طریق تلفن با خارج از کشور تماس برقرار کند، ممکن است سرنوشتی جز مرگ و تیرباران در انتظارش نباشد.

مردم کره‌شمالی حق برقراری تماس با خارج را ندارند. در نتیجه بسیاری از شهروندان کره‌شمالی برای تماس با بستگان و اقوام خود که در خارج از این کشور زندگی می‌کنند از تلفن‌های همراهی که به طور غیرقانونی از چین به کره‌شمالی وارد شده‌اند، استفاده می‌کنند.

اگر پسر و دختری در کره‌شمالی قصد ازدواج با یکدیگر را داشته باشند، وزارت اطلاعات و امنیت این کشور باید صلاحیت ازدواج این دو نفر را صادر ‌کند.

آزادی‌های اجتماعی در کره شمالی دارای محدودیت است. برای نمونه، در کره شمالی موی بلند برای مردان و دامن‌های کوتاه برای زنان تحمل نمی‌شود.

تا کنون بین ۷۰۰ هزار تا سه میلیون و پانصد هزار نفر در این کشور اعدام شده‌اند. اعدام می‌تواند حتی به دلیل یک تماس تلفنی ساده با خارج از کشور یا احتکار مواد غذایی صورت گیرد.

استفاده از نام رهبر کره شمالی در این کشور ممنوع است و افرادی که همنام کیم جونگ اون هستند باید سریعاً نام خود را تغییر دهند . دولت کره شمالی پیش از این در دوره حکمرانی دو رهبر پیشین هم استفاده از نام آنها برای مردم این کشور را ممنوع کرده بود.


داعش:


تکفیری‌های داعش در ادامه سیاست‌های خود مبنی بر بدعت در قوانین دینی و عرف جامعه و دخالت بیش از اندازه در امور شخصی و زندگی خصوصی مردم، حکم‌های جدیدی برای ازدواج در مناطق تحت سیطره‌ خود در عراق صادر کردند.

بر اساس این قوانین سقف مهریه یک و نیم میلیون دینار عراقی (تقریبا معادل سه میلیون و 500 هزار تومان ایرانی) تعیین شده و هر فردی که خواهان مهریه‌ای بیش از این شود، با 30 ضربه شلاق مجازات خواهد شد.

همچنین هر جوانی که در خارج از دادگاه‌های تحت امر داعش برای ثبت عقد ازدواج مراجعه کند، مجازات خواهد شد

بستن آب سد و قطع آب چندین شهر، اعدام سران قبایل سنی و غیر سنی، تخریب قبور و مزارهای شخصیت‌های مذهبی و تاریخی، شلاق زدن زنان در ملاء عام و تخریب مجسمه و تمثال شخصیت‌های دینی و تاریخی از جمله اقدامات داعش در عراق است.


داعش پس از تسلط بر شهر رقه سوریه نیز قوانینی ‌وضع کرد که سرپیچی از آن‌ها، مستوجب مجازات سنگین است.

بر اساس این قوانین استعمال قلیان و سیگار حرام است و نقاب داشتن برای زنان واجب است.

عناصر داعش دست کسانی که به ادعای آنها سرقت کرده اند را قطع می کنند و خودروهای حامل قلیان را آتش می زنند. آنها حتی کسانی که یک سیگار در نزدشان پیدا شود را مجازات می کنند.از دیگر قواعد داعش این است که دختران فقط تا پانزده سالگی حق تحصیل دارند و پس از آن باید ازدواج کنند البته ازدواج یک دختر در ۹ سالگی هم قانونی است. اما بسیاری از دختران در ۱۶ یا ۱۷ سالگی ازدواج می کنند. از این سن به بعد او باید در خانه و به دور از انظار عمومی باشد و از خلیفه در پشت درهای بسته حمایت کند.

براساس این قوانین نقش عمده زنان «نشستن در خانه» و حمایت از مردان و نگهداری از بچه های آنهاست نه جنگیدن.

ارسال نظر

 • ناشناس

  تو کره شمالی خیلی دیکتاتوریه ولی اصلا اطلاع رسانی نشده
  خودم بشخصه الان وبا خوندن این مقاله خیلی ازین بی عدالتیارو فهمیدم وسرم سوت کشید!!
  بنظرم هر مردمی خودشون سرنوشت خودشونو رقم میزنن
  مطمن باشید مردم کره شمالی حتما باید دست زور رو سرشون باشه والا هر مردمی میتونن انقلاب کنن و خودشون سرنوشتشونو تعیین کنند.

 • saeed

  یه کشور دیگه هم هست.
  اسمش هم هست ...

 • نادر

  خب چرا نمیان اینجا؟

 • محسن

  خداوکیلی مطلب عربستان خوندم متوجه شباهت عجیبش به یه کشوری شدم ........؟!

 • سالارخان

  کره از همه بدبختره

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار