گوناگون

ابتکار: توانمندی مذاکره هیات ایرانی مایه مباهات ملی است

پارسینه: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه توانمندی مذاکره هیات ایرانی مایه مباهات ملی است گفت: یکی از مهمترین پیام های توافق هسته ای برای دنیا این است که ایران نقشی محوری در برقراری توازن و تعادل در منطقه ای که جنگ های پی در پی موجب نا امنی در آن شده است، دارد.

به گزارش پارسینه ، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست با بیان اینکه توانمندی مذاکره هیات ایرانی مایه مباهات ملی است گفت: یکی از مهمترین پیام های توافق هسته ای برای دنیا این است که ایران نقشی محوری در برقراری توازن و تعادل در منطقه ای که جنگ های پی در پی موجب نا امنی در آن شده است، دارد.

معصومه ابتکار روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بروز جنگ های مختلف در منطقه موجب نا امنی در غرب آسیا و خاورمیانه شده که در چنین شرایطی رسیدن به راه حلی چند جانبه پیرامون موضوع مهم حقوق هسته ای مردم ایران و رفع تحریم های ظالمانه علیه ایران، نشان دهنده نقش محوری کشور در برقراری توازن است.

معاون رییس جمهوری با تاکید بر اهمیت این نقش کشور در منطقه اظهار کرد: در بسیاری از جاها دیدیم که تصمیمات یک جانبه و مداخلات به ناامنی در شهرها و مردم دامن زده است کاری که عربستان دارد امروز بر علیه یمن انجام می دهد.

ابتکار تاکید کرد: این توافق پیام روشنی را از طرف ایران به دنیا می دهد که ایران برای حل و فصل این اختلافات و مناقشات رویکرد بسیار مثبتی دارد و در عین حال عزت و منافع مردم ایران را نیز حفظ می کند.

وی ادامه داد: در عین حال ایران اراده خود بر توافق و گفت و گو برای برقراری یک توافق جامعی که بتواند هم حقوق مردم ایران را در بر گیرد و هم تحریم ها برداشته شود نشان داده است، این شرایط گامی مهم و نقطه عطفی محسوب می شود و نشان دهنده توان بالای ایران در مناسبات منطقه ای و بین المللی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: صلح، امنیت و توازن منطقه ای مقدمه هر گونه پیشرفت در دنیا است و در هر بعدی که بخواهیم فکر کنیم نقش بسزایی در پیشرفت، بهبود زندگی مردم، بهبود شرایط محیط زیست، برقراری توازن، امنیت و آرامش و همکاری و مشارکت در سطح جهانی دارد.

معاون رییس جمهوری افزود: بدون رویکرد مشارکت در سطح جهانی عملا برقراری چنین تعادلی در دنیا امکان پذیر نیست.

ابتکار گفت: ایران در مساله گفت و گوی تمدن ها که در سال 2001 از سوی رییس جمهور وقت ایران مطرح شد نیز پیشگام بوده است، این پیشنهاد پیش از واقعه 11 سپتامبر بود، همچنین پیشنهاد دکتر روحانی رییس جمهوری ایران مبنی بر جهانی عاری از خشونت و افراط گری پیش از وقوع پدیده شوم داعش نیز بیانگر پیشتاز بودن ایران در برقراری صلح و توازن در منطقه و جهان است.

معاون رییس جمهوری افزود: این بار نیز توافق هسته ای نشان داد که عملا ایران در این زمینه توانمندی بسیار بالایی دارد و مایل به برقراری آرامش و امنیت و حل و فصل اختلافات است، به نظر من و به اذعان بسیاری از کارشناسان، ماهیت فنی مذاکره کنندگان و توانمندی کارشناسان و مذاکره کنندگان ایرانی نسبت به دیگر اعضای مذاکره کننده برتری بسیاری داشتند که جای مباهات دارد.

ابتکار ادامه داد: مذاکره کنندگان ایرانی توانستند موضوع پیچیده حقوق بین الملل را که به مناقشه ای طولانی مدت تبدیل شده بود حل کنند و امیدوارم تمام طرفین با حسن نیت برای برقراری یک توازن و توافق عادلانه تلاش کنند زیرا تا اجرایی شدن آن فاصله داریم.

وی گفت: این توافق در زمینه محیط زیست هم برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا امنیت ، آرامش و حل و فصل مناقشات مقدمه توسعه پایدار است و بدون صلح و امنیت، برقراری توسعه پایدار و حفظ محیط زیست امکان پذیر نیست.

ابتکار افزود: مناقشاتی که در منطقه رخ می دهد و خسارات سنگین انسانی که این جنگ ها تحمیل می کنند، همچنین تحریم ها نقش بسزایی در زندگی مردم منطقه دارد به طوری که یکی از آثار سوء تحریم ها بر محیط زیست است زیرا تاکنون خسارات زیادی را متوجه محیط زیست کشور کرده است.

وی ادامه داد: تحریم ها موجب تاخیر ایران در دستیابی به استانداردهای کاهش آلودگی هوا و کنترل گازهای گلخانه ای شد و به این دلیل ایران دیرتر از زمان تعیین شده توانست به اجرای تعهدات بین المللی خود در زمینه کنترل انتشار گازهای گلخانه ای وارد شود.

ابتکار گفت: دولت یازدهم برنامه های جدی برای کنترل انتشار گازهای گلخانه ای دارد اما تحریم ها موجب محدودیت در انتقال فناوری و دستیابی به فناوری های سبز در صنایع، نیروگاه ها و نفت شده است.

ابتکار تاکید کرد: این تحریم ها بسیار ناعادلانه و غیر قانونی بوده است، تحریمی که قوانین پایه ای بین الملل و اصول بین المللی را تحت تاثیر قرار دهد با مباحث بین المللی مغایریت پیدا می کند که این مساله در تحریم ایران کاملا دیده می شود.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه اکنون این مذاکرات به نتیجه رسیده است ابراز امیدواری کرد: مراحل عملی طی شود.

وی تاکید کرد: از رهبر معظم انقلاب تشکر ویژه داریم که هدایت و سکانداری این جریان را بر عهده داشتند، همچنین خط مشی ها و اصولی که تعریف کردند بسیار کلیدی و راهگشا بود.

وی افزود: از سوی دیگر پیگیری های مجدانه رییس جمهوری هم بسیار مهم بود و تلاش حرفه ای و تخصصی محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و تیم همراه نمونه موفق حل و فصل مناقشات بین المللی است که ستودنی است.

ابتکار گفت: این موفقیت نه تنها یک دستاورد بزرگ برای مردم ایران بلکه برای جامعه جهانی است ، این توافق نمونه ای است که چند جانبه گرایی را در مقابل یک جانبه گرایی عرضه و موفق جلوه می دهد، اینکه توانستیم اجماعی را با تمام تفاوت ها در دیدگاه ها، اختلاف نظرها و تداخل در منافع به دست آوریم، دستاورد بزرگی است و می توان از آن به عنوان نقطه عطفی در مناسبات بین المللی در بحث حل و فصل اختلافات نام برد.

ارسال نظر

 • ناشناس

  شما فعلا به كارت برس كه حداقل دو پلنگ را كشتند اظهار نظر غير تخصصي را رها كن

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار