گوناگون

عراقچی: ادعای غربی‌ها درست نیست

پارسینه: معاون وزیر خارجه گفت که ادعای غربی‌ها درباره تحریم‌ها درست نیست و تمامی تحریم‌ها در روز اول توافق لغو خواهد شد.

معاون وزیر خارجه گفت که ادعای غربی‌ها درباره تحریم‌ها درست نیست و تمامی تحریم‌ها در روز اول توافق لغو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران جمعه شب در گفتگوی ویژه خبری گفت که ادعای غربی‌ها درباره تحریم‌ها درست نیست و تمامی تحریم‌ها در روز اول توافق لغو خواهد شد.

وی افزود: تحریمها بناست در مرحله اول گام نهایی برداشته شود. در بیانیه صراحتا از لفظ terminate استفاده شده است.

عراقچی ادامه داد: آمریکایی‌ها در فکت شیت مواردی که به نفع خودشان است برجسته می‌کنند، اینکار را در ژنو هم کردند.

مذاکره کننده کشورمان با اشاره به موارد فوق افزود: در این زمینه فریب نخوریم. بیانیه ازکلمه "لغو" استفاده کرده، اما در فکت شیت آمریکایی‌ها نوشته بود "تعلیق". فکت شیتها اعتباری ندارد، و مردم به گفته های وزیر خارجه خودمان اعتماد کنند.

عراقچی ادامه داد: رسما به فکت شیت آمریکایی‌ها اعتراض کردیم.

وی در خصوص برخی شایعات درباره متفاوت بودن بیانیه قرائت شده توسط ظریف و موگرینی در دانشگاه لوزان گفت: تردید نکنید متن ظریف و موگرینی دقیقا یکسان بود. اعتبار خود را با ترجمه اشتباه خدشه دار نمی‌کنیم و متن بیانیه قرائت شده توسط آقای ظریف تفاوتی با متن موگرینی نداشت.

عراقچی درباره اینکه اگر طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نباشد، گفت: گر امکان نقض توافق برای طرف مقابل وجود داشته باشد برای ماهم وجود خواهد داشت. برای همه اقداماتمان مکانیزم برگشت پذیری را در نظر گرفته ایم.

مذاکره کننده کشورمان در ادامه افزود: رابطه همکاری بهتری را با آژانس ایجاد کردیم.

وی در خصوص اینکه آیا متن بیانیه توافق شده در آینده قابل تغییر خواهد بود یا نه، گفت: بیانیه لوزان قطعا قابل تغییر است. احتمال تغییر بیانیه وجود دارد، اما بسیار مشکل است.

عراقچی افزود: تنها مرکز غنی سازی ما طبق برنامه های خودمان، "نطنز" خواهد بود و برای سالهای متمادی جوابگوی ما خواهد بود. نظنز با ظرفیت 5060 سانتریفیوژ به کار خود ادامه می‌دهد. 1000 سانتریفیوژ هم در فردو می‌ماند و به ماشینهای فردو گاز تزریق نمی‌کنیم. دو زنجیره در فردو در حال چرخش خواهند بود و 4 زنجیره هم به صورت ثابت خواهند بود. آنچه در فردو مهم است این است که مرکز هسته ای باقی بماند. 1000 سانتریفیوژ آماده در فردو خواهد بود، با همه شرایط غنی سازی که آماده غنی سازی است، برای روزی که اگر طرف نقض عهد کرد ما ظرف 24ساعت آنها را فعال می‌کنیم.

وی در خصوص تحقیق و توسعه گفت: ماشینهای نسل4، 5 و 6 و 8 مورد تحقیق و توسعه خواهند بود. نسل 8 ما ظرفیت 20 برابری نسل یک را دارد.

عراقچی افزود: بعد از 10 سال غنی سازی صنعتی را آغاز می‌کنیم. هدف ما این بود که فردو یک مرکز آماده به کار هسته ای باشد. هر لحظه ای که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکند کمتر از 24 ساعت فردو را فعال می‌کنیم.

وی ادامه داد: آب سنگین ماندن اراک خط قرمز 1+5 بود، اما با تلاش دانشمندان هسته ای آب سنگین باقی ماند،البته با پلوتونیوم بسیار کمتر. کل دعوای این مدت بر سر هویت اراک بوده که آب سنگین باشد یا آب سبک. اراک جدید به مراتب پیشرفته تر از وضعیت قبلی خواهد بود و برخی کشورها هم در بازطراحی آن همکاری خواهند کرد.

عراقچی درباره تحریم‌ها گفت: آمریکا متعهد به "توقف اجرای تحریمهای کنگره" شد. دستاورد ما در 16 ماه مذاکره، تحقق خواسته های اصلی ما با رعایت همه خط قرمزها بود. 6 قطعنامه شورای امنیت و همه تحریمهای اقتصادی ومالی بلافاصله لغو می‌شود. تحریمهای "ثانویه" هم لغو می‌شود. البته تنها تحریمهای هسته‌ای در توافق بحث شده و برداشته خواهند شد. صدور یک قطعنامه برای لغو قطعنامه های قبلی شورای امنیت "حتمی" است.

وی اظهار داشت: مدیون راهنمایی‌های حکیمانه مقام معظم رهبری هستیم.

عراقچی در خصوص پروتکل الحاقی گفت: اجرای پروتکل الحاقی برای آنها اهمیت دارد؛ اختیار تصویب آن را دولت ندارد و در مذاکرات گفته ایم که تصویب آن بستگی به مجلس دارد. ما از طرف دولت قول دادیم که تا تعیین تکلیف در مجلس، ما بصورت داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی را اجرا کنیم.

وی در پایان درباره دور بعدی مذاکرات گفت: مذاکرات بعد از 10 الی 14 روز استراحت از سر گرفته می‌شود. محل مذاکرات هنوز مشخص نیست.

ارسال نظر

 • ناشناس

  دلواپسان نگران درآمدهای خود هستند

 • محمد گیگیلی

  یه سوال.اگه بعد از لغو تحریمها به بهونه دیگه ای همون تحریمها رو دوباره تصویب کردن چیکار میکنین؟؟؟؟!!!!

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار