گوناگون

سردار همدانی:نظام سوریه از خطر سقوط خارج شده است

پارسینه: فرمانده سابق سپاه محمد رسول‌الله(ص) با بیان این که سوریه به یک منطقه ژئوپولتیک تبیین کننده موازنه قدرت در سطح منطقه تبدیل شده است، گفت: نظام سوریه اکنون از خطر سقوط کاملاً خارج شده است

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، سردار حسین همدانی ظهر امروز در شورای اداری استان همدان با اشاره به تشکیل ستاد پشتیبانی از مردم سوریه در تمام استان‌های کشور افزود: با توجه به خسارت‌های سنگینی که کشور و مردم سوریه از تروریست متحمل شده‌اند، این ستاد‌ها تشکیل شده تا ملت سوریه بداند، ملت ایران همواره همراه آنهاست.

وی با اشاره به اینکه سوریه خود نیز ستاد پشتیبانی راه‌اندازی کرده است، اضافه در چند روز اخیر در جلسه‌ای تهران سهم همه استان‌ها از میزان پشتیبانی از سوریه مشخص شده است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: در راستای تشکیل ستاد پشتیبانی از ملت سوریه، هر استان در کشور به عنوان معین یکی استان‌های سوریه تعیین شده است.

وی با بیان این که این طرح مانند جهاد در دوران دفاع مقدس است، اضافه کرد: با مدیریت جهادی مدیران، بازاریان و مردم همدان باید سوریه را نیز در سطح انقلاب اسلامی دیده و مانند جنگ تحمیلی حامی رزمندگان اسلام و مردم آن کشور باشند.

همدانی با اشاره به روند تحولات سوریه در سه سال گذشته بیان داشت: در چند سال اخیر سوریه به یک منطقه ژئوپولتیک تبیین کننده موازنه قدرت در سطح منطقه تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه در سوریه اردوگاهی به گستردگی جهان تشکیل شده است، افزود: در این بحران روسیه، چین و ایران اردوگاه دوستان سوریه را تشکیل داده و اردوگاه مقابل آنها که به دنبال براندازی سوریه بودند هم متشکل از برخی کشورهای عربی، ترکیه، کشورهای آمریکایی و کشورهای اروپایی بود.

فرمانده سابق سپاه محمد رسول‌الله(ص) با تأکید بر اینکه همه کشورها در سوریه به دنبال منافع خود هستند، اظهار کرد: یکی از منافعی که هم آمریکایی‌ها و هم اروپایی‌ها به دنبال آن بوده و به آن اعتراف کردند، تأمین امنیت اسرائیل است.

به گفته وی، منافع دیگر آمریکایی‌ها با روس‌ها که نشأت از وضعیت دوقطبی سابق دارد، پرستیژ منطقه‌ای و ابرقدرتی است که به دنبال کسب آن هستند.

همدانی یکی دیگر از منافع آمریکایی‌ها را به حاشیه راندن ایران در منطقه دانست و گفت: مقام معظم رهبری یادآوری کردند که اگر بشار اسد فقط یک چراغ سبز به آمریکایی‌ها نشان دهد، ضمن حفظ بشار اسد از سوی کشورهای عربی، سوریه تبدیل به لیدر کشورهای عربی خواهد شد.

وی با بیان اینکه حزب بعث سوریه به لحاظ نظامی و ساختاری با بعث عراق کاملاً متفاوت است، افزود: از زمانی که انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن ماه به پیروزی رسید، نخستین کشوری که این انقلاب را به رسمیت شناخت، سوریه بود.

فرمانده دوران دفاع مقدس یادآور شد: سوریه در جنگ تحمیلی کمک بسیاری به ما کرد و کار بزرگ‌تری که انجام داد، انتقال نفت عراق به ساحل مدیترانه را قطع کرد.

وی اضافه کرد: اتحاد ایران با سوریه، دستاورد‌های 30 ساله نظام سوریه، تشکیل حزب‌الله، تقویت جبهه مقاومت و ... در بحران سوریه بسیار اثرگذار بود که اگر این‌ها نباشد، منطقه برای آمریکایی‌ها راحت خواهد شد.

همدانی با بیان اینکه بشار اسد به نیابت از ما می‌جنگد، اظهار کرد: امروز ما به دلایل منافعی چون انقلاب اسلامی در سوریه می‎جنگیم و دفاع ما در حد دفاع مقدس است.

* انتقال تجربه ایران به سوریه دستاورد بزرگی بود

وی انتقال تجربه جنگ تحمیلی از ایران به سوریه را یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای ایران در بحران اخیر دانست و افزود: در این بحران بدون چشمداشت، تجارب به سوریه انتقال یافت و بر این اساس آموزش‌هایی به سوری‌ها داده شد که از جمله آن جدا کردن نیروهای مسلح از مردم بود که آمار تلفات را کاهش داد.

فرمانده سابق سپاه محمد رسول‌الله(ص) به 100 راهبرد سوریه برای عبور از بحران اشاره کرد و گفت: راهبرد امنیتی‌ و مقاومتی جدی‌ترین راهبردی بود که پیش رفت و تحرک و آموزش ارتش نیز طی راهبردهای بعدی اجرا شد.

وی با بیان اینکه با اجرای راهبردهای مد نظر، دفاع وطنی در 14 استان سوریه شکل گرفت، افزود: 100 درصد استان‌‎های سوریه در اختیار نیروهای مسلح بود که با مدیریت، بسیاری از آنها از مناطق شهری خارج شدند.

همدانی ادامه داد: 42 گروه و 128 گردان متشکل از 70 هزار جوان اسلامی، علوی، سنی و شیعه در قالب بسیج وطنی تشکیل شده و امنیت شهرها و استان‌های سوریه را در دست گرفتند.

وی با تأکید بر اینکه امنیت دمشق یک سال و نیم است که برقرار شده، افزود: در حال حاضر تردد در سطح شهر دمشق مشکل نبوده و نا امنی‌ها و بمب‌گذاری‌ها به حداقل رسیده است.

* ایران حزب‌الله دوم را در سوریه تشکیل داد

این فرمانده دوران دفاع مقدس به انسجام نیروهای حزب‌الله در سوریه اشاره کرد و گفت: نخست وزیر اسرائیل در هنگام آمادگی حمله آمریکا به دمشق اعلام کرد که شما آمدید حزب‌الله را تضعیف کرده و دست ایران را قطع کنید اما ایران حزب‌الله دوم را در سوریه تشکیل داده است.

وی در ادامه با بیان اینکه جنگ سوریه تمام شدنی نیست، افزود: با توجه به اینکه هر یک از کشورها در سوریه به دنبال منافع خود هستند، این کشمکش‌ها ادامه دارد.


همدانی نیروهای کمکی خارج از سوریه را بسیار تأثیرگذار دانست و گفت: ارتش سوریه همچنان وفادار است اما در مسئله مصر وقتی ارتش دست از مبارک برداشت، وضعیت مصر اینگونه شد.

* انتخابات سوریه در راه است

این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه انتخابات سوریه برگزار خواهد شد، افزود: در نظرسنجی‌های صورت گرفته، 64 درصد مردم به بشار اسد رأی داده‌اند، هرچند برخی جریان‌ها هم نمی‌خواهند رأی بیاورد.

وی با بیان اینکه سوریه امروز دیگر نه مشکل امنیتی و نظامی و نه مشکل تسلیحاتی دارد، افزود: امروز 130 هزار بسیجی آموزش دیده منتظر ورود به سوریه هستند.

همدانی در ادامه با بیان اینکه بیشترین درآمد سوریه از توریسم بوده، بیان داشت: با بحران اخیر در سوریه، کاهش و از بین رفتن محصولات کشاورزی و قطع صادرات نفت سوریه موجب بروز مشکلات متعدی در این کشور شده و به همین موضوع، حمایت‌های جدی دیگر کشورها را می‌طلبد.

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار