گوناگون

تجلیل " مصطفي ملکیان" از امام خميني در یک سخنرانی قدیمی منتشر نشده

پارسینه: برخی شاگردان و آشنایان ملکیان با اظهار ناراحتی از انتشار این سخنرانی معتقدند که او دیگر به محتوای آنچه در این سخنرانی ایراد شده باور ندارد.


به گزارش پارسينه انتشار یک فایل صوتی از سخنرانی قدیمی "مصطفی ملکیان" با عنوان اوصاف امام خمینی(ره) که برای نخستین بار صورت گرفته، به اظهار نظرها و موضع گیریهای مختلفی در محافل فکری و مجازی بین شاگردان و علاقمندان این نواندیش دینی دامن زده است.

اهمیت این سخنرانی از آنجاست که توجه مسئولان را به پیچیدگی امر قضاوت منتقدان و در عین حال توجه اپوزیسیون دگر اندیش را به لزوم اصلاح تصورشان از روشنفکران مذهبی منتقد جلب می کند .

مصطفی ملکیان در این سخنرانی که گویا در سالگرد رحلت امام خمینی(ره) در شهرضا، محل تولدش، ایراد شده ضمن بحث درباره لزوم تهذیب نفس، از سیاست و آسیب شناسی رفتارهای سیاسی در جمهوری اسلامی( به خصوص تملق و چاپلوسی) صحبت و از "حقانیت" انقلاب و شعارهای "جمهوری اسلامی" دفاع می کند و شخصیت امام خمینی (ره) را می ستاید و توصیه می کند که مسولان باید "علویانه" و "خمینیانه" زندگی کنند.

برخی شاگردان و آشنایان ملکیان با اظهار ناراحتی از انتشار این سخنرانی معتقدند که او دیگر به محتوای آنچه در این سخنرانی ایراد شده باور ندارد.

برخی دیگر از او نقل کرده اند که خود ملکیان در سال 83 درباره این سخنرانی گفته است دیگر به فکر و نظریه امام اعتقاد ندارد هر چند همچنان به شخصیت معنوی ایشان علاقه شدید دارد و حتی اگر فرزند پسری داشته باشد نامش را " روح الله" خواهد گذاشت.

برخی دیگر نیز ضمن توجه دادن به تغییرات فکری متفکران، این سخنان ملکیان را در تناقض با مرام فکری و اخلاقی او ندانسته اند و معتقدند که در نگاه ملکیان "اخلاق" و توجه به ارزشهای اخلاقی مقدم بر نوع تفکر انسان هاست بنابراین حتی اگر ملکیان از لحاظ فکری هم دست از باورهای قبلی اش کشیده باشد- همچنانکه از او نقل شده- علاقه و اعتقاد به شخصیت معنوی و اخلاقی امام بر جای خود باقی است.

نکته جالب در این سخنرانی دقت وافر ملکیان در بیان آسیب های وارده ناشی از بد فهمی شعار های انقلاب و جمهوری اسلامی از سوی سیاستمداران داخلی است، از موضوع رفع فقر گرفته تا شعارهای دوران جنگ و پذیرش قطعنامه و ارتباط با کشورهای غربی و دشمن شناسی و انتقاد از رهبری و غیره . مثلا او دفاع مقدس را یکی از شرافتمندانه ترین جنگهای تاریخ می خواند که به دلیل دفاعی بودن آن باید بر حقانیت آن تاکید کرد.

او حتی به دیدار خود با رهبر انقلاب که به درخواست ایشان صورت گرفته اشاره می کند و اینکه در این دیدار به ایشان گفته است که از من انتظار بیش از این نداشته باشید که از فقط از حقانیت انقلاب، جمهوری اسلامی، وحدت رهبری دفاع کنم. او از مسئله آمریکا و اسراییل ، جنگ و دفاع از نهضت های آزدیبخش طرفدارعدالت به عنوان استراتژی های اصلی انقلاب یاد می کند که نزد رهبر انقلاب خود و هر عاقلی را متعهد به دفاع از آن دانسته است.

بخش قابل توجه دیگر این سخنرانی توضیح و تبیین لزوم توجه سیاستمداران و حاکمان جامعه به فقر و رفع آن است و اینکه اگر هم تلاش برای رفع فقر طول می کشد مسئولان نباید طوری زندگی کنند که فقرا این تبعیض را احساس کنند و علاوه بر درد، فقر درد تبعیض را هم بچشند. ملکیان به زندگی علی (ع) توجه می دهد و با تاثر شدید از سیره و مرام امیرمومنان یاد می کند.


دانلود کلیپ صوتی سخنرانی مصطفی ملکیان در سالگرد رحلت امام خمینی

دانلود پارت 1

دانلود پارت 2

دانلود پارت 3

دانلود پارت 4

این سخنرانی در سال 1372 ارائه شده است.


ارسال نظر

 • علی

  لینک آن فایل صوتی را می گذارید؟

 • ناشناس

  صحیح می فرمایید استاد نظراتشان عوض شده است .
  ولی این تغییر فکر و منش استاد یک درس بزرگ را باید به حقیقت جویان بدهد و آن اینکه هیچ وقت روی هیچ ایدئولوژی ای جمود نداشته باشند.
  و هر جا حق را دیدند به آن خضوع کنند

 • یک آشنا

  بهتر نبود صحبت خود ملکیان را درباره این سخنرانی به عنوان لید انتخاب می کردید؟

 • ناشناس

  مهم این نیست که چه نظری داریم . مهم این است که اولا برای آن دلیل عقلی ارایه دهیم . ثانیا اگر دیدیم حقیقت چیز دیگری است به سرعت به آن چیز باور کنیم ...
  استاد دقیقا این طور هستند

 • ناشناس

  من چطور می تونم در پاسخ سایر نظرات نظر بنویسم بعد از این که ارسال رو می زنم اصلا مشخص نیست که نظرم ارسال شده یا نه؟

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار