گوناگون

گفتگوی وزرای خارجه ایران و عربستان؛

ابراز امیدواری بن فرحان برای از سرگیری سفر عمره

ابراز امیدواری بن فرحان برای از سرگیری سفر عمره

فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان، وزرای خارجه ایران و عربستان تلفنی گفتگو کردند.

به گزارش تسنیم، وزارت خارجه عربستان سعودی از گفتگوی تلفنی فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان، وزرای خارجه ایران و عربستان خبر داد.

طبق بیانیه این وزارت خانه، در این گفتگوی تلفنی دو طرف در خصوص مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی و همچنین تحولات شهر رفح و وضعیت انسانی در غزه رایزنی کردند.

در گفتگوی تلفنی امروز امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان سعودی، طرفین در خصوص آخرین روند توسعه روابط دوجانبه و برخی تحولات منطقه ای و بین‌المللی بویژه تحولات غزه و رفح گفتگو و تبادل نظر کردند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تداوم جنایات رژیم اسرائیل علیه مردم فلسطین در نوار غزه و کرانه باختری، به تهدیدات و اقدامات رژیم صهیونیستی علیه منطقه رفح که بیش از 1 میلیون 300 هزار آواره فلسطینی را در خود جای داده است، اشاره کرد و با تبیین وضعیت بغرنج انسانی در شمال غزه، ضرورت مقابله با این تهدیدات و نگرانی ها را مورد تأکید قرار داد.

امیرعبداللهیان افزود: آنچه در غزه و کرانه غربی شاهدیم، با همراهی کامل آمریکا و در موضوع رفح و با چراغ سبز کاخ سفید در حال انجام است.

وی گفت: ما جنگ را راه حل نمی دانیم اما در صورت عدم حل فوری سیاسی، آثار منفی تداوم نسل کشی رژیم اسراییل بر امنیت و‌ ثبات منطقه اجتناب ناپذیرست.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به رایزنی های منطقه‌ای و گفتگوی تلفنی اخیر خود از جمله با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، برگزاری نشست اضطراری وزرای خارجه این سازمان را در موضوع غزه ضروری دانست.

طرفین با اشاره به شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی و مشکلات در جهان اسلام و بویژه فلسطین، وجود نگاه راهبردی در مناسبات دو کشور را مورد تاکید قرار دادند.

در این گفتگو همچنین امیرعبداللهیان با اشاره به مذاکرات سازنده اخیر هیات نیروهای مسلح کشورمان در عربستان، علت تاخیر در حل مشکل پرواز عمره گزاران ایرانی را در فضای رو به رشد مناسبات تهران و ریاض جویا شد.

وزیر امور خارجه عربستان تاکید کرد: در مورد حضور ایرانیان در حج عمره هیچ ملاحظه سیاسی وجود ندارد رفع مشکل فنی در سازمان هواپیمایی عربستان در گام نهایی قرار دارد.

وی برای از سرگیری سفر عمره گذاران ایرانی به مکه مکرمه و مدینه منوره ابراز امیدواری کرد.

فیصل بن فرحان از پیشنهاد امیرعبداللهیان برای تشکیل اجلاس اضطراری وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جهت توقف نسل کشی رژیم اسراییل در غزه و کرانه استقبال کرد و مقرر شد دو طرف با دیگر وزرای خارجه رایزنی بیشتر صورت دهند.

وزیر خارجه عربستان از بی توجهی نخست وزیر رژیم صهیونیستی نسبت به درخواست های جهانی برای توقف جنگ و حتی نادیده گرفتن مواضع و فشارهای حامیان این رژیم انتقاد نمود.

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بر ضرورت افزایش همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی و تجاری و بویژه بین بخش‌های خصوصی دو کشور در چارچوب حقوق بین الملل تاکید نمودند.

وزرای امور خارجه ایران و عربستان بر اهمیت تداوم تماس ها و رایزنی های فیمابین تاکید کردند.

 

ارسال نظر

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  نمای روز

  اخبار از پلیکان

  داغ

  حواشی پلاس

  صفحه خبر - وب گردی

  آخرین اخبار